Knivskarpe bilder av bombardert måne
Astronomer verden over er i ekstase over uhyre detaljerte bilder av Saturns måne Phoebe.
Den europeisk-amerikanske romsonden Cassini-Huygens passerte fredag Saturns måne Phoebe og har sendt bilder som tar pusten fra astronomer.
Nærbilder
Cassini-Huygens passerte den 220 kilometer store månen på bare 2.068 kilometers avstand. Forrige gang Phoebe ble fotografert var for 23 år siden, på 2,2 millioner kilometers avstand. Bildene den gang viste bare en mørk, tåkete flekk, med antydning til kratre.Bildene som nå kontinuerlig tas imot på jorden fra Cassini-Huygens er av en helt annen art. Selv om romsonden passerte Phoebe med en fart av 20.900 kilometer i timen, og på tross av at lyset fra solen bare er en hundredel så sterkt som på jorden, er bildene knivskarpe.
Fra langt ute
De detaljerte bildene, og dataene fra Cassini-Huygens øvrige instrumenter, vil gi forskerne grunnlag for å finne ut mye mer om denne særegne månen. Astronom Knut Jørgen Røed Ødegaard sier til NTB at Phoebe kan ha kommet fra den aller ytterste delen av solsystemet og blitt fanget inn av Saturns tyngdekraft.- Phoebe er blitt skikkelig bombardert. Det er månen som har vært i krigen, for å si det sånn, og de største kratrene vitner om nedslag som kan ha slynget materiale ut og gitt opphav til noen små måner som går i tilsvarende baner rundt Saturn, sier Ødegaard.
Phoebes avstand fra Saturn er knappe 13 millioner kilometer, eller 40 ganger så langt unna Saturn som vår måne befinner seg fra jorden. Saturn ligger ti ganger så langt fra solen (1,4 milliarder kilometer) som jorden gjør. Bildene fra Cassini-Huygens, som sendes med lysets hastighet, bruker 1 time og 20 minutter på å nå jorden.
Les også
Siste fra seksjon
-
Norsk forskning kan gi sunnere chips
Forskere har utviklet metode som langt på vei fjerner det kreftfremkallende stoffet akrylamid fra stekte potetprodukter.
13 februar 2012 09:37
Relaterte bilder
<b> Phoebe. </b> Saturns måne Phoebe på bilder aldri verden tidligere har sett. FOTO: NASA
<b> I stor fart. </b> Sonden Cassini-Huygens passerte med en fart på 20.900 kilometer i timen. FOTO: NASA
