Mest delt
Døde menns teorier
Betalte 350 mill. i svart lønn
Pompeii fra 1. verdenskrig
Cannabis blir medisin i Sverige
-
Chiles økonomi er i stor grad basert på kobbervirksomheten. Før jordskjelvet var det ventet at landets økonomi ville vokse med 5,5 prosent i 2010.<br/>FOTO: SANTIAGO LLANQUIN/SCANPIX
Chiles økonomi satt kraftig tilbake
Katastrofen rammet idet landet var i ferd med å kjempe seg ut av resesjon.
Mens rednings- og ryddearbeidet pågår i områdene som ble ødelagt av jordskjelvet og den påfølgende tsunamien lørdag, er økonomer i full sving med å vurdere virkningene av katastrofen på sikt.
– Skjelvet vil få en omfattende virkning på Chiles økonomi, sier Nick Chamie, som er ansvarlig for forskning på framvoksende økonomier i investeringsbanken RBC Capital Makets.
Han tror at den chilenske pesoen vil synke i kurs.
Jordskjelvet kan i seg selv komme til å koste landet opptil 30 milliarder dollar (177 milliarder kroner), ifølge risikorådgivningsselskapet Eqecat. Beløpet tilsvarer 15 prosent av Chiles bruttonasjonalprodukt (BNP).
Godt rustet
Når alt kommer til alt er Chile det landet i Latin-Amerika som er best rustet til å håndtere en katastrofe som det nå står midt oppe i. Landet har et velfungerende styresett og en godt utviklet økonomi.
Inntekter fra landets kobbergruver er satt på bok, i motsetning til for eksempel Mexico, som i større grad forbruker inntektene fra sine naturressurser.
Før skjelvet inntraff, var det ventet at Chiles økonomi ville vokse med 5,5 prosent i 2010, etter å ha krympet med 1,9 prosent i fjor. Det var landets første resesjon på et tiår.
Letter gjenoppbyggingen
Det forholdsvis gode økonomiske utgangspunktet vil gjøre ting lettere når sykehus, skoler og veier skal bygges opp igjen. Men det vil gi landets påtroppende president Sebastian Piñera ekstra utfordringer. Han skal lede landets første høyreorienterte regjering på 20 år og har lovet å styrke den økonomiske veksten.
– Jordskjelvet vil skape alvorlige problemer i noen uker, sier Goldman Sachs-økonom Alberto Ramos, som tror BNP vil lide gjennom hele første halvår.
Sentralbanken vil holde renten lav for å bidra til flyt i økonomien, tror han.
Dermed kan det ta lengre tid enn tidligere håpet før landets økonomi «friskmeldes» etter resesjonen.
Et lyspunkt er det imidlertid at landets store kobbergruver ser ut til å ha sluppet lett unna katastrofen. Prisen på kobber steg etter helgens skjelv, av frykt for at tilførselen skulle minke.
De største kobbergruvene var i ferd med å åpne igjen søndag og mandag, men noen av dem sliter med kraftforsyningen og må dessuten forsikre seg om at alt utstyr er i orden etter rystelsene.
Ledige Stillinger
Siste fra seksjon
-
Denne lille jenta er allerede et registrert varemerke
Men foreldrene var ikke først ute med å registrere navnet som et varemerke.
13 februar 2012 13:18
Relaterte bilder
BHPs Billiton Escondida kobbergruve, ligger 170 kilometer sørøst for Antofagasta.<br/> FOTO: BHPBillinton/SCANPIX/REUTERS
Chiles påtroppende president Sebastian Piñera skal lede landets første høyreorienterte regjering på 20 år og har lovet å styrke den økonomiske veksten. Det blir ekstra ufordrende etter jordskjelvkatastrofen. <br/> FOTO: RONALDO SCHEMIDT/SCANPIX
Jobbsøk
Rekrutteringsselskaper
Valutaer, børser og olje
| Valuta | +/- | Siste |
|---|---|---|
|
|
-0,01 | 5,72 |
|
|
-0,00 | 0,86 |
|
|
-0,02 | 7,56 |
|
|
-0,01 | 9,03 |
| Børs | +/- % | Siste |
|---|---|---|
|
|
-0,32% | 415,70 |
|
|
+0,33% | 12 841,87 |
| Olje | +/- | Siste |
|---|---|---|
| Nordsjø | +0,44 | 117,19 |
