Continental lover flere billigbilletter fra Oslo til USA hvis kapasiteten blir økt.
Oppdatert: 18.02.09 kl. 13:59
Les også:
Skrur opp prisene
Hotelltest i New York
Ubekvem reise til USA
Sjefen for Continental Airlines i Norge, Tom Grundstad, vil doble antall avganger fra Oslo til New York.
- Ruten er populær og vi trenger økt kapasitet. Det kan komme fra sommeren av, sier Grundstad til Aftenposten.no.
Ferieværet et år fremØkende trafikk
Når selskapet nå skal vurdere å øke fra en til to daglige rundturer, skjer det som resultat av en jevnt voksende trafikk. Da direkteruten mellom Oslo og New York ble etablert i 2004 var det med bare tre ukentlige flyvninger i vinterprogrammet.
Siden den gang har antallet rundturer økt jevnt, og fra neste vinterprogram blir det en daglig rundtur både sommer og vinter. I høysesongen, fra juni til og med august, er det imildlertid behov for økt kapasitet.
Slik finner du billige flybilletter Billigbilletter
Den ene løsningen er å sette inn en større maskin enn dagens Boeing 757 med 175 seter til en Boeing 767 med 68 seter ekstra.
- Dette vil gi en bra økning. Den beste løsningen er imidlertid å få til to daglige rundturer med dagens 757-fly. Det vil gi en enda større kapasitetsøkning og samtidig åpne for økt salg av de rimeligste billettene, sier Grundstad.
Det blir i så fall første gang et selskap har så høy frekvens mellom Oslo og USA.
Dårlig vær gir økt prisFullt hele tiden
Ruten har i dag et belegg over snittet på 80 prosent for Continentals Europa-trafikk, og selskapet er spesielt fornøyd med at forretningstrafikken har tatt seg kraftig opp. Det betyr i praksis fulle businessklasse stort sett på hver eneste flyving.
En ny daglig avgang vil ifølge Grundstad helst bli lagt til sent ettermiddag fra Oslo, ved 15-16 tiden. Dagens ene rundtur starter fra Gardermoen ved 11-tiden.
"Alle" drar til KanariøyeneGår godt
Grundstad sier at det har tatt tid å bygge opp ruten som de tok over fra SAS som ikke fikk økonomi i den:
- Oslo - New York gir i dag et pent overskudd. Det virker som om markedet nå stoler på at vi er kommet for å bli. Amerikanske selskap har i så måte ikke bare hatt godt ord på seg i Europa - ruter er blitt åpnet for så å bli lagt ned igjen kort tid etter, sier Grundstad.
Sjekker inn på nett, får førsteklasses matSom følge av den positive mottakelsen i det norske markedet, har selskapet også åpnet ruter fra New York til København og Stockholm.

Berlins nye hage er større enn både Central Park og Hyde Park.Les saken