Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Kronsprinsparets første stopp på turen var møtet med statsminister Sri Mohammed Najib bin Abdul Razak i Putrajaya, som ligger 25 kilometer sør for Kuala Lumpur.

    FOTO: JON HAUGE

På tur for norsk næringsliv

KUALA LUMPUR (Aftenposten.no): Kronprinsparet besøker Malaysia sammen med Giske.

I løpet av et tre dager langt besøk skal kronprinsparet bidra til å øke gode relasjoner, særlig på næringslivsfronten, mellom Norge og Malaysia.

I dag landet kronprinsesse Mette Marit og kronprins Håkon i Malaysias hovedstad Kuala Lumpur. Nærings- og handelsminister Trond Giske følger dem på reisen.

Telenor, Aker og Jotun



Den norske næringslivsaktiviteten i Malaysia er stadig økende, særlig innen olje-og gassektoren. Fra 2006 til juni 2009 økte antall nyetableringer med 48 prosent.

Hittil i år har to nye norske selskaper etablert kontorer i Malaysia. Det er totalt 63 selskaper med norsk tilknytning til landet, ifølge tall fra Utenriksdepartementet.

Blant de største er Telenor som er storaksjonær i teleselskapet Digi som er blant dem som får besøk av Kronprinsen. Besøk får også Aker Solutions og Jotun. Men også bedrifter som Det Norske Veritas, Wilh. Wilhelmsen og Jordan er store i Malaysia.

Etter en meget kort hvil på hotellet etter flyturen fra Norge mottas kronprinsparet av statsministeren Sri Mohammed Najib bin Abdul Razak i Putrajaya, som ligger 25 kilometer sør for Kuala Lumpur. Byen er anlagt spesielt for å tjene som Malaysias administrative administrasjon.

Det er også audiens hos Kongeparet. Statsformen i Malaysia er et konstitusjonelt monarki. Kongen, som tituleres Yang di-Pertuan Agong eller på norsk: «han som er blitt herre», velges hvert femte år av fem sultaner.

Les også:

Olje- og energi



Besøk i oljeselskapet Petronas er en av de store næringslivsbegivenheter.

Det fokuseres stekt på olje og energi også i den store næringslivsdelegasjonen som følger kronprinsparet. Petronas ble stiftet i 1974 og står i dag for hele 40 prosent av statens inntekter. Det har utviklet seg til et internasjonalt oljeselskap med virksomheter i hele verdikjeden.

Med i delegsjonen er blant annet administrerende direktør i Norges Rederiforbund Sturla Henriksen, administrerende direktør i Garantiinstituttet for Eksportkreditt Wenche Nistad, direktør for maritime virksomheter i Det Norske Veritas Tor Svensen og børsdirektør Bente Landsem.

Ledige Stillinger

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Kronprins Haakon hilser på Norges ambassadør til Malaysia, Arild Braastad. Nærings- og handelsminister Trond Giske følger kronprinsparet på reisen. FOTO: JON HAUGE

Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
+0,00 5,73
 
SEK
+0,00 0,86
 
EUR
+0,01 7,55
 
GBP
+0,01 9,02
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,09% 416,17
 
Dow Jones
+0,59% 12 874,04
Olje +/- Siste
Nordsjø -0,45 116,94

På forsiden akkurat nå

Hovedindeks

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger

Ukens bolig

Alle annonser