INGEN
La Boqueria er plassert midt i smørøyet og er litt av en turistattraksjon på La Rambla. Det er dermed litt dyrere enn andre markeder. (Foto: TOVE DIESEN)

La Boqueria er plassert midt i smørøyet og er litt av en turistattraksjon på La Rambla. Det er dermed litt dyrere enn andre markeder. ( Foto: TOVE DIESEN ) 

Spansk mat-Mekka

Inne i Santa Caterina går gatene mellom boder og spisesteder under det luftige bølgende taket. (Foto: TOVE DIESEN)

Inne i Santa Caterina går gatene mellom boder og spisesteder under det luftige bølgende taket. ( Foto: TOVE DIESEN )

Kreativitet i fiskedisken! Denne «skulpturen» var dandert ved siden av flere meter med et større utvalg klippfiskkvaliteter. Eia var vi der! (Foto: TOVE DIESEN)

Kreativitet i fiskedisken! Denne «skulpturen» var dandert ved siden av flere meter med et større utvalg klippfiskkvaliteter. Eia var vi der! ( Foto: TOVE DIESEN )

Bli med på tur til Barcelonas matmarkeder.

TOVE DIESEN

F�rst publisert: 18.05.07

Oppdatert: 02.11.07 kl. 13:11

Les også:
  • Lesernes reisetips
  • Lesernes Barcelona
  • Mysterier i Barcelona
  • 48 timer i Barcelona

  • Turistene har selvsagt oppdaget det frodige overflodsmarkedet midt i den gaten alle bare må flanere på: La Rambla, som er et enormt utendørs teater med levende statuer, spise- og drikkesteder under platanene, kiosker og blomsterflor. Der finner du også La Boqueria – et eventyr for nordmenn som bare kan drømme om steder der maten og matinteressen blir tatt så på alvor.

    Mercadoer, matmarkeder, mathaller, saluhaller. De har det overalt. I noen land som sentrale midtpunkter i hovedbyene, andre steder flytter de rundt og skaper liv og røre. Markedet er alltid møteplass og spiseplass. Matmennesker, råvarer og håndverk er en god kombinasjon.

    Fem markeder

    I Barcelona bor det omtrent like mange mennesker som i hele Norge, og i denne storbyen er kjærligheten til mat overveldende! Kafeene, restaurantene, hullene i veggen, spesialbutikkene – og altså markedene er synlige beviser.

    Etter å ha gått i kø på La Boqueria, kan du skjære inn i bakgatene og finne Sant Antoni på noen minutter. Det er enda større og har i tillegg et klesmarked og altmuligmarked omkring den sentrale hallen.

    Lenger nord, fremdeles i spaseravstand, ligger El Ninot som også har klesboder og massevis av blomster i tillegg til maten. Gamle La Concepció rett øst er forøvrig nylig gjenåpnet etter rehabilitering. Det har fått et «vanlig» supermarked i kjelleren og inneholder også hvitevarer og kjøkkenutstyr av alle slag.

    Det siste på vår lille rundtur i Barcelonas sentrum, Santa Caterina, er også det nyeste. Det åpnet for to år siden, ligger like inntil gatenettet omkring Katedralen, og stikker seg overordentlig ut arkitektonisk. Her har noen boltret seg, fra oven ser taket ut som et enormt, krøllet lappeteppe. Santa Caterina er synliggjort på en måte som høver seg i Gaudís by.

    Trist lykke

    Det sanselige møtet med dette enorme mangfoldet gjør den norske besøkende lykkelig, men samtidig litt trist. For enda en gang står vi fattigslig tilbake. Hvorfor går det ikke an å få til noe slikt i Oslo? Hva har vi å by på annet enn supermarkeder fra kjedene?

    Bra nok utvalg i og for seg. Mangt er bedret. Men vi som liker å gå og snuse fra bod til bod, beundre kreative utsalg, kvaliteter og nyheter, dessuten prøve en smakebit ved en bardisk eller henge over en rutete duk til lunsj, vi blir deppa når vi kommer hjem til kassakøen igjen. Riktig leit er det.

    Samtidig er det mange som snakker om behovet for å synliggjøre maten og matkulturen vår. Og fremdeles ligger Vestbanen der. Drømmen er en mathall på dette området, med alt det mangfold som vi tross alt har her i landet. Og utenfor ligger fiskebåtene der mulighetene for å etablere et fiskemarked er iøynefallende. Det kunne tiltrekke fiskeelskere fra hele verden.

    Hallo! Kanskje det ikke er for sent?

    Les mer om reise og ferie på Forbruker.no/reise.

    Del på Facebook Skriv utTips en vennAbonner

    Relevante reisem�l:

    ALLE REISEMÅL

     Foto: Hans Kristian Krogh-Hanssen

    Vebjørn (11) tok første storlaksen

    Pangstart på årets laksefiske.Les saken

     
     
     Foto: Eirik Lande / Eirik Lande

    Nedlagt flyplass er blitt ny favorittpark

    Berlins nye hage er større enn både Central Park og Hyde Park.Les saken

     
    • Velg reisemål

      Barcelona London Paris Roma Italia Spania USA Thailand Norge

      Se alle reisemål
    • Mer nyttig
      400 gratis guider UDs landsider Eventguide
      Valutakalkulator Flyforsinkelser Tidssoner
      Helse og vaksine Pass og visum Bagasje
    • Generell
      Gardermoen

      ... og andre norske flyplasser

       
    • Nyhetsbrev

      Vårt ukentlige nyhetsbrev gir deg inspirerende artikler og nyttige reisetips. Les mer her

       
    •  
    • Reisetorget

    • Valutakalkulator




      Klikk her for flere valutakurser og tjenester.

      Sponset av:

    •  
    • Byguider
      Klikk for byguider
      400 guider til reisen

      Vi gir deg nyttige byguider i PDF-format - helt gratis.Last ned her.

    • Tjenester

    • Tema
      Se så store forskjeller i håndbagasjereglene!

      SAS godtar 8 kilo, mens British Airways godtar 46.

    • Tema
      Det beste av New York

      Been there, done that? Da er det på tide å gjøre som de lokale.

    • Tema
      Går det an å åpne flydøren i luften?

      Og hvorfor finnes det askebegre i flyene? Alt har sin forklaring.

    • Tema
      Slik velger du flysete

      Setene ved nødutgangen er ikke nødvendigvis de beste.

    • Storby
      Norges vakreste fyr

      Her opplever du rå naturkraft på første rad.

    • Generell
      Ferien for de aller tøffeste

      Dette er den farligste stien i verden.

    • Generell
      Dette er Europas
      beste luksushotell

      Populært chartermål til topps.

    • Generell
      Thailands vakreste øyer

      La deg friste.

    • Storby
      - Velg byråer som
      prioriterer service

      Skyr kontakt med kundene - lange ventetider for å få svar.

     
    Annonse
     
     
    Annonse