Lista
Førsteinntrykk: Sørlandsidyll!
Det beste: Deilige sandstrender og morsomt USA-engasjement.
Største overraskelse: At jeg fikk kjøre en Cadillac.
Hvem bør reise hit: Alle som ønsker å se noe nytt på Sørlandet.
Mest lest
Førsteinntrykk: Sørlandsidyll!
Det beste: Deilige sandstrender og morsomt USA-engasjement.
Største overraskelse: At jeg fikk kjøre en Cadillac.
Hvem bør reise hit: Alle som ønsker å se noe nytt på Sørlandet.
Den amerikanske drømmen lever i beste velgående på Lista.
SIMMI KAUR
MONICA STRØMDAHL (foto)
F�rst publisert: 31.07.10
Oppdatert: 01.08.10 kl. 07:25
Route 8, 2 Brooklyn Square, Elvis på jukeboks, Cadillac-er og Chevrolet-er side om side og saftige burgere på menyen.
Man skulle tro det var USA. Men det er Lista. Omtrent to timers kjøretur vestover fra Kristiansand venter sørlandsidyll med en smak av Amerika.
– Det er fantastisk bad taste hele greia, men det er så kult! Mener Hans-Egil Berven.
Se hvordan det gikk da Simmi måtte melke en ku.
Sammen med sin mor og stefar driver han den amerikanskinspirerte dineren 8th. Avenue Bar & Supper Club på Lista. Men dette er mer enn en diner. For mens du i første etasje kan mette magen med amerikanske pannekaker, spareribs og enorme burgere, er andre etasje et tacky museum med morsomme og kuriøse eiendeler fra USA. Lyseblå retrokofferter, fargerike skoleballkjoler, også kjent som «promdresses», innrammede bilder av Marilyn Monroe og gyngestoler i gammelt tre har alle sin plass på 8th. Avenue Bar & Supper Club.
Arbeidsutvandringen fra Lista til USA har vært markant. Mange fra Lista har enten selv hatt et lengre opphold i statene, eller har slekt med amerikanske røtter. Denne historien vil Berven dele med alle.
– Den amerikanske kulturen gjennomsyrer Lista. Vi bruker amerikanske måleenheter, mange har amerikanske navn og amerikansk aksent, forteller Berven.
Til tross for det sterke engasjementet rundt USA, har han fortsatt til gode å besøke statene.
Jeg trodde jeg digget USA. For så fort anledningen byr seg, setter jeg meg på første fly over dammen. Men sammenlignet med amerikaelskerne på Lista har jeg lite å stille opp med.
Det skal godt gjøres å ferdes på Lista uten å legge merke til de fantastiske veteranbilene, og det tar ikke mange minuttene før jeg befinner meg bak rattet på en blodrød Cadillac Convertible fra 1976. Dette er Arnt Hansens niende amerikanske bil. Etter flere år som amerikaner returnerte han til hjembygda med amerikansk førerkort på innerlommen. Jeg måler så vidt 160 cm, og gassen kan dermed langt ifra tråkkes i bånn i den enorme amerikanske bilen. På det meste går det i 30 km/timen og jeg ser knapt over panseret, men så stas å kjøre en Cadillac! Nok en ting jeg kan krysse av på min «to-do-list».
Martha og Asbjørn Frigstad tilbrakte hele 14 år i USA før de returnerte til Lista i 1967. Deres hjem er i dag til en viss grad modellert etter amerikansk standard med garasje i underetasjen, en «screendoor» som både beskytter inngangsdøren og holder myggen ute og amerikanske stikkontakter. De runde dørhåndtakene er hentet fra USA og i oppkjørselen står selvfølgelig en Buick. Veggene er prydet med ørnemotiv.
Frigstads sønn, Kenneth Frigstad, er også bitt av den amerikanske basillen. Han har til og med amerikansk statsborgerskap, selv om han er født og oppvokst i Norge.
– Det er jo en fordel når vi reiser til USA. Vi slipper den lange immigrasjonskøen og blir møtt med skiltet «Welcome home», sier Kenneth Frigstad.
For øvrig eier sistnevnte 10 biler, hvorav tre av juvelene er en ’86 Chevrolet, en ’55 Chevrolet og en ’57 Chevrolet.
Les og se video av hvordan det gikk da Simmi møtte samene
Men Lista handler ikke bare om USA. Anita Vestøl Hals, formidlingsleder ved Nordberg Fort, har nylig flyttet til Lista fra Oslo, og ville vise frem den ukjente sørlandsbygda for Aftenposten.
– Mannen min kommer fra Loshamn, så vi har feriert her i 10 år. Jeg synes det er så fint her. Oslo er dyrt, og vi ønsket mer plass. Fra kontoret mitt har jeg utsikt mot Nordsjøen. Hva mer kan jeg be om? sier Vestøl Hals.
Lista er langt ifra et turistmekka og besøkende kan se frem til mye alenetid på de vakre og lange strendene. Det fryder Magny Frøiland Paulsen og hennes tre barn seg over. Familien har tatt på seg badetøyet, og mens mor slikker sol, er barna i gang med krabbejakt i vannkanten på Bispestranden. Familien falt pladask for Lista og kjøpte for noen år tilbake feriehus her.
– Dette er fantastisk. Men ikke si det til noen. Det er så få som vet om dette stedet, og det er deilig, sier Frøiland Paulsen.
Simmi falt pladask for Fjord-Norge
Om du tar turen til Lista, stikk hodet innom Havnestua på Borhaug. Her møtes bygdas pensjonister for kaffe og skvalder hver eneste dag. Sigarettlukten sitter i veggene, stolene har sett bedre dager og det gamle gulvet er helt nedslitt. Men dette handler ikke om estetikk. Dette er et herlig sosialt fenomen og gutta boys verner godt om Havnestua.
– Vi kommer hit for det sosiale og diskuterer alt fra mullah Krekar til Museet på Lista, sier Gunnar Loshamn.
– I går var vi 12 stykker her før klokken åtte om morgenen. Vi har ingen røykelov, og den som ser at kaffekannen er tom, må brygge ny. Vann finner du på tanken under her, sier Frank Juliussen og peker under det gamle bordet. Han stikker gjerne innom Havnestua flere ganger om dagen.
– Det er mange som bor alene, og dette er en hyggelig møteplass, forteller Tor Martin Martinsen.
Da «klubbhuset» ble startet, var det en kvinne- og mobilfri sone. I dag er alle velkomne, men herrene innrømmer at det kan gå lange stunder mellom hver gang en dame setter sine føtter her inne.
Aftenposten REISE er på Facebook!
På flere av mine turer rundt i Norge har jeg fått prøve nye ting, og hva er vel Sørlandet uten en tur på vannet? På Lista har Bernt Erik Spinnangr invitert meg med på seiltur om bord på «Spinnvill», hans 37 fots seilbåt.
– Solgangsbrisen. Å ta livet med ro. Det er en slags terapi å seile. Jeg har alltid vært opptatt av sjøen. Min første jolle fikk jeg allerede som 12-åring, sier Spinnangr.
Han synger oss inn i Loshamns vakre skjærgård og forsøker å lære meg å seile. Noen skipper blir jeg nok ikke, men å spise blåskjell og krabber om bord på en seilbåt frister definitivt til gjentagelse.
Og mens vi er inne på temaet prøve nye ting: Det er ikke mange utfordringer jeg ikke tar, og på Lista ventet hesteridning. Ikke spør meg hvorfor, men hester skremmer meg. Jeg har ridd på både kamel og elefant, men hesteryggen frister ikke. Jeg var fast bestemt på å melde pass, men hesteeiere Christina Nilsson og Ragnhild Senum klarte til slutt å overtale meg. Avslappet var jeg ikke, og det tok ikke mange minuttene før jeg hadde føttene godt plantet på bakken igjen. Det er nok ingen tvil om at hestekreftene under panseret passer meg bedre!
Reisene rundt i Norge har handlet om å oppdage nye sider ved både Norge og meg selv. Jeg elsker storbyer som London, Roma og New York. Mye mennesker, liv og røre, uteliv, trendy restauranter, shopping og et rikt kulturliv. Det er meg. Da er det svært kontrastfylt plutselig å melke en ku, fiske torsk og høre gamle krigshistorier rundt et bål i dypeste Pasvikdalen. Jeg vil alltid være en storbyjente, og jeg lurer fortsatt på hva det er med nordmenn og den evinnelige kaffetørsten. Men til deg som alltid velger bort Norgesferien: Hopp i det, ta utfordringen! Det er mye morsommere enn du tror.

Ha dette i bakhodet når du bestiller sommerferien.Les saken

Nordmenn flest drømmer seg ikke til solen når kulden herjer her hjemme.Les saken
Barcelona London Paris Roma Italia Spania USA Thailand Norge
Se alle reisemål
| 400 gratis guider UDs landsider Eventguide Valutakalkulator Flyforsinkelser Tidssoner Helse og vaksine Pass og visum Bagasje |

... og andre norske flyplasser
Vi gir deg nyttige byguider i PDF-format - helt gratis.Last ned her.

SAS godtar 8 kilo, mens British Airways godtar 46.

Been there, done that? Da er det på tide å gjøre som de lokale.

Og hvorfor finnes det askebegre i flyene? Alt har sin forklaring.

Setene ved nødutgangen er ikke nødvendigvis de beste.

Her opplever du rå naturkraft på første rad.

Dette er den farligste stien i verden.

Populært chartermål til topps.

La deg friste.

Skyr kontakt med kundene - lange ventetider for å få svar.
Sol og strand Severdigheter Storby Mat og drikke Vinter og snø Sport og aktiv Natur Kultur Eksotisk Inspirasjon Shopping Reise med barn
Norge Spania Frankrike Storbritannia Italia Hellas Danmark Sverige USA Tyskland Thailand
London Roma Paris Barcelona Praha Berlin København Stockholm New York Amsterdam Madrid