INGEN
"Color Fantasy" som går mellom Oslo og Kiel, var ny i 2004 og er preget av luksus ombord. (Foto: ØRN BORGEN)

"Color Fantasy" som går mellom Oslo og Kiel, var ny i 2004 og er preget av luksus ombord. ( Foto: ØRN BORGEN ) 

Luksus danker ut danskebåten

Danskebåtene er ikke fine nok lenger. Mens "Color Fantasy" setter passasjerrekord mellom Oslo og Kiel, mister DFDS og Stena Line passasjerer.

PÅL VEGARD HAGESÆTHER

F�rst publisert: 14.12.05

Oppdatert: 22.06.07 kl. 09:09

Les også: - Her er dansemusikken finest.

"Color Fantasy", som ble satt i trafikk 10. desember i fjor, satte en ny standard når det gjaldt luksus på rutegående båter i Norge. Og skipet er blitt en eventyrlig suksess for fergeselskapet Color Line.Skipet kommer til å frakte over 600 000 passasjerer mellom Oslo og Kiel i 2005, dobbelt så mye som forgjengeren "Prinsesse Ragnhild". Sammen med de 300 000 som i år har reist med "Kronprins Harald", betyr det 900 000 passasjerer på ruten totalt i år.- Dette er en historisk rekord og 40 prosent økning fra i fjor, sier informasjonsdirektør Helge Otto Mathisen i Color Line.- Bookingen fremover det neste halve året er like sterk. I Tyskland er ruten så populær at vi måtte stanse bookingen for å gi nordmenn en mulighet til å reise uten at det bare er tyskere om bord, sier han. - Det er nok slik at mennesker som opplever å ha alt, søker individuell luksus.På bakgrunn av suksessen med "Fantasy" har selskapet også bestilt søsterskipet "Color Magic". Skipet skal settes i drift i september 2007.På selskapets andre rute fra Oslo, som går til Hirtshals, har det ikke vært samme økning. Her ligger passasjertallet ifølge selskapet stabilt på rundt 600 000 i året. Sliter. Konkurrenten DFDS, som trafikkerer ruten Oslo-København, har en nedgang i trafikken. Til tross for at rederiet pusset opp de to båtene "Crown of Scandinavia" og "Pearl of Scandinavia" for 110 millioner i januar, sank passasjertallet syv prosent i tredje kvartal 2005, sammenlignet med samme periode året før. - Vi kommer til å satse beinhardt videre på det norske markedet. Vi har investert masse og mener at vi har et produkt som er fullt på høyde med konkurrentenes, sier konserndirektør Søren Jespersen, som også ser en tendens til at folk vi ha mer luksus.Selskapet har ingen planer om å endre videre på båtene, men vil møte konkurransen med å satse på flere aktiviteter om bord i 2006. Rundt 800 000 mennesker reiser med DFDS' båter mellom Oslo og København hvert år.

Ruster opp.

Stena Line investerer 55 millioner kroner i ombygging og renovering av Stena Saga, som går mellom Oslo og Fredrikshavn. - Kundene ønsker høyere kvalitet. Vi vil satse enda mer på å utvikle restaurantene og butikkene om bord, sier linjesjef Stein Wettergren. Ved utgangen av november hadde denne ruten 90 000 færre reisende enn i tilsvarende periode i fjor. Stena Saga blir tatt ut av trafikk for å pusses opp fra 19. desember. Den vil være tilbake på sjøen 28. januar.
Del på Facebook Skriv utTips en vennAbonner

 Foto: Anette Karlsen

Verdens mest romantiske reisemål

Drøm deg bort før Valentinsdagen.Les saken

 
 
 Foto: Olsen Olav

Ny felles klagenemnd for fly og tog

Den nye ordningen gir bedre klagemuligheter for togpassasjerer. Les saken

 Foto: Foto: RICHARD SAGEN / RICHARD SAGEN

Det beste av Alpene på egenhånd

Syr du sammen din egen alpereise, kan du velge høydepunkter fra øverste hylle.Les saken

 
  • Velg reisemål

    Barcelona London Paris Roma Italia Spania USA Thailand Norge

    Se alle reisemål
  • Mer nyttig
    400 gratis guider UDs landsider Eventguide
    Valutakalkulator Flyforsinkelser Tidssoner
    Helse og vaksine Pass og visum Bagasje
  • Generell
    Gardermoen

    ... og andre norske flyplasser

     
  • Nyhetsbrev

    Vårt ukentlige nyhetsbrev gir deg inspirerende artikler og nyttige reisetips. Les mer her

     
  •  
  • Reisetorget

  • Valutakalkulator




    Klikk her for flere valutakurser og tjenester.
               

    Sponset av:

  •  
  • Byguider
    Klikk for byguider
    400 guider til reisen

    Vi gir deg nyttige byguider i PDF-format - helt gratis.Last ned her.

  • Tjenester

  • Tema
    Se så store forskjeller i håndbagasjereglene!

    SAS godtar 8 kilo, mens British Airways godtar 46.

  • Tema
    Det beste av New York

    Been there, done that? Da er det på tide å gjøre som de lokale.

  • Tema
    Går det an å åpne flydøren i luften?

    Og hvorfor finnes det askebegre i flyene? Alt har sin forklaring.

  • Tema
    Slik velger du flysete

    Setene ved nødutgangen er ikke nødvendigvis de beste.

  • Storby
    Norges vakreste fyr

    Her opplever du rå naturkraft på første rad.

  • Generell
    Ferien for de aller tøffeste

    Dette er den farligste stien i verden.

  • Generell
    Dette er Europas
    beste luksushotell

    Populært chartermål til topps.

  • Generell
    Thailands vakreste øyer

    La deg friste.

  • Storby
    - Velg byråer som
    prioriterer service

    Skyr kontakt med kundene - lange ventetider for å få svar.

 
Annonse
 
 
Annonse