Klager på eiendomsmeglere: Her er syv saker der kjøpere og selgere vant mot megler

37 meglere har tapt i Reklamasjonsnemnda for eiendomsmeglingstjenester så langt i år.

37 klagere har det siste halvåret fått helt eller delvis medhold i klagen sin i Reklamasjonsnemnda for Eiendomsmeglingstjenester. Misnøye med saksbehandlingen og brudd på meglerens undersøkelsesplikt eller opplysningsplikt går oftest igjen. Bildet er en illustrasjon.

En boligkjøper betalte for å få selgerens møbler med på kjøpet, men fikk kun to TV-er og en brukt seng. En annen kjøpte bolig med parkeringsplass som viste seg å være en plass for alle i borettslaget. En tredje fikk opplyst at husleien var på 1950 kroner i måneden. Senere viste den seg å være på 2600.

Dette er tre av 118 saker som har havnet på bordet til Reklamasjonsnemnda for eiendomsmeglingstjenester så langt i år. Sakene dreide seg blant annet om fellesgjeld, vederlag, saksbehandling, budgivning og meglerens opplysnings- og undersøkelsesplikt, ifølge Lena Drønnesund, nemndas sekretariatsleder.

Les hele saken med abonnement