Hvordan senke forbruket i det nye året?

Filmskaper og forfatter Dag Hoel mener lavere forbruk gir ham et mer meningsfylt liv. Den erfaringen er han ikke alene om. Det vi har savnet under pandemien, er ikke flere ting, men mennesker og opplevelser.

I en hage utenfor Trondheim står Dag Hoel i hvit arbeidsdress og kjemper lystig med bikubene sine. I mange år levde han av å produsere filmer og bøker fra alle verdens hjørner. Nå som han tilbringer mer tid hjemme, har han begynt med birøkt. Han jobber fortsatt med filmproduksjon, skriver bøker og holder foredrag. Hypper poteter og hugger sin egen ved.

Det er utvikling av ferdigheter gjennom aktivitet som fyller livet vårt med mening, sier han.

– Det har vi visst siden Aristoteles’ tid.

Åpenbaring i ensomhet

Ikke fordi Hoel vil gjøre seg klok på andres bekostning.

– Vi vet dette. Intuitivt skjønner mennesker at det å sitte og bli underholdt av en TV-serie er mindre tilfredsstillende og mindre utviklende enn å stimulere seg selv med aktiviteter som gir innsikter.

Les hele saken med abonnement