Pensjonat i sær klasse

Respatexbord på kjøkkenet.

Hjemmekoselig i oppholdsrommet.

Furusenger og lamper med pomponger på rommene.
Harstad
Bykommune med 23 000 innbyggere helt sør i Troms fylke, på nordøstsiden av Hinnøya, Norges største øy.Flott natur og godt utgangspunkt for å besøke Lofoten, Senja, Narvik og Tromsø.Festspillene i Nord-Norge arrangeres i byen hver sommer; i år
23.- 30. juni. Evenes flyplass ligger cirka
20 kilometer fra byen.Hurtigruten anløper Harstad både på vei sørover og nordover.Midnattssol Pensjonat i Harstad stiller i egen klasse. Overnattingsstedet er garantert uberørt av trendy interiørkonsulenter.
ANNE KARI BERG Harstad
F�rst publisert: 16.06.07
Oppdatert: 08.11.10 kl. 21:04
Inne i pensjonatet finner du bilder av yppige sigøynerdamer, lamper med pomponger og ganske mange årganger av Allers og Villmarksliv. - Jeg fikk en god idé, skjønner du.Odd Egil Granberg, eier av Harstad Antikvitet og Midnattssol Pensjonat, smiler i skjegget mens han energisk og med mye lyd støvsuger gulvteppene i den lange korridoren. Hybelkaniner er ikke velkomne. Ellers er det åpenbart lite som ikke finner sin plass i pensjonatet som har eksistert i godt og vel åtte år.- Jeg har drevet Harstad Antikvitet mye lenger. Det blir vel tjue år. Det går litt opp og ned. Men jeg har trofaste kunder. Under Festspillene er det mange som stikker innom. "En sånn hadde bestemoren min", kan de si og ender opp med en kaffekjele fra sekstitallet eller noe annet. Alle har vi nostalgi i oss. En annen kjøper tegneserier hver gang han bor her. Du er sikker på at det ikke er noe du trenger?
Butikk i første etasje.
Odd Egil Granberg fikk altså ideen om å innrede pensjonat med overskuddsting fra brukt- og antikvitetsbutikken i første etasje. Da kom de endelig til nytte, alle furusengene, velurstolene, kjøkkensakene og bildene han kom over i dødsbo og på auksjoner. Og alle rommene som ikke var i bruk. - Jeg bor forresten her selv også. Så det er helt trygt å sove her. Mange synes dette stedet er morsomt. Andre bor her først og fremst fordi det er billig. Når høyskolen starter opp på høsten, har vi ofte studenter som bor her i påvente av noe større.- Hvis du kommer midt på dagen, får du nøkkelen i antikvitetsbutikken. Så kan du greie deg selv. Liker du å lage mat, har vi et velutstyrt kjøkken. Vi ligger midt i byen, vegg i vegg med Den Katolske Kirke. Vi har godt naboskap.Den grønne veggen med meterhøye bokstaver ruver i landskapet. Jeg finner ut at det er dusj og WC i gangen og vask på rommet. Med blåmønstret sengeteppe og fjernsynsapparat uten fjernkontroll, men med alle de norske kanalene. Kjøkkenet er utstyrt med kopper og kasseroller som bærer umiskjennelig preg av sekstitallet. En tidligere gjest har vært så elskverdig å sette igjen knekkebrød og pulverkaffe - det er bare å hive innpå.Et par i 20-årsalderen kommer inn på kjøkkenet. De snakker begeistret om den kule retrostilen. - De koppene er skikkelig kule, sier de og peker på de rosemønstrede kaffekoppene i det halvgamle kjøkkenskapet.Syv rom.
- Jeg liker stilen. Det gjør nok gjestene mine også, sier Granberg, som har syv rom å fylle dersom han skulle få litt for liten plass i sin butikk i første etasje. - Om jeg kaster noe noen gang? Det hender. Men man får jo bruk for det meste. Iblant kommer en gjest og spør om å få kjøpe med seg et eller annet. Kanskje en bok han har begynt å lese. Eller et bilde han har lagt sin elsk på, forklarer Granberg. ALLE REISEMÅL

Ha dette i bakhodet når du bestiller sommerferien.Les saken

Nordmenn flest drømmer seg ikke til solen når kulden herjer her hjemme.Les saken

Nå skal samtlige av superjumboene undersøkes. Les saken