INGEN
Den kongelige salongvognen er vakkert restaurert, her kan turistene reise komfortabelt mellom Amman og Syria, forteller direktør for Hijazbanen, Mahmoud al-Khazaleh. (Foto: FOTO: PER A. CHRISTENSEN)

Den kongelige salongvognen er vakkert restaurert, her kan turistene reise komfortabelt mellom Amman og Syria, forteller direktør for Hijazbanen, Mahmoud al-Khazaleh. ( Foto: FOTO: PER A. CHRISTENSEN ) 

Til Mekka på første klasse?


De storslåtte <i>Ti broer</i> i Amman er en del av Hijazbanen. (Foto: FOTO: MOHAMMAD ABU GHOSH )

De storslåtte Ti broer i Amman er en del av Hijazbanen. ( Foto: FOTO: MOHAMMAD ABU GHOSH  )

Mekaniker Hussam al-Khreish sørger for å holde Hijazbanens tre gamle damplokomotiver i orden. (Foto: FOTO: PER A. CHRISTIANSEN)

Mekaniker Hussam al-Khreish sørger for å holde Hijazbanens tre gamle damplokomotiver i orden. ( Foto: FOTO: PER A. CHRISTIANSEN )

Hijazbanen

Distanse: 1320 kilometer, fra Damaskus til Medina. Saudi-Arabia skal nå fullføre banen og bringe den de 40 milene videre til Mekka.

Sporbredde: 105 cm.

Byggeperiode: Arbeidet startet i 1900, banen nådde Medina 1. september 1908.

Drift: Banen var i drift frem til utbruddet av første verdenskrig i 1914. Under krigen ble den utsatt for sabotasje fra britiske og arabiske styrker som ville hindre at tyrkerne skulle bringe troppestyrker sørover. Senere har kun korte strekninger vært i bruk.

Den opprinnelige hensikten var å bringe muslimer til Mekka. Nå åpnes en av verdens mest berømte jernbaner for turistene.

PER A. CHRISTIANSEN Aftenpostens korrespondent Amman

F�rst publisert: 06.12.08

Oppdatert: 09.12.08 kl. 10:17

Les også:

Stasjonen har nesten ikke trafikk. Museet er så godt som ukjent. Materiellet er over et halvt århundre gammelt. Og sporbredden er høyst ukurant.

Men direktør Mahmoud al-Khazaleh har likevel store forhåpninger til jernbaneselskapet han leder. Så har han da også solide tradisjoner å bygge på.

Kamelkaravaner.

Det offisielle navnet er Jordan Hejaz Railways. Dette er med andre ord den jordanske delen av jernbanen som ble innviet for 100 år siden i år, og som skulle bringe muslimske pilegrimer fra Damaskus til islams hellige byer Medina og Mekka.

I disse dager er opp mot tre millioner muslimer samlet i Mekka til den årlige pilegrimsferden. De har kommet med fly, med båt, med luftavkjølte busser. Og de kan neppe forestille gjennombruddet det var høsten 1908 da jernbanen ble åpnet, riktignok kun til Medina.

Tidligere kunne pilegrimene bruke 60 dager på ferden, i kamelkaravaner gjennom ugjestmilde strøk, frem til Hijaz-provinsen ved Rødehavet. Med jernbanen ble reisetiden redusert til 60 timer.

Den gang ble Hijaz (eller Hejaz) styrt av Hashem-familien under ledelse av sharif Hussein. I dag er provinsen en del av Saudi-Arabia, mens hashemittene styrer i Jordan – med Husseins tippoldebarn kong Abdullah II som overhode. Og nettopp han har vist stor interesse for å vekke banen til live igjen, forteller direktør Khazaleh.

Lawrence of Arabia.

I første omgang var banen i drift kun frem til første verdenskrig. På den tiden tilhørte hele området Det osmanske rike og ble styrt fra Istanbul. Men under krigen iverksatte arabiske opprørere under ledelse av den britiske offiseren T.E. Lawrence – bedre kjent som Lawrence of Arabia – sabotasjetokter mot skinnegangen for å stanse mulige troppetransporter i retning Mekka.

Siden den gang har bare deler av banen vært i drift. Men nå satses det på en omfattende rehabilitering.

–Vi har et enormt potensial, forklarer direktør Khazaleh.

Vi treffer ham i selskapets hovedkvarter, som ligger vegg i vegg med den gamle jernbanestasjonen i Amman, der hovedbygningen er gjort om til et lite jernbanehistorisk museum. Allerede i høst startet ukentlige, to dagers turistutflukter fra Amman til Damaskus – med gamle, restaurerte jernbanevogner til grensen og derfra videre med buss.

Turisme.

–Vi prøver dertil å gjenopplive den religiøse turismen. Samtidig arrangerer vi omkring 200 turer i året internt i Jordan, dette er turer som egner seg godt for grupper, for skoleklasser og for familier, sier Khazaleh.

I neste omgang står en fornyelse av banelegemet for tur, etter planen med en utvidelse fra smalsporet til standard sporbredde.

Foreløpig finnes det ikke penger til en slik satsing. Men selskapet arbeider for å skaffe seg sponsorer, og Khazaleh ser store muligheter til å utnytte de tomtene som banen eier ved de 34 stasjonene i Jordan. Mange av disse ligger sentralt til i byer og tettsteder, og han mener de kan egne seg for utbygging av kjøpesentre, hoteller og konferansesteder.

–Denne banen er en viktig del av Jordans historie og kulturarv, sier han.

Del på Facebook Skriv utTips en vennAbonner

 Foto: Larsen Fredrik

Bombetrussel på Amsterdams flyplass Schiphol

Terminal 1 og 2 er evakuert. En mann skal nå være arrestert.Les saken

 
 
 Foto: Anette Karlsen

Verdens mest romantiske reisemål

Drøm deg bort før Valentinsdagen.Les saken

 Foto: Foto: RICHARD SAGEN / RICHARD SAGEN

Det beste av Alpene på egenhånd

Syr du sammen din egen alpereise, kan du velge høydepunkter fra øverste hylle.Les saken

 
  • Velg reisemål

    Barcelona London Paris Roma Italia Spania USA Thailand Norge

    Se alle reisemål
  • Mer nyttig
    400 gratis guider UDs landsider Eventguide
    Valutakalkulator Flyforsinkelser Tidssoner
    Helse og vaksine Pass og visum Bagasje
  • Generell
    Gardermoen

    ... og andre norske flyplasser

     
  • Nyhetsbrev

    Vårt ukentlige nyhetsbrev gir deg inspirerende artikler og nyttige reisetips. Les mer her

     
  •  
  • Reisetorget

  • Valutakalkulator




    Klikk her for flere valutakurser og tjenester.
               

    Sponset av:

  •  
  • Byguider
    Klikk for byguider
    400 guider til reisen

    Vi gir deg nyttige byguider i PDF-format - helt gratis.Last ned her.

  • Tjenester

  • Tema
    Se så store forskjeller i håndbagasjereglene!

    SAS godtar 8 kilo, mens British Airways godtar 46.

  • Tema
    Det beste av New York

    Been there, done that? Da er det på tide å gjøre som de lokale.

  • Tema
    Går det an å åpne flydøren i luften?

    Og hvorfor finnes det askebegre i flyene? Alt har sin forklaring.

  • Tema
    Slik velger du flysete

    Setene ved nødutgangen er ikke nødvendigvis de beste.

  • Storby
    Norges vakreste fyr

    Her opplever du rå naturkraft på første rad.

  • Generell
    Ferien for de aller tøffeste

    Dette er den farligste stien i verden.

  • Generell
    Dette er Europas
    beste luksushotell

    Populært chartermål til topps.

  • Generell
    Thailands vakreste øyer

    La deg friste.

  • Storby
    - Velg byråer som
    prioriterer service

    Skyr kontakt med kundene - lange ventetider for å få svar.

 
Annonse
 
 
Annonse