Hjemlig kaldt og rått i Dublin

Sanger og journalist. Kari Bremnes anbefaler Dublin som reisemål.

Restaurert tollsted. Ha'penny Bridge krysser elven Liffey og er et kjært landemerke for dublinere. ( Foto: CHRIS BACON/AP )
- Dublin er et sted jeg kunnetenke meg å reise til flere ganger, gjerne for et lengreopphold, gjerne også andre steder i Irland, sier KariBremnes.
F�rst publisert: 26.01.02
Oppdatert: 21.06.07 kl. 10:07
Sanger, nordnorske føtter og røtter og ensærpreget stemme som appellerer til mange aldersgrupper. Inovember kom hun og den svenske skuespilleren Rikard Wolffmed CD'en "Desemberbarn", en lavmælt juleplate som åpnet foren blanding av kjente julesalmer og nyskrevne bidrag. IAftenposten het det seg at platen byr på lengsler og håp,høytid og tradisjon som treffer hjertet.Kari Bremneshar en liten pause i turnélivet. Hun er også journalist medbakgrunn fra Nationen og Aftenposten. For tiden skriver hunportretter i KK (Kvinner og Klær).Dublin, hovedstad irepublikken Eire, har Kari Bremnes falt for. Hun satteforøvrig musikk til Annette Sjursens debutfilm "Regn iDublin".- Dublin har jeg fått oppleve én gang.Det skjedde for to år siden, da jeg spilte inn mitt enesteengelskspråklige album, "Norwegian Mood". Satt sammen medprodusent og musiker Declan Sinnott og oversatte sanger tilengelsk. Vurderte sterkt å synge med irsk aksent og tenkteat det måtte være det nærmeste man kom min nordnorskedialekt på et annet språk. Men slo det etterhvert fra meg.Jeg var i Dublin i november. Ganske kaldt og rått, så jegfølte meg virkelig hjemme, akkurat noe for et lofothjerte;matmarked, der mennesker ropte ut kyllinger og fisk ogblomster. Masse rødmussede irer allesteds, med hemningsløsekinnskjegg og rutete klær og klissete øl og sterkesigaretter.- Nordmenn har det med å bli littbegeistret for irer.- Javisst, jeg merket storvennlighet fra folk, bemerkelsesverdig vennlig, i motsetningtil londonere, som elsker å få andre til å føle seg teitehvis man kommer i skade for å ønske god dag istedenfor godettermiddag.- Irsk folkemusikk og irsk sangtreffer visst også mange nordmenn.- Jeg husker engatesanger som var fantastisk. Han sto i hovedgaten, GraftonStreet, med gitar, en ung fyr med strikkelue. Han hadde enbeat og et sanguttrykk som fikk meg til å stå der lenge oghøre på. Musikk overalt, fra veldig tradde sidrompa ellersuperraske ting til interessante samtidsuttrykk. Kan godtskjønne at Sinead O'Connor og U2 kommer fra et sånt land.Jeg oppdaget et for meg nytt navn på musikklubben VicarStreet. Hun heter June Tabour, engelsk sanger med en heltsæregen, dyp stemme og intensitet. Gikk byen rundt for åfinne CD'er med henne etterpå. Jeg fant fem og kjøptealle.- Noen utesteder?- Temple Bar erdet hippe strøket i Dublin med fine caféer og små butikkerog klubber, spisesteder. Mye god mat, crossovermat, ikketypisk irsk heldigvis. Jeg spiste hai der! Bodde i HarcourtStreet, et pent strøk, men det var morsommere over elvenLiffey, der såkalt vanlige folk bor. Store leiegårder medsmå leiligheter, livlige, store matmarkeder der kjøpmenn og-damer skriker ut tilbud på kyllinger, fisk og blomster,nesten som klippet ut av et Dickens-bilde. Dublin er enveldig dynamisk, levende by. Ikke parkert på noevis.
BJØRN BRØYMER

Pangstart på årets laksefiske.Les saken

Slik gjør du det.Les saken

Berlins nye hage er større enn både Central Park og Hyde Park.Les saken