
Tore Stubberud, forfatter og bonde. ( Foto: Roald, Berit )
Fem ting å gjøre i Paris
Tore Stubberuds forslag til turister i Frankrikes hovedstad:
Gå i antikvariatene. De ligger overalt i sentrum av Paris. Spør etter eldre nordiske bøker på originalspråket. Da kan du gjøre et funn.
Spis couscous på en marokkansk restaurant, for eksempel på Atlas i 12 boulevard Saint-Germain. Den marokkanske gryteretten er god.
Gå på kirkegårder. Jeg synes det er interessant å gå på kirkegårder. I Paris er det mange store storslåtte gravlunder. En av dem er Père Lachaise, Paris’ største kirkegård. Der ligger blant mange berømte navn Oscar Wilde, Georges Bizet, Frédéric Chopin, Edith Piaf, Yves Montand og Jim Morrison. Jeg har oversatt to bøker av Baudelaire. Det hender jeg oppsøker hans grav på Cimetière du Montparnasse og snakker litt med ham.
Gå på gallerier. Kunst er det mange steder, i latinerkvarteret for eksempel. De små galleriene har ofte mye å vise. Etterpå setter jeg meg gjerne ned ved et bord på Champs-Élysées og ser gatens teater. Det er fint.
Spis østers. På La Coupole for eksempel. Jeg vil alltid ha østers når jeg er i Paris. Det blir jeg av og til syk av, men jeg kan ikke la være. Franske apoteker har imidlertid medisiner mot alt.
reise
Paris
Frankrikes hovedstad og største by. Med alle forsteder og byer rundt, er Paris en metropol på omtrent 12 millioner mennesker.
I 2000 år har Paris vært verdens førende kulturby og satt sin signatur på underholdning, billedkunst og moter.
Over 30 millioner utlendinger besøker Paris hvert år. Paris er en av verdens mest populære storbyer, også sett med norske øyne. Latinerkvarteret trekker turister, det samme gjør verdens kanskje mest berømte gate, nemlig paradegaten Champs-Élysées.
I de senere år er en bydel som Marais blitt ekstra populær blant mange norske turister.
Blant de verdenskjente turistattraksjoner er Eiffeltårnet, Notre-Dame-katedralen, Triumfbuen, Montmartre med kirken Sacré Coeur og Louvre-museet.
reise
Paris er kunst. Den store utstillingen av moderne kunst i Luxembourg-museet presenterer verk-er av blant andre Miró, Dalí og Andy Warhol.
Oppdatert: 19.10.08 kl. 10:20
En av dem som gjerne opplever Paris er forfatteren, forleggeren, filosofen og bonden Tore Stubberud, som er omgitt av store kuer på sin gård i Rakkestad. Han er aktuell på bokmarkedet med to bøker, nemlig oppvekstromanen Råtten sol på Aschehoug og boken om maleren Odd Skullerud, Maleren som elsket Østfold på Valdisholm.
Opplev byen med lyd og video: Shopping, severdigheter og uteliv i Paris
–Kunstkritikeren Paul Grøtvedt ble spurt om han ofte ble deprimert. Ja, svarte han, men jeg lar det aldri gå ut over humøret. Men Paris gjør meg i alle fall ikke deprimert, sier Tore Stubberud. Han fortsetter:
–Jeg drar alltid til La Coupole med adresse: 102 boulevard du Montparnasse. Der spiser jeg østers. Og så overnatter jeg på et billig hotell ved siden av. Så er det kort vei hjem. La Coupole har en atmosfære som minner om Theatercaféen i Oslo. Det er noe av den samme svinsende, svansende stilen. Jeg blir veldig rørt når en eldre kelner på Theatercaféen hilser meg og sier: «Jasså, Stubberud, De tar inn fra bygdene».
Prøv våre temasider om Paris
–Gjenkjent i Paris også kanskje?
–Jeg har mange venner der, og bordfellesskapet har sin egen betydning. Min gamle filosofilærer bor i Rue du Bac nær Latinerkvarteret. Når han byr på gode måltider i sin leilighet, går han ut på verandaen og henter ostene. Han vil ikke ha dem i kjøleskapet. Ostene bor på verandaen i femte etasje, svimlende høyt over bakken. Der står de fra sensommer og over vinteren til våren kommer. De står på en sten med en stor terrakottabolle over, så hverken katter og eller fugler skal forsyne seg. Der er litt bondsk det der, for det samme gjør de franske limousinbøndene også. Å ha osten på verandaen er så trivelig.
Her bør du spise i Paris
–Kanskje ikke veldig urbant med verandaost?
–Mange parisere har sine røtter fra landet. Så er parisere blitt mondene, og så har de slått om. Men under dette ferniss er de bønder med god peiling på mat og slakting. Og så blir de kvalme av engelsk. Nordmenn reagerer negativt på dét, for nordmenn har vært tvangsanglisert gjennom generasjoner. Franskmenns manglende engelskkunnskaper handler ikke bare om en viss arroganse, men også om en mangel i undervisningssystemet. Jeg har møtt parisere som sier at mennesker som ikke kan snakke fransk, har en fysiologisk defekt.
Miniguide til Paris
–Nettopp. Da går det ikke bra.
–Jeg liker meg i Rue du Bac. Der er det hyggelig. Du går ned om morgenen og drikker kaffe på en bar, spiser en croissant, og alle kjenner i grunnen alle. Så er det rikt med restauranter der. Og her har statsministeren sitt kvarter, så gaten er av og til stengt med politisperringer. Et annet trekk ved Paris, som ikke alle oppdager i første omgang, er at Paris er en osteklokke over hele byen. Og inni denne osteklokken ligger det små landsbyer. De kalles arrondissementer og bydeler. Jeg møtte en eldre pariser en gang og spurte ham om han hadde vært i den og den bydelen på den andre siden av Seinen. Det hadde han ikke, for hva skulle han der å gjøre? Man kan kanskje ikke bli verdensborger av en storby på kort tid, man må føle seg frem gjennom de lokale tilknytningene.
En mørk nattetime hadde Tore Stubberud simpelthen glemt hvor hans hotell lå. Han følte seg håpløs, stanset en politibil og ba om assistanse. «Hva heter hotellet», spurte politibetjenten. «Jeg mener at hotellet het Hotel Central». «Stakkars deg. Jeg tror det er femti hoteller i Paris som heter Hotel Central». Sa politimannen. Men da nordmannen begynte å beskrive en stor kirke rett ved hotellet, visste politibetjenten straks hvor hotellet lå og så ble Tore Stubberud kjørt til døren. «Bon nuit». Sa politiet.
Torsdag åpnet en stor utstilling av moderne kunst i Musée du Luxembourg i Paris. Berardo-samlingen er en av de beste samlinger av samtidskunst i Europa. Utstillingen varer til 22.februar neste år.