Norges Bank satte renten opp 0,25 prosentpoeng til 1,75 prosent på dagens rentemøte.

Flere norske makrotall taler for et rentehopp, men mange økonomer trodde likevel at Norges Bank ville la låntagerne beholde den lave renten til februar.

Sjekk tabell over innskuddsrentene nederst i saken.

Vanskelig valg

For Sentralbanken sto valget fortsatt mellom å bestemme seg for hva som er viktigst: en eksportindustri som sliter, eller en husholdningssektor som holder full fart i boligmarkedet og etterhvert har begynt å bruke mye penger igjen.

Denne gang valgte han å bremse privatforbruket - og dermed hjelpe folk med penger på sparekontoen.

Dagens renteoppgang styrker kronen, og dermed straffes eksportbedriftene. Samtidig blir importen billigere. Nordmenn får mer for kronene sine i utlandet. Men signalet er klart: Sentralbanksjef Svein Gjedrem, visesentralbanksjef Jan F. Qvigstad og deres kollegaer mener alvor i snakket om å skru opp de norske rentene til et mer "normalt" nivå.

Styringsrenten er nå på 1,75 prosent. En normal rente i Norge er anslått til rundt 5 prosent, som betyr en boliglånsrente på drøye 6 prosent.

Les også:

Setter opp rentene

Flere banker vurderer å følge Norges Banks renteheving, viser Aftenpostens ringerunde.

Thomas Sevang i Nordea. FOTO: NORDEA

Thomas Sevang i Nordea. FOTO: NORDEA

Norges nest største bank, Nordea, var først ute etter forrige rentemøte med å heve boliglånsrenten. Men nå holder banken kortene tett til brystet.

- Det er litt tidlig å kommentere dette nå. Vi kommer til å bruke informasjonen til å ta et klokt valg, sier informasjonssjef Thomas Sevang i Nordea.

Han tror ikke banken fatter noen avgjørelse i løpet av dagen.

Det kom ikke som noen overraskelse på Skandiabanken at styringsrenten ble hevet. Nå følger banken etter.

-Vi holder vårt rentemøte senere denne uken, men vi kommer til å justere opp renten på noen produkter. Men vi kommer tilbake med mer informasjon om hvilke produkter og med hvor mye senere i uken, sier informasjonssjef i Skandiabanken Johnny Anderson til Aftenposten.

Vurderer løpende

Thomas Midteide i DnB NOR. FOTO: DNB NOR

Thomas Midteide i DnB NOR. FOTO: DNB NOR

- Det er naturlig for oss å vurdere rentehevning nå. Etter forrige rentemøte var vi en av bankene som ikke hevet renten. Vi vil avvente reaksjoner og se på utviklingen til pengemarkedsrenten før vi tar noen avgjørelse, forteller informasjonsdirektør Hans Tronstad i Sparebank 1 Midt-Norge.

Også Norges største bank, DnB NOR, vil avvente situasjonen i pengemarkedsrenten.

- Det er ikke sikkert at vi øker den selv om Norges Bank gjør det. DnB NOR må se an hvordan pengemarkedet reagerer, og hvordan det påvirker våre innlånskostnader, forteller informasjonsdirektør Thomas Midteide i DnB NOR til Aftenposten.

Banken vil nå bruke noen dager til å se an utviklingen i pengemarkedsrenten. Heller ikke DnB NOR valgte å heve boligrenten etter forrige rentemøte.

- Vi gjør ingenting, sier Jorunn Voll, informasjonsmedarbeider i Fokus Bank.

Kutt på kutt


Renten på innskudd er fortsatt betydelig lavere enn i fjor høst. Det har bankkunder som har penger stående på sparekonto fått merke.

Den høyeste styringsrenten fikk vi i juni i fjor, da var den på 5,75 prosent. Der ble den stående helt til 15. oktober, da sentralbanken kuttet med 0,5 prosentpoeng. Ved årsskiftet var den kuttet til 3,00 prosent. Og som kjent så valgte Norges Bank å sette opp den rekordlave renten til 1,50 prosent ved forrige rentemøte.

Siden toppen har Norges Bank kuttet med hele 4,25 prosentpoeng.

Seks mot tre

Fint for den som har boliglån i banken. Men ikke like gøy for gjeldsfrie bankkunder som har en pen slump med penger i banken.

I fjor sommer kunne du få en innskuddsrente på 6,5 prosent. Det viser en oversikt som dinside.no laget. Men så kom krisen i verdensøkonomien, og bankene kunne lokke med en rente på 8 prosent og over. Med unntak av en bank, er nå den beste sparerenten i de landsdekkende bankene på under 3,1 prosent.

Fra januar 2001 til januar 2003 var styringsrenten på henholdsvis 7 og 6,5 prosent. Husker du hvordan det var? Diskuter saken i debattfeltet under.

Hvor får du beste høyrente? Sjekk våre rentebarometre her

En «banker» alle

På Finansportalen er det en bank som troner toppen, Nordax Finans AS.

Banksparebarometeret viser nemlig at den beste flytende renten på 100.000 kroner i innskudd uten bruksbegrensinger (landsdekkende banker), er 4,50 prosent. Det gir en årlig avkastning på 4500 kroner. Det er langt ned til neste beste rente, som du får hos EkstraKonto.no.

Det er kun to av bankene som i dag tilbyr en innskuddsrente på over 3 prosent med et innskudd på 100.000 kroner.

Sikker på at du vet hva effektiv rente er? Test deg selv her.

Her får du beste innskuddsrente nå

Bank

Effektiv innskuddsrente

Nordax Finans AS - Nordax sparekonto

4,50 %

Ekstrakonto.no (BN Bank ASA) - ekstrakonto.no

3,10 %

sparesmart.no - sparesmartkonto

2,90 %

yA Bank AS - yakonto

2,80 %

Gjensidige Bank ASA - sparekonto - fordel pluss

2,80 %

yA Bank AS - yaKonto bruks- og sparekonto

2,80 %

Gjensidige Bank ASA - brukskonto

2,80 %

Bank Norwegian - brukskonto

2,75 %

Bank Norwegian - sparekonto

2,75 %

Verdibanken ASA - verdikonto spar

2,75 %

Betingelser for utregning: Innskudd på 100.000 kroner, landsdekkende banker. Vi har ikke tatt med sparekontoer der det er bruksbegrensninger.

Tallene er hentet inn onsdag 16. desember 2009.

Kilde: Finansportalen