Exit-skuespilleren: – Vi er alle potensielle mobbere
I Exit spiller han en voldelig mannssjåvinist. I virkeligheten vet Simon J. Berger altfor godt hvordan det er å bli truet, dyttet og «fratatt sin menneskelighet».
Da han først begynte, klarte han knapt å slutte. Alt annet føltes meningsløst. Når vennene ville ut, ville han bare sitte inne og suge til seg mer, mer, mer. I ettertid sier han – mest på spøk, litt på alvor – at det grenset til misbruk.
Simon J. Berger var 11 år gammel og hektet på bøker.
Nå hadde bonussøsteren introdusert ham for Sagaen om isfolket, den 47 bøker lange slektssagaen til Margit Sandemo, full av overnaturlige hendelser og dampende romantikk. Perfekt for en fantasy-fan med stø kurs mot en gryende hormonstorm.
Isfolket fulgte ham på skoleveien og gjennom hele dagen til han lå der i sengen med hånden på lampen, klar til å slukke lyset om foreldrene fattet mistanke. Det hendte han sovnet først i firetiden etter å ha lest to bøker på én dag. Noen hundre sider i en annen verden, langt unna skolen og hverdagen som mobbeoffer.
Les hele saken med abonnement