Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Månen sett fra Johannesburg i Sør-Afrika.

    FOTO: KAREL PRINSLOO/AP

Betydelig mengde is funnet på månen

Det er funnet en betydelig mengde is på månen, melder NASA.

«Teorien om at månen er et tørt, øde sted, holder ikke lenger vann,» erklærte den amerikanske romfartsetaten fredag. Til forskernes store glede er månens hemmeligheter endelig i ferd med å bli avslørt.

NASAs entusiastiske erklæring skyldes foreløpige analyser av data fra månesonden LCROSS. Det ser ut til at sonden har lyktes i å finne vann i et krater på månens skyggeside.

«Dette funnet åpner et nytt kapittel i vår forståelse av månen,» heter det i NASAs pressemelding.

Vann ble slynget opp

Funnet ble gjort da månesonden styrtet ned i Cabeuskrateret 9. oktober i år. Sammenstøtet førte til at en sky av stoffer ble slynget opp fra bunnen av krateret, og en rekke sammenfallende observasjoner viser at det var vann i denne skyen, sier NASA-forskeren Anthony Colaprete.

– Vi er overbegeistret. Konsentrasjonen og distribusjonen av vann og andre stoffer må undersøkes videre, men vi kan trygt konkludere med at det er vann i Cabeuskrateret, sier han.

Colaprete påpeker at det ikke finnes noen annen sannsynlig forklaring på funnene som er gjort, og det er også utelukket at resultatene skyldes forurensning fra månesonden.

Nye ekspedisjoner i vente

Cabeuskrateret ligger i nærheten av månens sørpol, hvor forskere lenge har hatt mistanke om at det kan være vann.

Funnet er ikke bare viktig for forståelsen av månen, vannet kan også bli utnyttet som en ressurs under framtidige måneferder, melder NASA.

Det er nå 40 år siden Neil Armstrong ble det første mennesket på månen, og den hittil siste bemannede ekspedisjonen ble gjennomført i 1972. USA har nå satt seg som mål å sende flere astronauter opp dit innen 2020.

I alt tolv amerikanere har satt sine bein på månen.

Les også

Siste fra seksjon

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer