-
Regn eller sol - St. Hans blir det uansett. Her feires det tradisjonelt på Skjæret i Svelvik i Vestfold i 2004.FOTO: SCANPIX
Pent vær på St. Hansaften?
Sjekk om det blir regn eller sol der du er.
Mens størstedelen av Sør-Norge må holde ut med regnbyger og ustabilt vær i noen dager fremover, får Nord-Norge opphold og til dels pent vær.
Fredag og lørdag blir overgangsdager med litt regnbyger i Finnmark og deler av Nordland. Også i Sør-Norge blir det en ustabil værtype med muligheter for regnbyger.
Etter lørdag endres imidlertid dette bildet, da en høytrykksrygg kommer vestfra og innover landet. Været vil bedre seg i Sør-Norge, men Nord-Norge får også beholde det stort sett gode været.
- Det blir kjølig på kysten av Finnmark, men ellers ser det ut til å bli noen brukbare dager i nord, sier statsmeteorolog John Smits til Aftenposten.no.
I de sørlige delene av Sør- Norge kan temperaturene komme til å krype et godt stykke opp på 20-tallet.
- Det er Sør-Norge som får det beste været utover i neste uke, sier Smits.
- Hvordan blir så været selveste St. Hansaften?
- Tirsdag kveld ser ganske bra ut mange steder. Jeg er litt bekymret for kysten av Møre og Romsdal, og Trøndelag og Nordland kan også få noe nedbør. Men Troms og Finnmark slipper unna, sier Smits.
Les også
Siste fra seksjon
-
Over 420 omkomne i kuldebølgen i Europa
Den arktiske kulden krever stadig nye dødsofre, truer den europeiske gassforsyningen og forårsaker kaos i trafikken.
07 februar 2012 19:28
