
- Senja har alt Nord-Finland ikke har. Naturen her er enorm, synes finske Unto Kirjavainen og hunden Zilli. ( Foto: OLE MAGNUS RAPP )
Himmel og hav for en øy!

Senja har absolutt alt, konstaterer Karstein Fredriksen (79) i Bøvær - også jordbær. Skal det være en? - Vær så god! ( Foto: OLE MAGNUS RAPP )

Gammelbutikken i Skrolsvik, helt sør på Senja, er et levende museum. Guide Truls Nilsen kan den snart 200 år gamle historien. ( Foto: OLE MAGNUS RAPP )

Denne kveita på 400 kilo er foreviget på gulvet i Norsk Kveitemuseum i Skrolsvik. Oppå guide Ida Hofsøy. ( Foto: OLE MAGNUS RAPP )

Verdens største troll - nå med frue. ( Foto: OLE MAGNUS RAPP )

Ikke bare svingete veier rundt knudrete fjellknauser på Senja, men også noen som denne. ( Foto: OLE MAGNUS RAPP )

Mand.- fred. 12- 13: Siesta. ( Foto: OLE MAGNUS RAPP )
SENJA
Senja i Troms er ca. 1586 kvadratkilometer stor og er Norges nest største øy (etter Hinnøya).Ca. 7800 mennesker, fordelt på kommunene Berg, Torsken, Tranøy og deler av Lenvik, bor på øya.Senja er tilgjengelig med bil. Ta av fra E6 i indre Troms, fra Finnsnes (på fastlandet) er det bro over Gisundet.Finnsnes har hurtigruteanløp, samt hurtigbåtanløp fra Tromsø og Harstad. Om sommeren er Senja knyttet til Tromsø-området i nordøst og Andenes i vest med ferger.Senjas fjell inneholder også interessante mineraler som nikkel og grafitt. Senjens Nikkelverk fikk verdens første vannkraftverk i 1882.Man kan kjøre rundt hele øya, samt ta avstikkere. Overnatting i rorbuer, på campingplasser og i private hjem. Flere steder er det båtutleie.Senja er Norge i miniatyr, har rekordstore fisker og verdens største troll. I tillegg tar man fortsatt siesta.
OLE MAGNUS RAPP Senja
F�rst publisert: 08.08.07
Oppdatert: 20.01.10 kl. 11:51
Her er en tøff ytterside og en myk innside. Mot havet stuper bratte fjell rett ned. Alt som lever har et hardt liv når uværet raser. På innersiden av øya bølger dyrkede jorder, her er furuskog og frodige daler.Landet har formet folket. Smilet, gjestfriheten og den gode replikken er noe som slår de fleste besøkende.Kontrastene er store. Fiskerveteranen Karstein Fredriksen i Bøvær på yttersiden er både myk og hard når han med noen enorme fiskernever plukker selvdyrkede jordbær med nennsom hånd.- Senja har alt et menneske trenger, slår han fast: - Frisk luft, rent vann og stillhet.- Spis, sier han og rekker frem dagens fangst fra jordbæråkeren. Over hver bakketopp, etter hver sving og hver tunnel dukker det opp et nytt og spennende prospektkort. Været skifter raskt, lyset og farvene likeså.
Syklist-vennlig.
I Ersfjord, ved en av landets flotteste badestrender, har Toril Sørheim Nilsen og samboer Terje Storvik slått leir for natten. De sykler Senja på langs og skal ende opp i Lofoten etter et uvisst antall dager. - Vi hadde store forventninger til naturopplevelser, og alt stemmer, sier hun. - I natt har vi ligget i teltet og lyttet til bølgene. Fantastisk. Men stranden frister ikke til å bade. Havet som kommer inn fra nord er nok for kaldt.Begge undres over at det ikke er flere som sykler akkurat her. - Det er lite trafikk og passe flatt. Tunnelene er korte. Her er helt ideelt å sykle, sier hun.Statens vegvesen har gitt veien på yttersiden status som nasjonal turistvei, og har tilrettelagt med rasteplasser og parkering. Veikvaliteten varierer noe, og på de smale og svingete partiene lønner det seg å bruke god tid.Fiskegaranti.
Fisken i havet har alltid vært viktigst for Senja. Her har man i uminnelige tider bodd nær fiskefeltene. I hver lune vik har det bodd folk. Nå er bosetningen litt mer konsentrert, men fortsatt er fisken viktigst. Fisken svikter sjelden, og i dag lokkes fisketurister til fiskeværene med løfte om garantert fangst.Men ingen makter å slå rekorden som er malt på gulvet i Norsk Kveitemuseum i Skrolsvik, helt sør på Senja. Den største kveiten som man kjenner til, veide rundt 400 kilo, og målte drøyt 4 meter. - Denne storkveita ble tatt i 1925, men fortsatt venter det mye stor fisk ute i havet her, sier guide Ida Hofsøy. Hun kan fortelle mye om fiskerier og levesett i Senja-bygdene.Finske Unto Kirjavainen har vært på Senja tidligere, men bare måtte tilbake. - Senja har alt Nord-Finland ikke har. Naturen her er enorm. Vakker og variert, sier han. Kirjavainen går tur med hunden Zilli, og gleder seg til natten i telt etter å ha prøvd fiskelykken.Stortrollet.
Stort er også trollet som tusenkunstneren Leif Rubach har bygd på Finnsæter like før Gryllefjord. Kjempen ruver 17,96 meter til værs, veier 125 tonn og er behørig registrert i Guinness' rekordbok som verdens største troll.Sagnet om trollet i Senja er gammelt og er udødeliggjort blant annet i Jack Berntsens vise. Nytt av året er at Rubach har skapt en trollkjerring til sitt troll, og det nylig avholdte bryllupet snakkes det fortsatt om "på yttersida".Inne i trollene har kreativiteten fått fritt spillerom i trollhistorier, figurer og bilder. To ganger om dagen tar Rubach frem gitaren og underholder sitt yngste publikum sammen med sine småtroll. Utenfor trollet har kjendiser på besøk satt sine spor i betongen. Her er alt fra Mia Hundvin og Willy Haugli til Elin Tvedt og Olav Thon.Senja tar vare på sin historie på en aktiv måte. Her er tett mellom gode og varierte museer, og lokale artister, forfattere og lyrikere markerer Senja også nasjonalt.Siesta.
En særegenhet har Senja hentet fra den store verden: Skip fra langt sørligere farvann skal ha besøkt øya allerede på 1600-tallet for å kjøpe tørrfisk. Noen mener at mannskapet også la igjen sine fyrige gener. Uansett ble siesta innført, og fortsatt praktiserer steder som Husøy og Gryllefjord en times full stans midt på dagen.ALLE REISEMÅL

Ha dette i bakhodet når du bestiller sommerferien.Les saken

Nordmenn flest drømmer seg ikke til solen når kulden herjer her hjemme.Les saken

Nå skal samtlige av superjumboene undersøkes. Les saken