Ingen underverk i Norge

Akropolis i Aten er en av kandidatene. ( Foto: SCANPIX )

Den kinesiske mur. ( Foto: SCANPIX )

Giza-pyramidene i Egypt. ( Foto: SCANPIX )
Antikkens syv underverk:
Giza-pyramidene i EgyptBabylons hengende hagerFyrtårnet utenfor AlexandriaKolossen på RhodosArtemis-tempelet i EfesosHalikarnassus-mausoleet i Bodrum (Sørvest-Tyrkia)Zevs-statuen på Olympiafjellet
Her er kandidatene:
Akropolis, AthenAlhambra, GranadaDen kinesiske murFrihetsstatuen i New YorkGravpalasset Taj Mahal, IndiaKreml-festningen, MoskvaInka-ruinen Machu Picchu, PeruEiffeltårnet, ParisColosseum, RomaGiza-pyramidene, KairoAngkor Vat-tempelet, KambodsjaNeuschwanstein-slottet, TysklandKlippebyen Petra, JordanStonehenge, EnglandTimbuktu, MaliOperahuset, SydneyKiyomizu-tempelet, KyotoHagia Sofia-moskeen, IstanbulChichen Itza-pyramiden, MexicoKristusstatuen, Rio de JaneiroStatuene på Påskeøya
Norge står uten verdige kandidater når verdens syv underverk om ett år skal utropes på nytt - etter forbilde av antikkens underverk.
CATO GUHNFELDT
Først publisert: 08.01.06
Oppdatert: 22.06.07 kl. 08:51
Hverken Nidarosdomen, oljeplattformer, vikingskip eller Holmenkollbakken monner når det gjeveste på jord skal kåres. Siden 2000 har en sveitsisk organisasjon anført av tidligere generaldirektør i UNESCO, spanieren Federico Mayor, arbeidet med å etablere en ny liste over verdens syv flotteste menneskeskapte byggverk, og finne frem til verdige kandidater. De syv som velges, skal etter planen offisielt utropes om ett år, 1. januar 2007.
Se kandidatene her.
19 millioner stemmer.
Til nå har man registrert 19 millioner stemmer på nye kandidater, som så langt omfatter 21 forslag. Blant disse er Akropolis i Athen, Alhambra i Granada, Colosseum i Roma, den kinesiske mur, Eiffeltårnet i Paris, Sydneys operahus, statuene på Påskeøya og Kreml-festningen i Moskva.
Uaktuell.
- Norge er ikke invitert til å fremme noen kandidater, og vi har heller ikke noen byggverk som hører hjemme på en slik liste, sier riksantikvar Nils Marstein. - Vi må erkjenne at en rekke kulturer er eldre enn vår egen. Riktignok har vi Nidarosdomen som verdens nordligste gotiske katedral, men både Frankrike, Storbritannia og Tyskland har katedraler som er mer storslagne. Fordi det dreier seg om faste byggverk, kommer heller ikke Osebergskipet med i betraktningen, sier han Av verdens opprinnelige syv menneskeskapte underverk utropt i oldtiden, er det i dag bare ett igjen, Egypts Giza-pyramider. De seks øvrige, som forlengst er forsvunnet, var Babylons hengende hager, den 33 meter høye Kolossus-statuen på den greske øya Rhodos og antikkens høyeste bygning, det 117 meter høye fyrtårnet utenfor Alexandria. Fyrtårnet utstyrt med bl.a. store speil, var det siste til å forsvinne på 1300-tallet.
Redningsaksjon.
En hovedårsak til forslaget om igjen å utrope verdens syv underverk, er ønsket om å øke oppmerksomheten rundt ødeleggelsene av verdens menneskeskapte kulturarv. Halvparten av inntektene fra prosjektet vil således gå til å restaurere de store Bamiyan Buddha-statuene i Afghanistan, som ble delvis ødelagt av talibanstyret i 2001.Selvsagt står Giza-pyramidene også oppført på den nye listen over kandidater. Britenes Stonehenge ble nylig føyd til listen, forøvrig i skarp konkurranse med andre britiske bygg som Big Ben og Greenwich-observatoriet, som dermed ikke vant frem. Andre byggverk som tidligere har lidd samme skjebne, er Notre Dame-katedralen i Paris, Riksdagsbygningen i Berlin og Det sixtinske kapell i Roma. Strenge krav må oppfylles for å kunne komme i betraktning som et av verdens underverk. Kulturminnet må være bygget av mennesker, ha en akseptabel status når det gjelder konservering, og ha kunstnerisk eller arkitektonisk verdi. Det har tidligere vært flere forsøk på å oppdatere listen over verdens underverk, men til nå har det hersket for stor uenighet om kriteriene.

Dette er charterselskapenes nyheter. Les saken

Linn Sebjørnsen vant stor premiepott i «Vil du bli millionær?» - og ga seg selv som fortjent. Les saken

Sol, sommer og sand mellom tærne er viktig. Les saken