
Billige skjorter til salgs ved tekstilbasaren i Dubai. ( Foto: FREDRIK LARSEN )
Dubai
Sjeikdømme på den arabiske halvøy. Et av syv emirater i De forente arabiske emirater. Gull, olje, finansvirksomhet og turisme er viktige inntektskilder.
Befolkning: 1,4 millioner.
Språk: Arabisk og engelsk. Sistnevnte er svært utbredt, og alle skilt står på engelsk og arabisk.
Valuta: Dirham. 1 dirham = ca 1,7 norske kroner (oktober 2008).
Reisefakta
Reise dit: Norwegian flyr direkte fra Oslo fra 30. oktober. Prisene varierer, men du kan få tur/retur-billett for omkring 2500 kroner hvis du er heldig. SAS har rute fra København. Regn med billettpris på rundt 5000 kroner tur/retur hvis du flyr med de store internasjonale selskapene.
Sesong: Sommeren kan være ulidelig varm. Turistsesongen varer fra oktober til april. De siste årene har vintrene i Dubai blitt kaldere og gråere. Gjennomsnittstemperaturen i oktober er 35 grader. I januar faller den til 24 grader.
Påkledning: Ved å kle deg sømmelig viser du respekt for den lokale kulturen. Kvinner og menn fra emiratene kler seg i tradisjonelle heldekkende svarte og hvite drakter. Som besøkende bør du unngå korte skjørt, shorts og topper uten ermer.
Du trenger slett ikke bo på syvstjerners hotell for å få en strålende Dubai-opplevelse.
Oppdatert: 16.10.08 kl. 09:29
30. oktober åpner Norwegian direkte flyrute fra Oslo til Dubai i De forente arabiske emirater.
Syvstjernershotellet Burj Al Arab er blitt det fremste symbolet på den ekspansive byen ved Den persiske golf. Ikke rart da, at de fleste ser på Dubai som en svært dyr destinasjon.
Ingen skal betvile at det går an å svi av ubegrensede mengder dirham (som den lokale valutaen heter) under et besøk i Dubai. Det er bare å booke seg inn på et storslått hotell ved Jumeirah-stranden - og deretter gjøre som enkelte rike arabere: Dure rundt i Ferrarien fra det ene kjøpesenteret mer overdådig enn det andre.
Ikke dermed sagt at du umulig kan reise til Dubai på lavbudsjett. Det finnes en lang rekke alternativer for deg som vil spare penger. Er du av typen som vil maksimere shoppingbudsjettet, kan det også være greit å vite hvordan du kan knipe inn på andre ting mens du besøker emiratet:
Besøk våre temasider om Dubai
Sov godt
Dubai er kjent for sine mange dyre, men fantastiske hoteller. Ikoniske Burj Al Arab er den fremste representanten for overdådig luksus. Det finnes imidlertid alternativer. Sikt deg inn mot det «gamle» Dubai – bydelene Deira og Bur Dubai – dersom du ønsker er rimelig sted å bo.
Her ligger mange enklere steder, som for eksempel Pacific Hotel, Florida International Hotel eller Panorama Hotel. Regn med 600-800 kroner for et dobbeltrom.
Bestill tidlig! Dubais hoteller har svært høyt belegg i høysesongen fra oktober til april.
Lesertips: Bo billig i Sjømmanskirken
Spis deg mett
Dubai-reisende på lavbudsjett rådes til å styre unna hotellrestaurantene med alkoholservering, hvor hundrelappene fort får bein å gå på. I bydelene rundt Dubai Creek kan du derimot innta dine måltider for en svært billig penge. En fersk shawarma (rullekebab) koster bare 6-8 kroner. Dessuten finnes mange supre indiske restauranter hvor du får et herremåltid for 30-40 kroner.
Knasende godt i Dubais ørken
Husk væskebalansen i varmen!
Det er strenge restriksjoner på salg av alkohol i Dubai. Puber og barer finner du bare i tilknytning til hoteller. Hvorfor betale 40 kroner for en helt ordinær pils, når du får en fabelaktig halvliter med alkoholfri fruktjuice for en snau tier? I Deira og Bur Dubai finner du en rekke små etablissementer som selger fersk fruktjuice – definitivt et av høydepunktene ved et besøk i emiratene. Vann på flaske i butikken er også billig: Ca 1,50 kroner en halv liter.
Ørkensafari i Dubai
Billig med buss
Taxi koster relativt lite etter norsk målestokk. Men Dubai er en stor by, og pengene flyr fort. Så hvorfor ikke ta bussen? Byen har et omfattende nettverk av busslinjer. Sjekk www.rta.ae. Billetten koster bare tre kroner, og på mange holdeplasser er det luftavkjølte venterom. Det er egen seksjon for kvinner foran i bussen.
Fra flyplassen kommer du enkelt inn til Deira og Bur Dubai med henholdsvis buss nummer 401 og 402. Busslinje 8 trafikkerer Jumeirah Road, som følger den lange stranden hvor blant annet hotellet Burj Al Arab ligger.
På minussiden er bussene noen ganger svært fulle, og det kan være litt ventetid.
Arba-en, båttaxiene som ustanselig krysser Dubai Creek, er også et rimelig og morsomt transportmiddel.
Det heteste feriestedet
Kjøpesenterfri shopping
Basarene – kjent som souker – byr på Dubais billigste shoppingopplevelse.
Deira og Bur Dubai er spekket med små forretninger som selger alt mellom himmel og jord. Du kan velge og vrake i billige klær, sko, stoffer, smykker, elektroniske apparater, parfymer, gaveartikler og tusenvis av andre ting. Tilbudet er enormt! Kvaliteten er kanskje ikke alltid på topp, men dette er et paradis for deg som leter etter et kupp. Husk å prute.
Lesertips: Skreddersydde klær til en billig penge
Gratis historietime
Dubai satser febrilsk på å utvikle attraksjoner i verdensklasse. Men hverken rallycross i ørkensanden, Wild Wadi-vannparken eller det surrelistiske innendørsanlegget Ski Dubai er på noen måte gratis. Gratis er det imidlertid å få et innblikk i gamle dagers Dubai. Blant skyskrapere, eksklusive motebutikker og futuristiske underholdningstilbud, er det lett å glemme at også Dubai har en historie.
Start gjerne på Dubai Museum (koster snaue fem kroner), og ta en rolig kveldsvandring i de restaurerte kvarterene Bastakyia og Shindagha (gratis). Merk de karakteristiske vindtårnene, som var tidligere tiders ventilasjonssystem.