
Over 900.000 kroner i bot: Four Seasons Hotel George V fikk over 900.000 kroner i bot. ( Foto: REMY DE LA MAUVENIERE/SCANPIX )
Paris-hoteller jukset

Høyest bot til kjendishotell: Hotel de Crillon, favoritten til både Madonna og Arnold Schwarzenegger, fikk den høyeste boten på over 1,9 millioner kroner. ( Foto: JACK GUEZ/SCANPIX )
Seks luksushoteller i Paris er avslørt for ulovlig pris-samarbeid. Alle har tatt skyhøye priser.
MARIA ELSNESS
F�rst publisert: 29.11.05
Oppdatert: 22.06.07 kl. 09:08
Det er avisen International Herald Tribune som i dag skriver om avsløringen av pris-samarbeidet. Alle de seks Paris-hotellene er ranket av Michelin-guiden med fem røde stjerner for å ha den høyeste grad av luksus.
Bøter for 5,6 millioner kroner
Prisene på hotellene var allerede blant de høyeste i verden. Etter pris-jukset, ble gjennomsnittsprisene presset til hele 700 euro per natt - det blir omtrent 5.500 kroner.
Hotellene ble i går bøtelagt for totalt 709.000 euro, godt over 5,6 millioner kroner. Bøtene ble gitt ut fra fortjenesten til hotellene, og hvor lenge de hadde vært involvert i pris-jukset.
- Etterforskningen viste at bytte av konfidensiell prisinformasjon og markedsplaner mellom de seks hotellene var vanlig, uttalte det franske Konkurransetilsynet, i følge International Herald Tribune.
Her er hotellene og bøtene:
Hotel de Crillon får bot på 248 000 euro (1.959.200 kroner)
Four Seasons Hotel George V får bot på 115.000 euro (908.500 kroner)
Hotel Plaza Athénée får bot på 106.000 euro (837.400 kroner)
Hotel Ritz får bot på 104.000 euro (821.600 kroner)
Hotel Le Bristol får bot på 81.000 euro (639.900 kroner)
Hotel Meurice får bot på 55.000 euro (434.500 kroner)
Ville ikke uttale seg
I den ekslusive lobbyen til Hotel de Crillon, som ligger i en bygning som var bygget for Louis XV midt i Paris, nektet kommunikasjonssjefen å uttale seg om bøtene. Han insisterte på at en reporter som prøvde å snakke med gjestene skulle gå umiddelbart, ifølge International Herald Tribune.
Drøm deg bort før Valentinsdagen.Les saken

Den nye ordningen gir bedre klagemuligheter for togpassasjerer. Les saken

Syr du sammen din egen alpereise, kan du velge høydepunkter fra øverste hylle.Les saken