En ny spesialutsending ved den norske ambassaden i Washington D.C. skal jobbe med å fremme norske maritime interesser i USA.
Som Aftenposten skrev på lederplass tirsdag, var det meningen at Norges Rederiforbund skulle dekke inntil en halv million kroner av kostnadene tilknyttet den nye stillingen.
Tirsdag ettermiddag har imidlertid utenriksminister Jonas Gahr Støre og næringsminister Trond Giske (begge Ap) ombestemt seg.
- Vi har besluttet å omgjøre beslutningen om å akseptere et bidrag fra Rederiforbundet, da det vil være svært uheldig hvis det reises spørsmål omkring uavhengighet, ansvar og lojalitet for denne stillingen, sier utenriksministeren i en pressemelding fra Regjeringen.
Stillinger som spesialutsending ved en utenriksstasjon er vanligvis finansiert av vedkommende fagdepartement, men det er Utenriksdepartementet som er arbeidsgiver, heter det i pressemeldingen.
Spesialutsendingene inngår i den samlede staben ved stasjonen og står som de andre under stasjonssjefens og UDs administrative og faglige instruksjonsmyndighet, samtidig som de i faglige spørsmål er underlagt vedkommende fagdepartement, heter det.













