INGEN
- Pingvinene er greie, sier direktør Kees Oscar Ekeli ved Akvariet i Bergen. (Foto: BJØRN BRØYMER)

- Pingvinene er greie, sier direktør Kees Oscar Ekeli ved Akvariet i Bergen. ( Foto: BJØRN BRØYMER ) 

Opplev eksotiske Bergen


Pingvinene er barnas favoritter. (Foto: AKVARIET I BERGEN)

Pingvinene er barnas favoritter. ( Foto: AKVARIET I BERGEN )

Blåstålen er et fargerikt innslag. (Foto: AKVARIET I BERGEN)

Blåstålen er et fargerikt innslag. ( Foto: AKVARIET I BERGEN )

Den grufulle breiflabben. (Foto: AKVARIET I BERGEN)

Den grufulle breiflabben. ( Foto: AKVARIET I BERGEN )

Selene dresseres til å bli artister. (Foto: AKVARIET I BERGEN)

Selene dresseres til å bli artister. ( Foto: AKVARIET I BERGEN )

AKVARIET I BERGEN

Adresse: Nordnesbakken 4.Åpningstider: Vintersesong (1. sep.-30. april) fra kl. 10.00 til kl.18.00 hver dag.
Sommersesong (1. mai-31. aug.) fra kl. 9.00 til kl. 18.00 hver dag.Entré: Voksen kr. 100. Barn (4-14 år) kr. 50. Grupper minimum 10 personer kr 75.
Skoleklasser og grupper får assistanse. Telefon 55 55 71 71.I Akvariets kino vises hver time 3D-filmen "SOS Planet", "Akvariet i Bergen" og "Kysten utenfor" av Ivo Caprino.Bli med på ekspedisjon til bunnen av Atlanterhavet og til eventyrlandet Soria Moria med miniubåten Akvarius U-632.

Rusler du utover Nordnes i Bergen, risikerer du å havne i en helt annen verden. I Norges største og eldste akvarium er det søte pingviner, dresserte seler og grufulle breiflabber som regjerer.

BJØRN BRØYMER Bergen

F�rst publisert: 11.03.06

Oppdatert: 22.11.07 kl. 12:08

Bergensvær i godlune. En opplevelse å rusle alléen mot Akvariet som åpnet i 1960, Norges største og eldste akvarium. Der vagger lille Andreas fra Møhlenpris på samme måte som pingvinene rett innenfor hovedinngangen. Pingvinene er små og liker å bade. To av dem krangler høylytt og jager hverandre ut i dammen.I nærheten lever selene. De blir trenet klokken 12 mens pingvinene får mat. Klokken 14 blir de to silkeapene, slangene og krokodillene matet. Det er også et stykke bergensliv. Selene bor til høyre for hovedinngangen. De skal ikke klappes. Selene kan bite, forkynner et skilt. Det er alltid noen som må klappe alle dyr de ser, kanskje også fordi de ikke har noen menneskedyr å klappe på.

Kjendisbesøk.

To stokkender glir lydløst i karpedammen. Lille Andreas er mer opptatt av pingvinene. Så mange har vært her, Nikita Khrusjtsjov har vært her, dronning Elizabeth har vært her, men ikke på samme tid. Andreas går inn i spisestedet Nøstet . Han ser hverken laks eller torsk i akvariematstedet. Nøstet byr på pattedyr og glutenfritt brød med diverse pålegg, hamburger er en hit. Jeg studerer torsken og lyren som svømmer blant hvitting som vi i barndommen fikk høre var havets kylling. Blåstålen er krast fargerik. Den kastet vi som barn, for blåstål var ufisk. Hvem tenkte vel over at blåstål er eminent i suppen?

Grufull og lekker.

Den vanvittig grufulle breiflabben ligger kamuflert på en akvariebunn, et uhyre som gode nordmenn kastet i gamle dager. Hvem vil vel ha et uhyre? Ishavsbispen Monrad Norderval var alltid forut for sin tid. En ilsk dag opplevde jeg biskopen i kamp med en breiflabb. Den sunnmørske fjorden var som en vakker kvinne som er sur hele dagen. Det regnet bøtter. Breiflabben ville gjerne spise biskopen. Men det ble omvendt. I dag er breilabben den beste og dyreste matfisk.

Selsirkus.

Fem seler boltrer seg i akvariets store bassenger; Snorre Sel, Amalie Brann, Lina, Kobbe Lars og Vitus. Sistnevnte er eldst, født i 1990, en stenkobbehann. De er kjappe som få og lar seg dressere til en viss grad. Får de bare oppmuntring i form av fisk, hopper de gjerne høyt over vannflaten. Det er underholdende sirkus. I en avdeling har den franske forfatteren Jules Verne rykket inn med en temautstilling som varer til påske. Vi blir med på "Reisen til jordens indre". Den så jeg for lenge siden, takket være Henry Levins film fra 1959. "En reise til jordens indre" med James Mason, Pat Boone og Arle Dahl, barn skrek og dukket ned under stolradene da det store marerittet kom som en overraskelse, et sjokk så å si; fortidens havdyr som livsfarlige uvesener, uhyrer som dinosaurer og kjempeøgler. Jeg grøsser ennå.

Mange besøkende.

Godt da å møte en vennlig representant for nåtiden. Direktøren ved Akvariet i Bergen er Kees Oscar Ekeli, direktør siden 2002, født og oppvokst på Slemmestad.- Vi har kjempegodt besøk, ikke minst av skoleelever. I 2005 havnet vi på rundt 225 000 besøkende. Året før var det 189 000. Vi er den nest største attraksjonen i Bergen etter Fløibanen. En diger tigerpytonslange ligger ved enden av trappen ned til det tropiske marerittet. Den kan bli syv meter lang og 30 år gammel, og det virker i alle fall som om den er syv meter. Minst. Krokodillen fra Cuba ser ut som en tømmerstokk, der den ligger grådig og grisk i det romslige bassenget sitt.

Fra havets bunn.

Ubåten Akvarius U 632 er skapt i et av de store rommene. Inne i den lille ubåten vises filmer fra havets bunn. Akvariet får alt filmmateriale fra Havforskningsinstituttet og Universitetet i Bergen. I januar 2005 fant forskerne varmekilder på 700 meters dyp nær Jan Mayen. - Det er veldig spennende å kunne vise slike forskningsresultater for publikum.Kees Oscar Ekeli åpner dørene til 3D-kinoen med tredimensjonal film som krever spesialbriller fra hver eneste tilskuer. Ivo Caprinos film om akvariet i Bergen og kysten utenfor tar oss blant annet med på en helikoptersightseeing.Filmen "SOS Planet" tar for seg de tre store miljøproblemene på jorden; smelting av polene, koraller og overfiske som ødelegger korallene, og hugst og regnskog. Menneskene er de eneste levende skapninger som ødelegger jorden. Hjelpe oss alle, her kan vi få skrekken igjen, takket være den tredimensjonale filmteknologien får seerne både havhester og isbiter midt i fleisen. Det er nå så. Verre er det når slangene fra Amazonas' regnskog kommer så nær at man formelig kjenner den giftige tungen. Men lille Andreas vakler ut like sterk som da han hilste på pingvinene.
Del på Facebook Skriv utTips en vennAbonner

Relevante reisem�l:

ALLE REISEMÅL

 Foto: / Martin Valigursky/Fotolia/Scanpix

Disse reiseselskapene fikk flest klager i fjor

Ha dette i bakhodet når du bestiller sommerferien.Les saken

 
 
 Foto: Uglum Morten

Sol og strand lokker ikke mest

Nordmenn flest drømmer seg ikke til solen når kulden herjer her hjemme.Les saken

 Foto: James Morgan

Nye sprekker funnet på A380

Nå skal samtlige av superjumboene undersøkes. Les saken

 
  • Velg reisemål

    Barcelona London Paris Roma Italia Spania USA Thailand Norge

    Se alle reisemål
  • Mer nyttig
    400 gratis guider UDs landsider Eventguide
    Valutakalkulator Flyforsinkelser Tidssoner
    Helse og vaksine Pass og visum Bagasje
  • Generell
    Gardermoen

    ... og andre norske flyplasser

     
  • Nyhetsbrev

    Vårt ukentlige nyhetsbrev gir deg inspirerende artikler og nyttige reisetips. Les mer her

     
  •  
  • Reisetorget

  • Valutakalkulator




    Klikk her for flere valutakurser og tjenester.
               

    Sponset av:

  •  
  • Byguider
    Klikk for byguider
    400 guider til reisen

    Vi gir deg nyttige byguider i PDF-format - helt gratis.Last ned her.

  • Tjenester

  • Tema
    Se så store forskjeller i håndbagasjereglene!

    SAS godtar 8 kilo, mens British Airways godtar 46.

  • Tema
    Det beste av New York

    Been there, done that? Da er det på tide å gjøre som de lokale.

  • Tema
    Går det an å åpne flydøren i luften?

    Og hvorfor finnes det askebegre i flyene? Alt har sin forklaring.

  • Tema
    Slik velger du flysete

    Setene ved nødutgangen er ikke nødvendigvis de beste.

  • Storby
    Norges vakreste fyr

    Her opplever du rå naturkraft på første rad.

  • Generell
    Ferien for de aller tøffeste

    Dette er den farligste stien i verden.

  • Generell
    Dette er Europas
    beste luksushotell

    Populært chartermål til topps.

  • Generell
    Thailands vakreste øyer

    La deg friste.

  • Storby
    - Velg byråer som
    prioriterer service

    Skyr kontakt med kundene - lange ventetider for å få svar.

 
Annonse
 
 
Annonse