INGEN

Har du ikke en tier, så kan det gå galt

<b>Tae-kwon-(dyr)-DO.</b> Bodø-jentene Jannicke Svensli (t.v.) og Linda Nordum (begge 20) er innom Oslo før de skal på tae-kwon-do-treningsleir på Brandbu. De syntes toalettprisen i Oslo var veldig høy. - I Bodø er det gratis, forteller de. (Foto: PAAL AUDESTAD)

Tae-kwon-(dyr)-DO. Bodø-jentene Jannicke Svensli (t.v.) og Linda Nordum (begge 20) er innom Oslo før de skal på tae-kwon-do-treningsleir på Brandbu. De syntes toalettprisen i Oslo var veldig høy. - I Bodø er det gratis, forteller de. ( Foto: PAAL AUDESTAD )

TIPS OSS!

Blodpriser eller dårlig service?
Vi ønsker tips om småligheter som møter folk i Sommer-Oslo. Send tips til aften@aftenposten.no eller ring oss på telefon 22864020.

Tissetrengte turister som besøker byen får prissjokk når de går av Flytoget. Nå koster det ti kroner å late vannet på Oslo S.

THOMAS OLSEN

F�rst publisert: 21.06.02

Oppdatert: 21.06.07 kl. 09:30

Utenfor toalettene , som ligger rett ovenfor flytogterminalenpå Oslo Sentralstasjon, har det dannet seg en kø avtrippende japanere. De fikler i små plastposer med norskvaluta. En halv million mennesker bruker hvert årtoalettene på Oslo S. Toalettene drives av Celexa, tidligereNSB eiendom, på oppdrag av Jernbaneverket. Da toalettene vednyttår ble pålagt å betale moms, gikk prisen opp fra fem tilsyv kroner. Denne uken ble prisen igjen satt opp. Nå kosterdet ti kroner å gjøre sitt fornødne på Oslo S ogNationalteateret. På hverdager besøkes detbemannede toalettet av mellom 1000 og 1200 turister,togreisende og andre folk på farten i sentrum.Tojenter fra Bodø stanser en diger bagasjevogn vedmyntautomaten inn til ettet.-Oj, det var dyrt,utbryter Jannicke Svensli og Linda Nordum, og fisker fremlommebøker fra bagene. De har akkurat gått av Flytoget og måpå do.-Jeg ble overrasket. I Bodø er det gratispå toalettene, sier Svensli. Toalettprisen kommer til åskremme turister som ankommer Oslo, tror jentene. -Deter jo ikke akkurat det beste førsteinntrykket, sier Nordum,før jentene betaler og haster inn bak bommen.

Siler bort

-Mange synes det er bra at vihar gått opp til ti kroner. Da prisen var syv kroner, klagetfolk på at det ble så mye småmynter. Turistene klager overprisen, men de syntes det var dyrt da det kostet fem kronerogså, sier driftsleder Finn Skjervheim.-Du får etrent toalett her, det er det som er hovedsaken, legger hantil.Celexa understreker at meningen ikke er å tjenepenger på toalettene. I år ligger de an til å gå inull.-Jeg oppfatter ikke ti kroner som noe prissjokk. Hvis vi ikke hadde myntinnkast, ville vi dra på oss byens løse fugler, sier driftssjef i Celexa, Kjell Erik Østdahl. - Hvis vi ikke kan dekke inn driften med inngangspenger, ville det ikke vært noe tilbud i det hele tatt, sier han.Med reklame - fem kroner
De seks nye offentlige, og reklamefinansierte, toalettene i Oslo sentrumblir plassert ut til høsten. Hvor de skal stå er detforeløpig ingen som vet. Men hvis du tror at disse toalettene skal være gratis å "besøke", tar du feil: Fem kroner må du ut med hver gang du trenger å avlegge dem envisitt.Samferdselsetaten i Oslo kommune har inngått enkontrakt med firmaet JCDecaux, og skal på denne måtenfinansiere 12 års drift av toalettene.
Del på Facebook Skriv utTips en vennAbonner

 Foto: Anette Karlsen

Verdens mest romantiske reisemål

Drøm deg bort før Valentinsdagen.Les saken

 
 
 Foto: Olsen Olav

Ny felles klagenemnd for fly og tog

Den nye ordningen gir bedre klagemuligheter for togpassasjerer. Les saken

 Foto: Foto: RICHARD SAGEN / RICHARD SAGEN

Det beste av Alpene på egenhånd

Syr du sammen din egen alpereise, kan du velge høydepunkter fra øverste hylle.Les saken

 
  • Velg reisemål

    Barcelona London Paris Roma Italia Spania USA Thailand Norge

    Se alle reisemål
  • Mer nyttig
    400 gratis guider UDs landsider Eventguide
    Valutakalkulator Flyforsinkelser Tidssoner
    Helse og vaksine Pass og visum Bagasje
  • Generell
    Gardermoen

    ... og andre norske flyplasser

     
  • Nyhetsbrev

    Vårt ukentlige nyhetsbrev gir deg inspirerende artikler og nyttige reisetips. Les mer her

     
  •  
  • Reisetorget

  • Valutakalkulator




    Klikk her for flere valutakurser og tjenester.
               

    Sponset av:

  •  
  • Byguider
    Klikk for byguider
    400 guider til reisen

    Vi gir deg nyttige byguider i PDF-format - helt gratis.Last ned her.

  • Tjenester

  • Tema
    Se så store forskjeller i håndbagasjereglene!

    SAS godtar 8 kilo, mens British Airways godtar 46.

  • Tema
    Det beste av New York

    Been there, done that? Da er det på tide å gjøre som de lokale.

  • Tema
    Går det an å åpne flydøren i luften?

    Og hvorfor finnes det askebegre i flyene? Alt har sin forklaring.

  • Tema
    Slik velger du flysete

    Setene ved nødutgangen er ikke nødvendigvis de beste.

  • Storby
    Norges vakreste fyr

    Her opplever du rå naturkraft på første rad.

  • Generell
    Ferien for de aller tøffeste

    Dette er den farligste stien i verden.

  • Generell
    Dette er Europas
    beste luksushotell

    Populært chartermål til topps.

  • Generell
    Thailands vakreste øyer

    La deg friste.

  • Storby
    - Velg byråer som
    prioriterer service

    Skyr kontakt med kundene - lange ventetider for å få svar.

 
Annonse
 
 
Annonse