
De første småbarnsfamiliene har inntatt strendene ved Santa Teresa på Costa Ricas vestkyst. Foreløpig har de god plass. ( Foto: HENRIK VOGT )
Costa Rica - turistland med naturvern

- Fantastisk vegetasjon, konstaterer Jon Berggreen Rove og Ane Natvik, som har tatt turen til regnskogen etter en ukes strandferie. ( Foto: HENRIK VOGT )
REISEFAKTA
Costa Rica regnes for å være det tryggeste landet i Mellom-Amerika og blant verdens beste destina-sjoner for økoturisme.
Landet har ikke mindre enn fem prosent av verdens artsmangfold.
Språk: Spanskkunnskaper er en fordel da kun et fåtall snakker godt engelsk.
Valuta: 1000 costaricanske
coloens er ca. 13 norske kroner. Dollar godtas mange steder.
Befolkning: 4 millioner.
To parker med turer både med og uten guide:
Reserva Biologica Bosque Nuboso Monteverde er mest besøkt og
tilbyr nattutflukter med guide. Pass opp for krypende dyr og en og annen tarantell.
Reserva Santa Elena ligger høyere, 1650 meter over havet, og har mer utfordrende stier. Inngangsbillettene er billige.
Flybilletter til Costa Rica fra 6500 kroner tur/retur med Supersaver og Marco Polo.
Transport til tåkeskogene: Buss er billig og rutenettet godt utbygd fra San José.
Minibuss for 35 dollar pr. person med selskapet "Tropical Tours".Leiebil er også et alternativ, men er dyrt, rundt 350 dollar for en uke.
Regn med å bruke minst én dag i skogen.
Andre attraksjoner i området:
Tretoppturer, der deltagere får se regnskogens tak, sommerfuglpark, reptilpark, hesteturer i skogen, bading i vulkanske kilder i Arendal, tre timer unna.
Les mer: monteverdeinfo.com/reserveLange, hvite sandstrender eller mørke, fuktige regnskoger. I Costa Rica kombineres turisme og naturvern.
HENRIK VOGT Monteverde/Santa Elena
Først publisert: 01.07.06
Oppdatert: 15.11.07 kl. 12:52
Tykke og tynne stammer stiger tett i tett mot bladtaket høyt oppe. Lianer, mosegrodde eller glatte av vann faller flere titalls meter fra grenene. Lyset er dempet av vegetasjonen, og når blikket ikke fortaper seg i bladene fra rundt 3000 tre- og plantesorter, ender det i grå tåke mellom stammene. Lett yr dynker det grønne, og en lett og kjølig fjellvind gjør luften frisk. - Fantastisk vegetasjon og raske klimaskifter over korte avstander. Et eget økosystem - ikke langt fra varme sandstrender - som er både kaldt, mørkt og regnfylt. Å dra hit anbefales absolutt. Dessuten er det med på å støtte bevaring av Costa Ricas regnskoger, sier Jon Berggreen Rove. Han har tatt turen hit til regnskogen sammen med kjæresten Ane Natvik etter en uke på Costa Ricas strender. Dette et av verdens mest artsrike områder. Jaguaren er ett av 100 pattedyr, 400 fuglearter gjør stedet yndet for fugletittere, og 500 sommerfuglarter flakser over et mylder av reptiler og insekter.
Berømt verneprogram.
Tåkeskogene i Costa Rica er blant de aller siste av sitt slag på det amerikanske kontinentet, og områdene beskyttes blant annet av uavhengige organisasjoner som kombinerer turisme med vern. Skogene får stå fordi deres skjønnhet er lokalsamfunnets viktigste salgsvare. De to mest kjente parkene ligger ved byene Monteverde, som betyr grønt fjell, og Santa Elena i det costaricanske høylandet. Costa Rica er et forbilde når det gjelder å kombinere naturvern med utnyttelse. - Her er det mye privatvernet skog med små overnattingssteder, og lokalbefolkningen nyter godt av turismen. Dette er nødvendig for å bevare lite påvirkede områder i verden, påpeker zoolog og spesialist i artsmangfold, Lawrence Kirkendall, ved Universitetet i Bergen. Han har besøkt Costa Ricas nasjonalparker en rekke ganger.
Bekymring.
Men alt er ikke bare ren idyll. Turismen holder liv i skogene, men det kan bli for mye av det gode. I dag er reisen til Monteverde en uren, luren, himmelturen på humpete veier, noe som begrenser strømmen av folk. Men en ny vei fra hovedstaden San José er planlagt, og økoturismebevegelsen er bekymret.- Det er grunn til å frykte at for mange mennesker rett og slett vil skade skogen, skremme bort dyr og akselerere erosjonen. Å øke antall turister som bare vil være i området noen få timer, er uheldig, mens de som virkelig vil se dette fantastiske stedet, bruke tid og legge igjen litt penger, bidrar positivt, hevder Kirkendall.
Godt håp.
Han håper vern og turisme fortsatt klarer å balansere. I dag er det slik at bare 160 mennesker får være inne i skogen til enhver tid, og kun fem prosent av skogen er tilgjengelig for turister - hvis man ikke for egen risiko vil ta turen utenfor oppmerkede løyper.- Costa Rica har en bevisst holdning til turisme og vern. Hvis det ikke er håp her, er det ikke håp noe sted, sier Kirkendall.
Costa RicaALLE REISEMÅL

Arrangementet samler flere folk enn Birken. Les saken

Se video av dagens landing i Peking.Les saken

Her er vinterens nyheter i Alpene. Les saken