Ble kåret til årets leke i Norge – nå stilles den ut på spionmuseum i Tyskland
Får plass på samme museum som nazistenes berømte Enigma-maskin.
I desember klaget Forbrukerrådet inn dukken My Friend Cayla til Forbrukerombudet og Datatilsynet.
De mente den internettilkoblede dukken hadde manglende sikkerhet og personvern, ulovlige brukervilkår og skjult markedsføring – alt dette kledd i rosa skjørt og på plass på barnerommet.
Etter avsløringene stanset flere store leketøyskjeder salget av dukken i både Europa og USA.
Nå på museum
I Norge valgte Toys’R’Us og BR Leker å fortsette salget, mens i Tyskland ble Cayla forbudt. Nille, som også har forhandlet den, valgte å trekke produktet.
Nå har spionmuseet i Berlin valgt og ta dukken inn som en del av sin faste utstilling, i selskap med nazistenes berømte Enigma-maskin og annet verdenskjent spionasjeutstyr.
Slik fungerer dukken:
Rammes av spionasjeregelverk
– Nå står hun i glassmonter til advarsel for museumsbesøkende foreldre. Samtidig skulle vi ønske at advarslene kom i form av bedre regelverk, sier fagdirektør for digitale tjenester i Forbrukerrådet, Finn Myrstad, i en pressemelding.
I Tyskland har dukken blitt rammet av spionasjeregelverk, og derfor møtt forbud.
Ifølge Myrstad ble foreldre oppfordret til å destruere dukken fordi den ble sett på som et ulovlig avlyttingsverktøy.
Ser barna på disse filmene? Da bør du stoppe dem med en gang, mener ekspert.
Tilbyr norske kunder å få pengene tilbake
I Norge har leketøyet fått ufortjent strafferabatt, mener Forbrukerrådet.
I stedet for forbud ble dukken her solgt på halv pris i landets lekebutikker.
– Det er kritikkverdig at dukkene ble dyttet ut på salg i Norge. Dette viser at forbrukere ikke er beskyttet godt nok knyttet til internettilkoblede produkter. Vi har behov for et regelverk i Norge som tar høyde for sikkerhet og personvern knyttet til at ting kobles på nett, sier Myrstad i pressemeldingen.
Vi klaget mer i 2016 – og dette klaget vi på
Toptoy, som distribuerer og forhandler Cayla gjennom Toys’R’Us og BR Leker i Norge, svarer følgende når vi konfronterer dem med kritikken:
– Hvis noen kunder som har kjøpt en Cayladukke i en av våre butikker er blitt bekymret etter skriveriene om Cayla, er de velkomne til å returnere dukken i en av våre butikker. Der kan de få pengene i retur eller bytte dukken til en annen vare, sier kommunikasjonsansvarlig i Toptoy Norden, Line C.W. Rasch.