Kultur

4228 kroner i filmstøtte for hver som så «Pax» på kino

Spillefilmen «Pax» ble subsidiert med hele 4228 kroner i offentlig støtte pr. solgte kinobillett. Filmen ble en ren katastrofe med kun 3500 solgte billetter.

Ellen Dorrit Petersen og Kristoffer Joner i «Pax». Den suverent mest subsidierte norske film pr. solgte billett de siste fem årene: Filmskaperne fikk 4228 kroner i offentlig støtte for hver person som kjøpte billett. Foto: Paradox

  • Jan Gunnar Furuly

Samproduksjonen «Essential Killing» ble laget i et samarbeid mellom blant annet Norge og Polen. Det offentlige støttet hver kinogjenger i Norge med 2228 kroner. Foto: Skopia Film/Cylinder Productions

Per Olav Ødegårds «Mennesker i solen» ble nok et svakt filmprosjekt i 2011. Knapt 11000 mennesker så den på kino i Norge. Staten og andre offentlige organisasjoner spyttet i 1270 kroner i støtte pr. solgte billett. Foto: Maipo.

Sara Johnsens film «Uskyld» fikk verdenspremiere på filmfestivalen i Toronto ifjor. 19005 billetter solgte den på norsk kino. Hver billett ble sponset med 1151 kroner i filmstøtte. Foto: 4 1/2

«Kon-Tiki» er den norske filmen som har fått mest i offentlig filmstøtte den siste femårsperioden med 36 millioner. Foto: Nordisk Film

Ingen annen norske spillefilm har fått så mye filmstøtte per solgte kinobillett som Anette Sjursens Pax de siste fem årene. Det viser Aftenpostens analyse av norsk filmstøtte de siste årene.

Norske anmeldere slaktet Pax nærmest unisont da den hadde premiere i 2011. Dagsavisen ga filmen terningkast én og mente filmen tok opp kampen med Aune Sands Dis «som den kleineste i norsk filmhistorie».

På kinoene ble den Paradox-produserte filmen en ren katastrofe med kun 3500 solgte billetter.

Den polsk-norske samproduksjonen Essential Killing (2011) følger deretter på oversikten med 2228 kroner, med Per-Olav Ødegårds Mennesker i Solen (2011), produsert av Maipo, på tredjeplass med 1270 kroner i subsidier per solgte billett.

Sara Johnsens Uskyld, som hadde verdenspremiere på Toronto internasjonale filmfestival ifjor, er nummer fire på listen med 1151 offentlige kroner per solgte billett.

Les også

<span style="font-size:130%">&laquo;Pax - en skam<br/> for norsk film&raquo; </span>

Tar vi også med dokumentarfilm er Erlend E. Moe's Sannhetsjegeren , om Tore Sandberg, den filmen som er subsidiert aller mest per billett. 5820 kroner betalte det offentlige for hver av de 881 som så den på kino. Men Sannhetsjegeren var ikke primært laget for kinoformatet, og hadde i tillegg bred TV-distribusjon via NRK.Les også:

Les også

Disse produsentene får mest filmstøtte

Operabillett: 1890 kroner

Til sammenligning ble hver solgte billett på Den norske Opera subsidiert med 1890 offentlige kroner, basert på nøkkeltallene i årsrapporten fra 2012.

— Er «Pax» et prosjekt dere angrer på?

- Noen ganger går det dessverre galt, og vi tapte selv 2000 kroner pr. billett på Pax . Selvfølgelig skulle vi gjerne vært dette foruten, for det tar veldig lang tid å tjene inn et slikt tap på suksessene, sier produsent Stein B. Kvae i Paradox.

Rottenetter , et annet Paradox-prosjekt, er nummer åtte på listen med 729 kroner i subsidier per billett.

— Filmpolitikken handler ikke bare om flest mulig besøk per subsidiekrone. Dramaer vil alltid komme dårligere ut i slike sammenligninger enn familie- og sjangerfilmer, uten at det betyr at man kun skal lage det som selger best. Det ville være som om Nationaltheateret bare spilte Kardemomme by og Operaen konsentrerte seg om Svanesjøen . Det er også verdt å merke seg at regissøren av Rottenetter , Arild Østin Ommundsen, senere regisserte Knerten i Knipe , en film helt i den andre enden av subsidieskalaen. Og hans siste film, Eventyrland , laget han nesten alene, og med langt færre statskroner, sier Kvae.

Les også

<span style="font-size:92%">- Ville aldri fått støtte</span><br/> <span style="font-size:86%">med mannlig regissør</span>

Knerten i Knipe (2011) fikk 63 kroner og førti øre i subsidier per billett den solgte, og er dermed nummer 105 på listen over 121 norske filmer Aftenposten har ranket etter mest subsidier i perioden. Totalt solgte denne filmen 319.615 billetter på norsk kino.

Kon-Tiki fikk mest

Kon-Tiki (2012) er den enkeltfilm som har fått mest statsstøtte, totalt 36 millioner kroner. Per billett utgjør dette 40 kroner og 80 øre i subsidier.

På andreplass på denne rankingen er Kongen av Bastøy (2010) med 35,2 millioner, fulgt av Hodejegern e (2011) med 26,3 millioner. Disse filmene har både fått høy forhåndsstøtte og rikelig med etterhåndsstøtte, basert på salg av kinobilletter, DVD'er og distribusjonsrettigheter.

Disse fikk mest

Her er listen over de 40 filmene som fikk mest subsidier pr. solgte billett:

TittelProdusentselskapÅrBesøk totaltStøtte per solgte billett
PaxParadox201135004228
Essential KillingSkopia Film/Cylinder Productions201111362228
Mennesker i solenMaipo2011116531270
Uskyld4 ½2012190051151
Mama GógóFilmhuset Produksjoner20128371114
Rødt hjerteFilmhuset Produksjoner20113893936
Gunnar goes GodAgitator20113495751
RottenetterParadox200915789729
En fiende att dö förMaipo20122298674
MaskeblomstfamilienMaipo201017123665
En som deg4 ½20137602526
Mer eller mindre mannApe & Bjørn201211222517
Kommandør Treholt og NinjatroppenTordenfilm201027751493
Yatzy4 ½200927308476
To livHelgeland Film201213320444
Jag etter vindMotlys201133883403
Som du ser megMotlys201229366396
AppelsinpikenHelgeland Film200931220383
En helt vanlig dag på jobbenFolk Flest Filmproduksjon201029899382
LimboSF Norge201052468345
Inn i mørketVidvinkel Film20121082333
ExteriorsThe NorWay Film 2011928323
Sykt lykkeligMaipo201028285310
VegasCinenord200950918307
NordMotlys200936952301
Sønner av NorgeContact Film201187207284
Hjem til julBulBulFilm201076847282
Konger av OsloAlert film20115844270
De andreSperanza Film201221196257
Babycall4 ½201178901251
Strengt hemmeligOrvungfilm201011546244
Fjellet4 ½20114262235
Kompani OrheimMotlys201278028228
BestevennerFilmbin200961057220
Jeg reiser aleneMotlys201172963220
Når boblene bristerEyeworks Dinamo20121500200
Oslo, 31. augustMotlys201165870200
90 minutter4 ½201245891199
Snøhulemannenf(x) produksjoner201014374198
AsfaltengleneMaipo201060506197
  1. Les også

    De får mest filmstøtte i Norge

Relevante artikler

  1. KULTUR

    «Kongens nei» troner på kinotoppen

  2. KULTUR

    Pangåpning for «Børning 2», sett av 213.000 på fem dager

  3. KULTUR

    Dominerer kinosalene i Norge totalt. Her er suksessformelen.

  4. KULTUR

    Norske Hollywood-regissører i kamp om å få lage film om Roald Amundsen

  5. KULTUR

    Kommentar: Norsk spillefilm må bite hardere

  6. KULTUR

    Derfor har ingen norske filmer kinopremiere på nesten et halvt år