Til Kreta med høstløvet

Nesten tomt. 26 grader i luften. 23 i vannet. Og nesten tom strand. ( Foto: TROND HANSEN )

Husarbeide. Selv bestefar tar i et tak med olivenskjørden når livet har blitt roligere i Ierapetra. ( Foto: TROND HANSEN )
REISETIPS:
Vårt reisetips på Kreta. Varighet 14 dager: Reiseforslaget avhenger av at dere ankommer Kreta med fly på formiddagen og har hjemreise på ettermiddagen. Må det imidlertid kuttes ned på en overnatting, foreslår vi at oppholdet i Spili droppes.Reiserute: Rethimnon (2 overnattinger) - Ierapetra (5 overnattinger) - Ayia Galini (2 overnattinger) - Spili (1 overnatting) - Khora Sfakion (1 overnatting) - Palaiokhora (3 overnattinger).Ankomst Kreta: Med fly til Khania eller Iraklion. Ta hensyn til dette når rundreisen planlegges. Følges vårt forslag, er det viktig å vite at det er forholdsvis lang vei fra Palaiokhora til Iraklion. Beregn minst fire timer med bil. Med buss går turen fra Palaiokhora via Khania og ny buss derfra til Iraklion. Start da tilbaketuren en dag i forveien og beregn siste overnatting i Iraklion.Flypriser: Det bør være mulig å få flybilletter i perioden 10. september til 6. oktober (foreslås som siste avreisedag til Kreta når det gjelder en 14-dagers tur) fra cirka 2400 pr. stykk (tur/retur). Sjekk på Internett og hos reisearrangørene.Leiebil eller buss: Leiebil i mellomklassen koster cirka 5000 kroner for 14 dager. Da er fri kjørelengde og forsikring inkludert. Det sikreste er å ordne leiebilforholdet her hjemme i god tid før avreise. Da kan bilen hentes og leveres på flyplassen. Sjekk med for eksempel Europcar, Hertz eller Avis. Få en bekreftelse fra leiebilselskapet her hjemme på at bestillingen er mottatt av tilsvarende kontor på Kreta. Bussnettet er svært godt utbygget på Kreta. Ta turen innom turistkontoret i Rethimnon ved ankomst. Legg frem ruteforslaget ditt og du får hjelp med bussruter og tider.Overnatting: Når du ankommer et sted du har lyst til å overnatte, spør du hva verten skal ha. Be om å få se rommet før prisen avtales. Overnattingsstedene er sjelden fulle på denne tiden. Fra 180 til 250 kroner døgnet er en passende pris for et dobbeltrom med bad og dusj.Nyttige uttrykk: Kalimera - god morgen, jassas - hei (høflig), kalispera - god kveld, kalinichta - god natt, efcharistå - takk, arni - lammestek, pai dakia - lammekoteletter, locanico - pølser, psaria - fisk, karaffa me krasi - husets vin i karaffel, krasi aspro - hvitvin, krasi kokkino - rødvin, yamas - skål.Når trærne står nakne og løvet blåses rundt av kald høstvind, er det på tide å sette kursen mot Kreta. Der er det fortsatt full sommer, turistene har reist og det er billig å bo.
TROND HANSEN
F�rst publisert: 20.09.03
Oppdatert: 11.06.08 kl. 15:46
- Hva heter de blomstene igjen? Jeg står og titter opp på en knallrød blomsterprakt, tykke greiner med grønne blader og vakre blomster som slynger seg rundt hvitkalkede vegger og balkonger i bakgatene i Ierapetra. - Bougainvillea, lyder svaret. - Godt damer har greie på sånt, tenker jeg, mens fotoapparatet kvekker hysterisk for å holde takt med bougainvilleaenes inntogsmarsj på det lille datakortet. Det er tidlig i oktober. Fire voksne og en innleid Renault Scenic har akkurat ankommet Ierapetra på sørkysten av Kreta. Det Libiske hav blinker klart og blått nedenfor strandpromenaden. Sola har enerett på himmelen. Det er 26 grader i luften. Og 23 i vannet. Livet er herlig. Og det beste av alt: På denne tiden av året klarer man seg med kun flybilletter. Det er ledig over alt. Man kan velge hvor man vil dra på øya og et dobbeltrom med bad koster ikke mer enn cirka et par hundrelapper døgnet.
Byen er akkurat passe stor. Her finnes trange smug og spennende bakgater. Fortausrestaurantene holder åpne noen uker til og det er ledige bord. Ierapetra er egentlig byen turistene glemte. Ganske merkelig i grunnen. Dette er en av de koseligste byene på Kreta. Fortsatt holdes det på gamle tradisjoner. Gjestfriheten er stor. Et formiddagsbesøk på en fortausrestaurant betyr kald Mythos, et gresk øl, lett og godt, servert i halvliterglass - til cirka 12 kroner. Med på kjøpet får vi en kjempetallerken med ost, salat, pølse, tzatziki (yoghurtdipp med agurk og hvitløk) og brød. I Ierapetra er man egentlig mett hele dagen. Byen ved Libiahavet står i kontrast til Rethimnon, den mye større byen på andre siden av øya vi forlot dagen i forveien. Men Rethimnon er verdt et besøk om man reiser på rundtur i 14 dager på Kreta. Myldret av mennesker i de trange gatene, duften fra de spennende restaurantene som serverer lammestek av høy standard og forretningene som tilbyr alt fra selvlysende puppedamer påmontert badehåndklær til vakkert, gresk håndverk, er en opplevelse. I hvert fall for noen dager. I Ierapetra finner vi oss et hotell på strandpromenaden, med utsikt over havet og bølgene skvulpende nesten opp på hotellveggen. Vi nyter gjestfriheten, maten - og rakien, den greske hjemmebrenten man får servert gratis i rause vendinger etter et måltid, og som raskt angriper hjernen og balansenerven om man ikke er forsiktig. Oktober er rakisesong.
Høyt til værs. Etter noen dager beveger vi oss langs havet. Opp og ned i fjellene, under tunge oliventrær der de svarte fruktene er i ferd med å høstes. Til spennende, nesten uberørte strender dypt inne i en bukt. Neste stopp er Ayia Galini, en søvnig, hvit, liten prospektkortby. Badebukse, billig vin og en god kriminalbok blir viktige elementer. Her er det ingen ting som haster. Og vi kan velge og vrake i ledige rom. Kretas fjell rager nesten 2500 meter til værs på sitt høyeste. Små byer klorer seg fast og staute bønder slår gjerne av en prat når de hører vi kommer fra Norge. I Spili, en fjellby omtrent midt på øya, får jeg beskjed om å hilse til Myggen når jeg kommer hjem. Fotball er man opptatt av. Over alt blomstrer det. Ville kryddersorter skaper spennende dufter der lam og sauer går og beiter. Ikke rart lammesteken blir god. Det er grønt og frodig etter natteregnet. Vi befinner oss fortsatt på sørsiden av øya når vi ankommer Khora Sfakion. Egentlig bare et fergeleie, med to gater, seks restauranter og en idyllisk badestrand. Og kjent for sine lokale pølser, locanico. En halv dag bruker bilfergen det siste stykket ned langs sørkysten av Kreta. Til Palaiokhora, helt i sørvest. Egentlig ikke lange biten, men båtens mannskap spiser lunsj i Ayia Roumeli, byen der turister på tur til Samarias-ravinen samles. Og lunsj på gresk betyr minst tre timer. De siste dagene på vår rundreise tilbringes i Palaiokhora. Vi er kommet over halvveis i oktober, men fortsatt er det full sommer. Enkelte forretninger forbereder vinteren, men når hovedgaten stenges for trafikk klokken syv om ettermiddagen og restaurantene overtar gaten, fylles allikevel området opp av fastboende og turister. Det er bare det at nå er det plass til alle.
ALLE REISEMÅL

Drøm deg bort før Valentinsdagen.Les saken

Den nye ordningen gir bedre klagemuligheter for togpassasjerer. Les saken

Syr du sammen din egen alpereise, kan du velge høydepunkter fra øverste hylle.Les saken