I Europas tilfluktsrom er det ingen fremtid. Bare luftmangel. | Carsten Jensen
Norbert Hofers ansikt har noe av speilets blanke imøtekommenhet over seg. Men så er det likevel en hard, uforsonlig kjerne i alt han sier, mener den danske forfatteren Carsten Jensen. Han har møtt den ytterliggående nasjonalisten i Østerrike.
Høyrepopulisten Norbert Hofer (t.h.) kjemper om det østerrikske presidentembetet mot Alexander van der Bellen som støttes av De Grønne. Søndag stemmer befolkningen i valgets siste runde.
Det kan ikke finnes noe annet sted i Europa hvor det står en like tett skog som i Wien av greske søyler, eller er samlet så mange steilende hester, så mange stridsvogner i bronse, så mange utspente ørnevinger, så mange forgylte keiserkroner på toppen av hvelvede kupler.
Men skjønnheten i palassene, som skjøt opp overalt i byen i de siste årtiene av 1800-tallet som marmorerte, gullbronsebelagte paddehatter, var ikke annet enn sminke i hendene til en begravelsesagent.
Les hele saken med abonnement