Himmel og hav, skal oppdrettsanlegget ligge midt i verdensarven?
I 1500 år har dette vært utsikten til et landskap og en måte å leve på som gjør Vega unik i verden. Nå kommer et oppdrettsanlegg midt i panoramaet.
Tre flyreiser nordover fra Oslo. En kjapp kjøretur gjennom Brønnøysund. Så fergen rett ut i havet. Forbi Ylvingen, øya som ble landskjent gjennom NRK-serien Himmelblå, åpner det seg et øyrike så særegent at det har plass på Unescos verdensarvliste.
Vega. Ut mot storhavet ligger 6500 øyer, holmer og skjær hulter til bulter. Nå om sommeren hører du lyden av all slags sjøfugl som kjatrer på dager som aldri tar slutt. Det er døgnåpen adgang til en utsikt i verdensklasse. Det var inntil Mowi, verdens største oppdrettsselskap, begynte å måle strøm og bunnforhold på «lokalitet Rørskjæran».
Les hele saken med abonnement