Mest lest
Mel Gibson kjøper øy på Fiji
Hollywood-skuespilleren og -regissøren Mel Gibson har kjøpt en stillehavsøy i den nordlige delen av Fiji, melder CNN. Salget møter motstand fra lokalbefolkningen.
F�rst publisert: 02.03.05
Oppdatert: 22.06.07 kl. 09:10
Regissøren av "The Passion of the Christ" og "Mad Max"-filmene har kjøpt den 21 kvadratkilometer store øya Mago fra det japanske selskapet Tokyu Corp. for om lag 15 millioner amerikanske dollar (130 millioner kroner.) Fijis regjering behandlet salget i forrige måned og den endelige godkjenningen forelå 9. februar. Dermed er Gibson lovlig eier av øya, men medlemmene av en lokal stamme protesterer like fullt. De hevder at deres forfedre ble fordrevet fra øya på 1800-tallet og sier at de vil ha Mago tilbake.
De 500 stammemedlemmene har startet en innsamling for å kunne få saken for retten. - Øya vår ble i sin tid solgt for 2000 kokosnøttpalmer og historien forteller at våre forfedre ble truet med geværer til å forlate øya, sier en representant til avisen Fiji Times.
Statsministeren på Fiji, Laisenia Qarase, sier at regjeringen ikke vil gripe inn i saken. - Salget er en lovlig transaksjon mellom en kjøper og selger, uttaler han til avisen.
Lagunen som omgir øya Mago inngår også i Gibsons kjøp, opplyser Laisa Raratabu, som representerer landadministrasjonen på øygruppen. - Dette har bare skjedd med en øy tidligere, forteller hun til CNN. I følge Fijis lover plikter Gibson å respektere Fijis suverenitet over øya hans, men for øvrig står han fritt til å gjøre hva han vil. I følge kjøpsdokumentene ønsker Gibson å gjøre Mago til sitt eget private gjemmested, samtidig som han forplikter seg til ikke å forringe miljøe på øya.

Ny felles klagenemnd for fly og tog
Den nye ordningen gir bedre klagemuligheter for togpassasjerer. Les saken

Det beste av Alpene på egenhånd
Syr du sammen din egen alpereise, kan du velge høydepunkter fra øverste hylle.Les saken
Velg reisemål
Barcelona London Paris Roma Italia Spania USA Thailand Norge
Se alle reisemål
400 gratis guider UDs landsider Eventguide
Valutakalkulator Flyforsinkelser Tidssoner
Helse og vaksine Pass og visum BagasjeGenerell

Gardermoen
... og andre norske flyplasser
Reisetorget
Byguider
Klikk for byguider400 guider til reisen
Vi gir deg nyttige byguider i PDF-format - helt gratis.Last ned her.
Tema

Se så store forskjeller i håndbagasjereglene!
SAS godtar 8 kilo, mens British Airways godtar 46.
Tema

Det beste av New York
Been there, done that? Da er det på tide å gjøre som de lokale.
Tema

Går det an å åpne flydøren i luften?
Og hvorfor finnes det askebegre i flyene? Alt har sin forklaring.
Tema

Slik velger du flysete
Setene ved nødutgangen er ikke nødvendigvis de beste.
Storby

Norges vakreste fyr
Her opplever du rå naturkraft på første rad.
Generell

Ferien for de aller tøffeste
Dette er den farligste stien i verden.
Generell

Dette er Europas
beste luksushotellPopulært chartermål til topps.
Generell

Thailands vakreste øyer
La deg friste.
Storby

- Velg byråer som
prioriterer serviceSkyr kontakt med kundene - lange ventetider for å få svar.
Siste nyheter
Siste storby
Sol og strand Severdigheter Storby Mat og drikke Vinter og snø Sport og aktiv Natur Kultur Eksotisk Inspirasjon Shopping Reise med barn
Norge Spania Frankrike Storbritannia Italia Hellas Danmark Sverige USA Tyskland Thailand
London Roma Paris Barcelona Praha Berlin København Stockholm New York Amsterdam Madrid
Siste reiseartikler
- Turister døde etter ubåtulykke
- Ny felles klagenemnd for fly og tog
- Bombetrussel på Amsterdams flyplass Schiphol
- Verdens mest romantiske reisemål
- Sol og strand lokker ikke mest
- Bli med på karneval i Köln
- Det beste av Alpene på egenhånd
- Sykkelferie som setter Birken i skyggen
- Nye sprekker funnet på A380
- Disse reiseselskapene fikk flest klager i fjor











