I Østerrike er kloakkrør blitt til hotell.
Oppdatert: 21.01.09 kl. 18:07
Her får du billige hoteller akkurat nå
Trestjerners kjedehotell med dobbeltseng, 21 tommers TV, minibar og frokostbuffet er trygt, men akk så forferdelig kjedelig.
Ønsker du litt mer utradisjonell overnatting, finnes det mange steder å velge blant. Hva med en natt høyt oppe i et tre? Eller langt under havoverflaten?
Hvor godt kan du ikke sove i en gammel fengselscelle? Eller faller du enklere i søvn dersom du bor i et kloakkrør av betong?

Bildeserie:
Sjekk inn på uvanlige hotellerVi har samlet noen av verdens rareste og mest uvanlige hoteller. Her er det i aller høyeste grad snakk om eksentrisk overnatting. Ønsker du å lese mer om hoteller utenom det vanlige, anbefaler vi nettsiden www.unusualhotelsoftheworld.com.
Sov godt!
Slik gjør du et hotellkupp
TI UVANLIGE HOTELLER
Har bodd på hoteller utenom det vanlige? Del dine reisetips med andre - og bli med i trekningen av gavekort til 2500 kroner hver uke.
Sov oppe i et tre
Den svenske kunstneren Mikael Genberg er kjent for å utvikle uvanlige bomiljøer. Ett av prosjektene hans er Hotell Hackspett i Västerås i Sverige, som ligger oppe i en stor eik, 13 meter over bakken. Du klatrer opp taustigen til ensomheten oppe i trekronen. Hytta i treet er innredet med IKEA-møbler – og heldigvis trenger du ikke klarte ned på bakken for å gå på toalettet. En natt i tretoppen koster fra 1000 svenske kroner pr. person.
http://www.mikaelgenberg.com/
Dykk ned til hotellrommet
Du må dykke seks meter under havoverflaten for å sjekke inn på Jules’ Undersea Lodge i Florida i USA, et tidligere laboratorium for studier av livet under vann. I en beskyttet lagune ved Key Largo har det lille etablissementet to soverom og store vinduer hvor du kan beundre englefisk, papegøyefisk, barrakuda og østers i sine naturlige omgivelser. Skulle det bli for mye pausefisk, kan du skru på TV-en, stereoanlegget eller lage deg noe å spise inne på kjøkkenet. Pris: Ca 2000 kroner for en natt inkludert dykking.
http://www.jul.com/frontpage.html
Dukk inn i en støvel
Australia og New Zealand er kjent for sine «big things». Overdimensjonerte modeller av bananer, ananaser, gyngehester, gummistøvler og mye annet står langs hovedveiene for å trekke til seg nysgjerrige. I Nelson i New Zealand kan du tilbringe natten inni en gedigen støvel. Før du sparkes ut neste dag, kan du nyte dobbeltsengen, minibaren og baderommet som har fått plass i støvelhotellet. Overnatting for to koster vel 1100 kroner.
http://www.jesterhouse.co.nz/
Vugg deg i søvn
Kanskje ikke toppen av luksus, men Capsule Hotel i Haag i Nederland var opprinnelig en redningskapsel til bruk på oljeplattformer. Nå ligger flere slike kapsler fortøyd og venter på å bli ditt hjem for natten. Tre mennesker kan bo i «rommet» som har en diameter på 4,25 meter. Prisen ligger på 500-800 kroner for en natt.
http://www.capsulehotel.info/index.html
Voff, voff – for et hotell
Har du lyst på en natt inni verdens største beagle? Det er fullt mulig – og du må ikke overraskende til USA for å få det til. I Cottonwood i Idaho ligger Dog Bark Park Inn, et bed’n’breakfast-sted der du sover inne i en gigantisk hundefigur.
- Vi har ennå ikke hatt besøkende fra Norge, forteller Frances Conklin og Dennis Sullivan som driver stedet til Aftenposten.
Hunder får også lov til å bo på hotellet, så lenge de oppfører seg ansvarlig, opplyser eierne av Dog Bark Park Inn. Har du ikke egen hund, skal du vite at enden av sengen er dekorert med 26 små hundefigurer skåret ut i tre. Her er det altså ikke nødvendig å telle sauer dersom du ikke får sove. En natt hos hunden koster snaue 500 kroner.
http://dogbarkparkinn.com/
Et kloakkrør for natten
Dette er ikke så ille som det høres ut som. Utenfor Linz i Østerrike er deler av et kloakkrør i betong gjort om til tre enkle soverom. Rørene er helt rene og står for seg selv på en grønn plen like ved Donau. Det uvanlige hotellet er ultrafunksjonelt, men har begrensede fasiliteter. Rommene kommer uten toalett, innsjekkingen er i form av selvbetjening og du bestemmer selv hva du vil betale for en natt i kloakkrøret.
http://www.dasparkhotel.net/
Kjøl deg ned «seks fot under»
Coober Pedy, langt ute i ødemarken i Sør-Australia er kjent som opalhovedstaden Down Under. Glohett ørkenklima og porøst jordsmonn har gjort at folk graver seg ned i bakken for å finne seg et hjem. Besøker du den lille byen, kan du velge mellom flere undergrunnshoteller, som for eksempel Desert Cave Hotel. Mens det kan bli godt over 40 grader utendørs, holder temperaturen under bakken seg på mer behagelige 22 til 26 grader året rundt. Hoteller finnes i ulike prisklasser.
http://www.cooberpedy.sa.gov.au/
Iskaldt hotell
Hoteller bygget av snø og is er etter hvert blitt et temmelig hyppig fenomen i den kalde del av verden. I fjor vinter åpnet Bjorli snøhotell med 12 rom og 27 sengeplasser. Sengene var laget av is, og natten ble tilbrakt i en sovepose av ekstremtypen, siden temperaturen på rommet lå på mellom minus én og minus fem grader. Rommene har bokstavelig talt smeltet bort i sommervarmen, men neste vinter åpner det iskalde hotellet på nytt.
http://www.classicnorway.no/
Sjekk inn i et fengsel
Du trenger ikke reise helt til Alcatraz for å sjekke inn på et fengselshotell. Utenfor Helsingfors ble et tidligere fengsel i fjor gjenåpnet som hotell. Katajanokka-fengselet med historie tilbake til 1749 er nå blitt et moderne overnattingssted. To eller tre celler er slått sammen til komfortable hotellrom. Best Western Premier Hotel Katajanokka har 106 rom, eller skal vi like godt fortsette å kalle det celler? Den mest autentiske fengselsatmosfæren får du visstnok i kjellerrestauranten med navnet Jailbird. Rom fra 900 kroner og oppover.
http://www.bwkatajanokka.fi/In_English/Hotel_Katajanokka
Bo tre meter under vann
Hotell Utter Inn er et undervannshotell ute på innsjøen Mälaren i Sverige og enda ett av kunstneren Mikael Genbergs prosjekter. Hotellet består av en 25 kvadratmeter stor flytebrygge, 300 meter fra land. Når natten faller på klyver du ned i soverommet som ligger tre meter under vannoverflaten. Rommet har panoramavinduer i alle fire himmelretninger, så du kan følge med på fiskenes liv mens du forsøker å sove. Overnatting koster fra 1000 svenske kroner pr. natt.
http://www.mikaelgenberg.com/