INGEN

Amelies kafé truet!

Les også

09.02 2005Magi på Montmartre

<b>I fare. </b>Den berømte kaféen fra suksessfilmen "Den fabelaktige Amelie fra Montmartre" er solgt og står nå i fare for å bli lagt ned. (Foto: EUROPAFILM)

I fare. Den berømte kaféen fra suksessfilmen "Den fabelaktige Amelie fra Montmartre" er solgt og står nå i fare for å bli lagt ned. ( Foto: EUROPAFILM )

Les Deux Moulins går en usikker fremtid i møte. Den berømte kaféen fra suksessfilmen "Den fabelaktige Amelie fra Montmartre" er solgt, og ifølge hardnakkede rykter skal den bli en simpel burgersjappe.

F�rst publisert: 03.09.02

Oppdatert: 21.06.07 kl. 09:31

Den tidligere eieren Claude Labbe solgte kaféen tidlig på sommeren, og forsikrer at den nye eieren vil drive den videre som før. Men ettersom Labbe ikke vil røpe hvem det er som nå tar over, stoler ikke pariserne helt på ham.Les Deux Moulins - "De to møller " - ligger øverst i en livlig handlegate i den gamle, landsbylignende Paris-bydelen Montmartre. Det var i denne kombinerte tobakksjappa og kaféen at Amelie fra Jean-Pierre Jeunets jubelombruste film hadde sitt arbeid.

Ekte stemning?

- Den nye eieren vil beholde inventaret og dekoren, slik at den ekte bistro-stemningen kan bestå, lover Claude Labbe. "Det kommer absolutt ikke på tale" å lage hurtigmat-butikk av kaféen, forsikrer han ifølge det franske nyhetsbyrået AFP.Hans forsikringer møter skepsis blant de ekte pariserne som fortsatt har sin daglige gang i strøket rundt den berømte domkirken Sacre Coeur. Men dem blir det stadig færre av, til gjengjeld kommer det flere og flere utenlandske turister, og særlig japanere.De gamle cafe-tabac'ene forsvinner også, og blir erstattet med souvenirbutikker, tatoveringsbuler og trendriktige moteforretninger. De siste lever høyt på nyrike parisere fra medie- og PR-bransjen, som har drevet boligprisene i området gjennom taket.

Sjalusi og sigaretter

I regissør Jean-Pierre Jeunets publikumssuksess er Les Deux Moulins åsted for en nøkkelscene der Amelie (spilt av Audrey Tautou) møter sin store kjærlighet Nino (Matthieu Kazzovitz). I filmen hører en hypokonder av en sigarettselgerske og hennes vanvittig sjalu kjæreste også til kaféens stamgjester. Filmen ble nominert til fem Oscar-priser og er til nå sett av noe slikt som 25 millioner kinogjengere verden over. Les Deux Moulins er etter dette blitt fast stoppested for bussene som frakter tusenvis av skuelystne rundt i Paris, til stor glede for forretningsstanden i denne delen av Montmartre-distriktet.Om kaféen virkelig skulle forsvinne eller bli ødelagt, vil det fortsatt være mye å se for turister som legger veien til Montmartre. Moulin Rouge, det berømte kabaretteateret som ble udødeliggjort av malere som Renoir og Toulouse-Lautrec, skal fortsatt bestå.

(NTB-AFP)

Del på Facebook Skriv utTips en vennAbonner

 Foto: Anette Karlsen

Verdens mest romantiske reisemål

Drøm deg bort før Valentinsdagen.Les saken

 
 
 Foto: Olsen Olav

Ny felles klagenemnd for fly og tog

Den nye ordningen gir bedre klagemuligheter for togpassasjerer. Les saken

 Foto: Foto: RICHARD SAGEN / RICHARD SAGEN

Det beste av Alpene på egenhånd

Syr du sammen din egen alpereise, kan du velge høydepunkter fra øverste hylle.Les saken

 
  • Velg reisemål

    Barcelona London Paris Roma Italia Spania USA Thailand Norge

    Se alle reisemål
  • Mer nyttig
    400 gratis guider UDs landsider Eventguide
    Valutakalkulator Flyforsinkelser Tidssoner
    Helse og vaksine Pass og visum Bagasje
  • Generell
    Gardermoen

    ... og andre norske flyplasser

     
  • Nyhetsbrev

    Vårt ukentlige nyhetsbrev gir deg inspirerende artikler og nyttige reisetips. Les mer her

     
  •  
  • Reisetorget

  • Valutakalkulator




    Klikk her for flere valutakurser og tjenester.
               

    Sponset av:

  •  
  • Byguider
    Klikk for byguider
    400 guider til reisen

    Vi gir deg nyttige byguider i PDF-format - helt gratis.Last ned her.

  • Tjenester

  • Tema
    Se så store forskjeller i håndbagasjereglene!

    SAS godtar 8 kilo, mens British Airways godtar 46.

  • Tema
    Det beste av New York

    Been there, done that? Da er det på tide å gjøre som de lokale.

  • Tema
    Går det an å åpne flydøren i luften?

    Og hvorfor finnes det askebegre i flyene? Alt har sin forklaring.

  • Tema
    Slik velger du flysete

    Setene ved nødutgangen er ikke nødvendigvis de beste.

  • Storby
    Norges vakreste fyr

    Her opplever du rå naturkraft på første rad.

  • Generell
    Ferien for de aller tøffeste

    Dette er den farligste stien i verden.

  • Generell
    Dette er Europas
    beste luksushotell

    Populært chartermål til topps.

  • Generell
    Thailands vakreste øyer

    La deg friste.

  • Storby
    - Velg byråer som
    prioriterer service

    Skyr kontakt med kundene - lange ventetider for å få svar.

 
Annonse
 
 
Annonse