Styrter på Månen
To romfartøyer styrter på Månen fredag. Du kan se det direkte på nettet.
AV: terje avner
Det blir spektakulært:
Først dundrer et Centaur rakettrinn ned i krateret Cabeus i Månens sydpolområde. Forhåpentlig blir det fanget opp direkte av kameraet om bord i månesonden Lunar Crater Observation and Sensing Satellite mission (LCROSS), som følger tett på.
Går det som NASA planlegger, vil det første nedslaget ca. kl 13.30 norsk tid sende en enorm sky av støv og ispartikler 10 kilometer ut i rommet.
LCROSS vil umiddelbart etterpå passere gjennom denne skyen og analysere innholdet. Blant annet regner NASA med at sonden vil påvise vannpartikler og dermed bekrefte at det finnes is i konstant mørklagte kratre på Månen.
Kræsj nummer to
LCROSS har imidlertid ikke lange tiden på seg til å gjøre de analysene som er planlagt. For fire minutter etter at den har passert gjennom skyen fra det første nedslaget, går den 700 kilo tunge sonden selv i bakken og kaster opp nok en sky, noe mindre enn den første.
Begge nedslagene vil måles og fotograferes fra Hubbleteleskopet i bane rundt Jorden og av sonden Lunar Reconnaissance Orbiter i bane rundt Månen.
I tillegg vil en rekke jordbaserte teleskoper følge kræsjlandingene.
Du kan følge måneshowet direkte på nett, via NASA TV.
Sendingen starter et par timer før selve kræsjlandingene.
Mange vil også kunne se nedslagene gjennom forholdsvis små teleskoper, men dessverre ikke i dagslys i Norge. Det beste stedet å observere hendelsene fra er på Hawaiii.
Les også
Siste fra seksjon
-
Derfor bli menn skallet
Halvparten av alle hvite menn har begynt å miste håret på hodet før de runder 50. Hvorfor det?
13 februar 2012 23:30

