Her finner du barer, frisør- salonger, bokhandlere, hoteller og en nyåpnet bryllupssalong - alt spesielt beregnet på homofile.
Oppdatert: 04.01.08 kl. 08:10
Les også:
Populære gratis storbyguider
Hotelltester: Hvor skal du bo?
Storbykalender
I Gaixample er gatene rette, men menneskene skeive. To menn fletter hender på en gatekafé, en annen smetter inn på en av de mange homsebarene i området.I en liten del av bydelen Eixample i Barcelona er det de homofile som er i flertall. Her er Spanias, kanskje Europas, største tetthet av barer, restauranter, diskoteker, reisebyråer, frisører og hoteller rettet spesielt mot homofile. Det er så homotungt at området har fått tilnavnet Gaixample. Selv om flere barer og restauranter reklamerer med at de er "heterovennlige", er det langt mellom leiende heterofile kjærestepar dette området.
Tapasbarer i Barcelona
- Det er et enormt mangfold. Vil man gå ut, kan man velge mellom turistbar, lærbar, dragbar, bar med spansk musikk eller barer med ungt eller voksent klientell. Det finnes skeive idrettslag, skeiv filmklubb og til og med et homodiskotek der flesteparten av gjestene er i 60- 70-årene, forteller Vidar Graven (36) fra Leksvik i Sør-Trøndelag. Han klarte ikke å holde seg borte fra byen etter første besøk i 2000. Fire år senere flyttet han til Barcelona.Nå har han bodd tre år i byen. Han har lært seg spansk, fått katalansk kjæreste og livnærer seg ved å drive bed and breakfast og å jobbe som guide for skandinaver på storbyferie. Og han guider mer enn gjerne Aftenpostens lesere til de beste stedene for homofile i storbyen.
Spansk mat-Mekka
Mangfoldig.
Vidar mener det er det enorme mangfoldet som først og fremst kjennetegner byens tilbud til homofile. I tillegg trekker han frem at homomiljøet, på like linje med Barcelona for øvrig, er svært internasjonalt.Rundt halvparten av alle barer og diskoteker for homser har såkalte mørkerom, der det foregår ting som vanligvis er forbeholdt soverommet.- At det finnes så mange såkalte "dark rooms", kan ses i sammenheng med at spanjoler flest bor hjemme til de er godt oppe i 30-årene. Det frister kanskje ikke så veldig å utfolde seg på gutterommet mens foreldrene drikker kaffe i rommet ved siden av. Dette er en velkjent problemstilling, også for heterofile, sier Vidar.Trønderen beskriver Barcelona som en av de beste byene for homofile i Europa. Men er det den aller beste?- London er bra, men det er samtidig så stort at man mister litt oversikten. Berlin har lenge vært en bra homoby, og Köln kommer for fullt. Amsterdam er heller ikke så verst, der er folk liberale. Men tar man med alt det andre Barcelona har: stranden, det fantastiske klimaet, maten og den utrolige shoppingen, er jeg ikke i tvil om at dette er den beste byen i Europa, i hvert fall for meg.
Blakk deg i Barcelona
Bryllupsstas.
Barcelona anses som den mest liberale og kontinentale av de spanske byene. Turisme de Barcelona gir jevnlig ut en egen homoguide myntet på turister. Det arrangeres homoparader, karneval og filmfestival - alt rettet spesielt mot skeive. En halvtimes togtur unna Barcelona ligger badebyen Sitges, et yndet feriested for homofile.I 2004 ble ekteskap mellom homofile tillatt. Da så mexicanske Santiago Porrero en ny mulighet. I sin stilrene og ikke så rent lite eksklusive butikk i Barcelonas homostrøk selger han dresser til menn som vil gifte seg med menn.- Alt vi selger er designet spesielt for oss. Det er ikke for folk som bare vil ha en helt vanlig dress, det er for ham som vil ha noe eksklusivt, sier Porrero.En dress koster fra 1200 euro, men kan bli vesentlig dyrere. Opp mot 10 000 euro må du ut med dersom du vil ha striper av ekte gull i bryllupsdressen.
Lesernes Barcelona-tips
Porrero hevder butikken er verdens første brudesalong for homofile. At den åpnet nettopp i Barcelona, er langt fra tilfeldig.- Få byer er mer homovennlige enn Barcelona. Dessuten har byen alltid vært et skritt foran når det gjelder mote og design, sier Porrero.Han forteller at også norske kunder er velkommen i butikken. - Det eneste vi krever av kundene, er at de kan komme innom minst to ganger for å ta mål og prøve dressen. Homofile menn er målgruppen, men vel 30 prosent av kundene er heterofile. Vi spør ikke kundene om hva slags legning de har, men når vi ber dem beskrive kjærestens bryllupsantrekk, blir det fort ganske klart, smiler Porrero.
5000 bøker.
Da Helle Bruun og Connie Dagas åpnet bokhandelen Cómplices i 1994, slet de med å finne bøker. Utvalget av litteratur på spansk skrevet av homofile og for homofile var så dårlig at det ble heller glissent i bokhandelen i Barcelonas gamleby.I 2007 er situasjonen en ganske annen. I september i år flyttet de to damene 10 meter opp i gaten; et større lokale måtte til for å romme det stadig økende utvalget av bøker, filmer, tegneserier og kalendere spesielt for homofile.- I løpet av de 13 årene vi har drevet her, har utvalget av litteratur for lesbiske og homofile eksplodert. Jeg har ikke oversikt over hvor mange titler vi har, men jeg tror det er rundt 5000, sier Bruun.Hun forteller at bokhandelen i starten var like mye et sted for homofile og lesbiske som trengte noen å prate med eller hjelp til praktiske ting.- I dag bugner Barcelona av barer og klesbutikker og jeg vet ikke hva for homofile. I 1994 var vi et av få homosteder som var åpent før mørkets frembrudd, forteller Bruun.Det var kjærligheten til en spansk kvinne som gjorde at danske Helle ble bokhandler i Barcelona. Hun stortrives i den katalanske hovedstaden. Men selv om butikken har utvidet og nysgjerrige kunder stadig stikker hodet inn, blir hun ikke rik av businessen.- Å drive bokhandel for lesbiske og homofile er 50 prosent butikk og 50 prosent idealisme. Jeg tror det er viktig for alle, også for oss med en annen legning, å lese noe vi kan kjenne oss igjen i, sier hun.
"Heterofriendly."
Det er bare menn i baren på Axel Hotel denne onsdagskvelden. Menn som er pent kledd og drikker hvitvin og som hverken glor eller kommer med tilrop til en lyshåret kvinnelig journalist som har forvillet seg inn.Axel Hotel, i tykkeste Gaixample, hevder å være verdens første hotell spesielt rettet mot homofile. I oktober åpner hotell nummer to i kjeden i Buenos Aires, og direktør Michael Cleaver har flere andre storbyer i kikkerten.- Det finnes hoteller som reklamerer med at de er homovennlige. Men vi ville snu litt på det, og reklamerer med at vi er heterovennlig. Vi spør hverken ansatte eller gjester hvem de ligger med. Men vi krever av alle besøkende at de er tolerante, sier Cleaver.En blå, tight boksershorts med "heterofriendly" skrevet i tykke bokstaver over rumpa er til salgs, sammen med flere andre effekter med samme påskrift. Hotellkjeden har like godt tatt patent på uttrykket.Cleaver mener det er de små detaljene som skiller homohotellet fra vanlige hoteller. I tillegg til tannkrem og såpe, er det lagt frem kondomer på rommene. På betal-TV er det hovedsakelig homofile par som står for underholdningen. Alt fra kunsten i lobbyen til menyen på restauranten er valgt med tanke på homofile.- Mange velger hotellet av ovennevnte grunner. Men jeg tror at for de fleste er det enda enklere. De vil være med folk som er lik dem selv, og holde kjæresten sin i hånden eller be om rom med dobbeltseng uten å møte fordommer eller granskende blikk, sier Cleaver. Vidar Graven holder gjerne kjæresten Adolf Arranz (34) i hånden, enten det er på gaten eller på en av de mange homorestaurantene i området. De to møttes på nyttårsfest for snart to år siden, og i sommer flyttet de sammen i leilighet i Gaixample.Og til tross for at katalanske Adolf allerede har debutert på langrennsski og er glad i brunost, har nordmannen ingen planer om å gi opp sin eksiltilværelse. Miljøet, klimaet, maten og stranden som ligger en kort spasertur unna, gjør byen så bra at det rett og slett er for vanskelig å forlate den.