Gjennom syv tiår har politikere, diplomater og aktivister forsøkt å få bilagt konflikten mellom Israel og nabostatene.
AFTENPOSTEN HISTORIE: Fredsavtalen mellom Israel og Egypt som trådte i kraft i 1979 var den første avtalen i sitt slag i Midtøsten. Prosessen som førte frem til avtalen, ble belønnet med Nobels fredspris. Prisen gikk til avtalens to hovedmenn, Israels statsminister Menachem Begin og den egyptiske presidenten Anwar al-Sadat.
Fredsavtalen ga bud om at den langvarige konflikten i regionen kanskje kunne bli bilagt for godt.
Til sammen seks fredspriser er tildelt i tilknytning til Israel, etter tre separate forhandlingsrunder om fred. Disse tre rundene har flere felles trekk: Israel har i hvert tilfelle hatt et klart militært overtak, ved siden av at landets ledere har vist både politisk styrke og diplomatisk kløkt.
Men prosessen som førte frem til den israelsk-egyptiske avtalen, skiller seg likevel klart ut på ett punkt: I dette tilfellet gjorde USAs president sitt beste for å få til en omfattende fredsavtale.
Les hele saken med abonnement
Les også
Skal man bli i et forhold uten sex – bare for barnas skyld?
Hun ble angrepet av hunder, ble slått, flådde kanin og gikk 17 mil i bitende kulde uten mat eller varme klær. Anna Krogh (23) bare beit tennene sammen.
Det er nesten ikke østkantlag igjen i toppen av ungdomsfotballen
«Nattrikken» Oscar-nominert. Se filmen her.