Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Dronning Hatshepsut regjerte i 21 år fra 1479 til 1458 f. Kr. og var en av Egypts mektigste, kvinnelige faraoer.

    FOTO: AFP/CRIS BOURONCLE

Dronning Hatshepsuts mumie funnet

Egyptologer har identifisert den 3.000 år gamle mumien til dronning Hatshepsut, Egypts mest kjente kvinnelige hersker. Funnet kalles det viktigste siden Tutankhamons grav ble oppdaget.

En stolt sjef for det egyptiske antikvitetsrådet, Zahi Hawass, fortalte et stort pressekorps om funnet onsdag. Ifølge Hawass er det en av to mumier som ble funnet i en grav i Kongenes dal i Luxor for om lag 100 år siden, som er identifisert som Hatshepsut.

Identifiseringen ble gjort på bakgrunn av DNA-analyse av en tann, og forskere håper identifiseringen blant annet skal hjelpe dem finne ut hvordan Hatshepsut døde.

Noen forskere er imidlertid skeptiske til hvordan DNA er brukt i identifiseringen, melder BBC.

– Det er en veldig vanskelig prosess å få DNA fra en mumie, sier biologen Scott Woodward til nyhetsbyrået AP.

Dronning Hatshepsut regjerte i 21 år fra 1479 til 1458 f. Kr. og var en av Egypts mektigste, kvinnelige faraoer. Hun er kjent for å ha kledd seg som en mann og for å ha gått med falsk skjegg, og hun var mektigere enn sine mer kjente kvinnelige etterfølgere Nefertiti og Kleopatra.

Gravtempelet hennes er et av de mest berømte i Kongenes dal i Egypt.

Les også

Siste fra seksjon

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer