Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Christer Fuglesang er fra Sverige med solide norske aner. Han blir den første skandinav i verdensrommet.

    FOTO: SCOTT AUDETTE/REUTERS

Frykter dårlig vær

Norsk-svenske Christer Fuglesangs tur i rommet kan bli utsatt.

Norsk-svenske Christer Fuglesang gjør nå de siste forberedelsene til oppskytingen av romfergen "Discovery".

Men nå er værmeldingen ikke akkurat i favør av oppskytingen som er planlagt i natt, melder den svenske avisen Aftonbladet.

Lave skyer

I løpet av kvelden vil det trolig bre seg et lavt skydekke over Cape Canaveral i det sørlige Florida. I og for seg er det ikke noe problem å skyte opp romfergen under slike værforhold, men en nødlanding kan bli vanskeligere.

- Risikoen for at oppskytingen forsinkes er 60 prosent, sa værsjefen hos NASA, Kathy Winters onsdag kveld.

En endelig beslutning om oppskyting tas i den siste fasen av nedtellingen.

Kathy Winters sier at værprognosene for helgen er bra dersom det skulle bli en utsettelse natt til fredag.

Les også

Siste fra seksjon

  • Klart for sammenkobling i rommet

    Forsyningsfartøyet Dragon blir fredag klargjort for tilkobling til den internasjonale romstasjonen ISS. Dermed nærmer en pionerferd innen privat romfart seg sitt høydepunkt.

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer