INGEN

 

Kefallonia

F�rst publisert: 20.05.05

Oppdatert: 24.10.07 kl. 11:04

KerkyraJanFebMarAprMaiJunJulAugSepOktNovDes
Maks °C141416192328313128231815
Min °C567913161818161397
Nedbør (mm)1321379960361581876147180180
FAKTA OG TIPS:
(Virker ikke lenkene under -gi oss beskjed)






Se store versjoner
AV TOM OTTMAR

Har du vært der? Si din mening! [Opp]
Debatt: Kefallonia
Passer for hvem? [Opp]
Kefallonia mottar charterturister, men ikke på langt nær så mange som naboøyene Korfu og Zakynthos. Den store øya har et variert utvalg av småsteder med bra strender og greie tilbud ellers. Familier uten stort aktivitetsbehov vil trives. Noen partyøy er Kefallonia imidlertid ikke og severdighetene er ikke flere enn de må være for at man ikke skal kjede seg.
Fakta om Kefallonia [Opp]
Kefallonia er den største av de Joniske øyene iHellas. Den er også den høyeste, med fjellet Ainos som rager 1638 m.o.h. Vegetasjonen er frodig, med vin og oliven som viktigste jordbruksprodukter. Kefallonia er kjent for sine mange orkide-arter (mer enn 50), sine merkverdige grotter og for skilpaddene som hver juni går i land på strendene i sør for å legge egg. Litt inn på øya ligger ruinene av den gamle hovedstaden Kastro, med en venetiansk borg med flott utsikt.

Øyas hovedby heter Argostoli og har ca. 6800 innbyggere. Det store jordskjelvet i 1953 ødela praktisk talt all bebyggelse, så byen fremstår i dag som nokså ny. Det finnes museer for arkeologi og folklore og skal du på handletur må det skje her, men for øvrig trekker flertallet av de tilreisende til et av de tre viktigste turiststedene på øya. Kefallonia mottar charterturister, men ikke på langt nær så mange som naboøyene Korfu og Zakynthos.

Lassi ligger en kort drosjetur sør for hovedbyen Argostoli. Dette var det første stedet hvor turistene kom og er dermed også det travleste og mest kommersialiserte turiststedet på øya. Lassi har gode strender med Blue Flag-merke og bra tilbud av vannsport. Regn med at det kan bli ganske fullt. Det er mer natt- og uteliv enn noe annet sted på Kefallonia, men noe partysted for ungdom er byen fremdeles ikke.

Skala befinner seg helt sør på Kefallonia og ble bygd opp fra grunnen av etter jordskjelvet i 1953. Byens - og øyas - største attraksjon er restene etter en romersk villa fra 200-tallet. Den har bl.a. god bevarte mosaikkgulv. Ellers består Skala av en lang hovedgate med små avstikkere til hoteller og leilighhetsanlegg. Langs denne stripen kan det bli livlig omkring middagstid og utover. Stranden er god og er blitt tildelt EUs Blue Flag-merke.

Lixouri er øyas nest største by og ligger tvers over bukten for hovedstaden Argostoli, du kan komme dit med ferge eller ved å følge veien rundt den store bukten. Også Lixouri ble bygd på nytt etter 1953 og er dermed ikke arkitektonisk særlig interessant. Det finnes en god strand like utenfor byen og ved torget kan man velge i et tilstrekkelig antall tavernaer og barer. Men om kvelden er det heller rolig.
  • Areal: Ca. 780 kv.km.
  • Folketall: Ca. 33.000
  • Hovedby: Argostoli
  • Språk: Nygresk. På turiststedene snakker de fleste (turist ..)engelsk
  • Valuta: Euro
  • Reisedok.: Gyldig pass, ikke visum
  • Tidssone: GMT+2 - dvs. en time foran Norge
  • Landskode for telefoni: 30
  • Strøm: 250V/50Hz
Reisen dit [Opp]
Flyplassen ligger ca. 9 km sør for hovedbyen Argostoli. Det lander et og annet charterfly, men vktigst er nok innenriksruten til Aten. Man kan også komme til Kefallonia med ferge fra Brindisi i Italia, eller fra fastlandet. Øya har seks havnebyer og en rekke fergeforbindelser til øyene rundt og Peloponnes. Kefallonia er såpass stor at det tar tid å komme seg rundt på øya, enten det er med bil eller buss. Se rutetidene
Når bør du dra? [Opp]
Turistsesongen i Hellas starter generelt ved påske og varer til oktober. Midt på sommeren kan det bli varmt - oppimot 40 grader - men ute på øyene er det likevel såpass luftig at varmen er til å holde ut.

August er måneden når italienerne og franskmennene tar ferie og fyller opp de greske landsbyene. Juli er preget av litt mer beskjedne skandinaver, briter (ikke alltid like beskjedne) og sentraleuropeere. Juni er enda et hakk roligere.

Vårt stalltips: Opplev påsken i Hellas; den gresk-ortodokse feiringen er spektakulær og naturen er på sitt fineste.

I september/oktober puster grekerne litt ut etter årets anstrengelser og har tid til å ta en prat og en fest med gjestene som fortsatt er der.
Lenker til mer informasjon: [Opp]

 

Del på Facebook Skriv utTips en vennAbonner

Relevante reisem�l:

ALLE REISEMÅL

 Foto: Anette Karlsen

Verdens mest romantiske reisemål

Drøm deg bort før Valentinsdagen.Les saken

 
 
 Foto: Olsen Olav

Ny felles klagenemnd for fly og tog

Den nye ordningen gir bedre klagemuligheter for togpassasjerer. Les saken

 Foto: Foto: RICHARD SAGEN / RICHARD SAGEN

Det beste av Alpene på egenhånd

Syr du sammen din egen alpereise, kan du velge høydepunkter fra øverste hylle.Les saken

 
  • Velg reisemål

    Barcelona London Paris Roma Italia Spania USA Thailand Norge

    Se alle reisemål
  • Mer nyttig
    400 gratis guider UDs landsider Eventguide
    Valutakalkulator Flyforsinkelser Tidssoner
    Helse og vaksine Pass og visum Bagasje
  • Generell
    Gardermoen

    ... og andre norske flyplasser

     
  • Nyhetsbrev

    Vårt ukentlige nyhetsbrev gir deg inspirerende artikler og nyttige reisetips. Les mer her

     
  •  
  • Reisetorget

  • Valutakalkulator




    Klikk her for flere valutakurser og tjenester.
               

    Sponset av:

  •  
  • Byguider
    Klikk for byguider
    400 guider til reisen

    Vi gir deg nyttige byguider i PDF-format - helt gratis.Last ned her.

  • Tjenester

  • Tema
    Se så store forskjeller i håndbagasjereglene!

    SAS godtar 8 kilo, mens British Airways godtar 46.

  • Tema
    Det beste av New York

    Been there, done that? Da er det på tide å gjøre som de lokale.

  • Tema
    Går det an å åpne flydøren i luften?

    Og hvorfor finnes det askebegre i flyene? Alt har sin forklaring.

  • Tema
    Slik velger du flysete

    Setene ved nødutgangen er ikke nødvendigvis de beste.

  • Storby
    Norges vakreste fyr

    Her opplever du rå naturkraft på første rad.

  • Generell
    Ferien for de aller tøffeste

    Dette er den farligste stien i verden.

  • Generell
    Dette er Europas
    beste luksushotell

    Populært chartermål til topps.

  • Generell
    Thailands vakreste øyer

    La deg friste.

  • Storby
    - Velg byråer som
    prioriterer service

    Skyr kontakt med kundene - lange ventetider for å få svar.

 
Annonse
 
 
Annonse