Ellen Horn: – Jeg synes mye teater kan være kjempe-selvopptatt og uinteressant.

Hun har spilt mor Åse i «Peer Gynt». Nå har 71-åringen like godt tatt over hele showet.

Ellen Horn klarer bare ikke å si stopp.

Der andre 71-åringer trekker seg tilbake for å pusle med hage og barnebarn, leder hun en diger festival. Der andre hytteeiere vier sommeren til bading og soling, er hun på en slags jobbferie, i sitt lille trehus på den bilfrie øya Veierland i Færder.

I går mottok hun nytt utkast av manuset til Peer Gynt fra den prisbelønte regissøren Per-Olav Sørensen.

– Jeg skal sitte og finlese femte og siste utkast til manus.

– Det blir det siste også?

– Nei, det tror jeg ikke! Og det kom liksom i går kveld klokken halv tolv.

Om en drøy uke går startskuddet for for Peer Gynt-festivalen på Gålå. Åtte dager med teater, Kork-konsert, utstillinger, 300 frivillige og noen av landets mest profesjonelle kunstnere.

Det var festivalens rutinerte kunstneriske leder som ringte Aksel Hennie, som ikke har stått på en scene på ti år, for å spørre om han ville spille årets Peer Gynt. Etterpå sa Hennie til VG: «Når telefonen ringer og det står Ellen Horn på skjermen, da puster du dypt inn et par ganger før du tar den.»

Les hele saken med abonnement