-
Rester av to sølvkar fotografert på funnstedet.FOTO: AP
Rike arkeologiske funn i Hellas
Arkeologer har gjort rike funn ved Aleksander den Stores fødested i det nordlige Hellas.
Utgravningene har brakt for en dag flere titall våpen, gullsmykker og pyntegjenstander, melder greske medier.
Under arbeidet i det nordgreske området Pella er det funnet 50 graver som stammer fra det sjette århundre etter Kristus. Funnene her kaster lys over det makedonske kongeriket som under Aleksander den store utviklet seg til et gigantisk imperium.
Dette imperiet strakte seg så langt østover som til India. Aleksanders far Filip II forente bystatene på det greske fastlandet, og Aleksander den Stores rike strakte seg ved hans død i en alder av 32 år i 323 før Kristus så langt østover som til India.
Aleksander selv erobret blant annet Persia, Egypt samt flere andre riker. Dette sørget for at makedonsk-gresk kultur ble spredd til flere kontinenter.
Les også
Siste fra seksjon
-
Klart for sammenkobling i rommet
Forsyningsfartøyet Dragon blir fredag klargjort for tilkobling til den internasjonale romstasjonen ISS. Dermed nærmer en pionerferd innen privat romfart seg sitt høydepunkt.
25 mai 2012 12:48
Relaterte bilder
Nærbilde av det ene karet. FOTO: AP

