Les også
29.06 2010Åpner nye deler av Colosseum
07.05 2010Vil ikke ha halvnakne turister
07.10 2009Her kan du ikke gå i shorts
20.02 2009Spis (nesten) gratis i Roma
Mest lest

Vatikanet, her representert ved pave Benedikt XVI, ønsker at turistene på Petersplassen kler seg sømmelig. ( Foto: AFP )
29.06 2010Åpner nye deler av Colosseum
07.05 2010Vil ikke ha halvnakne turister
07.10 2009Her kan du ikke gå i shorts
20.02 2009Spis (nesten) gratis i Roma
Her er det slutt på shorts og bare skuldre.
F�rst publisert: 28.07.10
Oppdatert: 28.07.10 kl. 14:23
Lettkledde turister i sommervarme Roma må nå styre utenom Vatikanstaten.
Menn i shorts og kvinner med synlige knær eller bare skuldre blir nå avvist ved det offisielle inngangspunktet til Vatikanet, melder nyhetsbyrået UPI.
Det italienske nyhetsbyrået ANSA rapporterer at Sveitsergarden har avvist besøkende som viser for mye naken hud.
Tidligere ble klesreglementet bare håndhevet for besøkende til Peterskirken, men nå gjelder det altså for hele Vatikanstaten.
Ikke bare turister, men også lokale, har fått seg en overraskelse. Romabeboere på vei innom Vatikanet for å benytte apoteket, postkontoret eller butikkene der skal ha blitt forferdet over den plutselige innskjerpingen av kleskoden i den katolske enklaven. For dem, og mange besøkende, er Vatikanet og Roma én og samme sak, skriver news.com.au.
Maria, en kvinne i 70-årene, var ikke særlig fornøyd med at hennes blomstrete kjole, som rakk til ned på leggene, var upassende fordi skuldrene var bare.
- Gitt alle skandalene kirken har vært involvert i, hvilken rett har de til å preke om moralen ved å gå i kjoler uten ermer, sa hun høylytt ifølge ANSA etter at vaktene ga opp og lot henne passere.

Den nye ordningen gir bedre klagemuligheter for togpassasjerer. Les saken

Syr du sammen din egen alpereise, kan du velge høydepunkter fra øverste hylle.Les saken
Barcelona London Paris Roma Italia Spania USA Thailand Norge
Se alle reisemål
| 400 gratis guider UDs landsider Eventguide Valutakalkulator Flyforsinkelser Tidssoner Helse og vaksine Pass og visum Bagasje |

... og andre norske flyplasser
Vi gir deg nyttige byguider i PDF-format - helt gratis.Last ned her.

SAS godtar 8 kilo, mens British Airways godtar 46.

Been there, done that? Da er det på tide å gjøre som de lokale.

Og hvorfor finnes det askebegre i flyene? Alt har sin forklaring.

Setene ved nødutgangen er ikke nødvendigvis de beste.

Her opplever du rå naturkraft på første rad.

Dette er den farligste stien i verden.

Populært chartermål til topps.

La deg friste.

Skyr kontakt med kundene - lange ventetider for å få svar.
Sol og strand Severdigheter Storby Mat og drikke Vinter og snø Sport og aktiv Natur Kultur Eksotisk Inspirasjon Shopping Reise med barn
Norge Spania Frankrike Storbritannia Italia Hellas Danmark Sverige USA Tyskland Thailand
London Roma Paris Barcelona Praha Berlin København Stockholm New York Amsterdam Madrid