Mer enn en forfatter

Jeg har et ansvar overfor samfunnet og landet jeg lever i. Fordi verden har formet meg, og former meg mens jeg sitter der og skriver, sier Nadine Gordimer, nobelprisvinner i litteratur fra 1991. FOTO: TRYGVE INDRELID
  • Knut Olav Åmås

Den sørafrikanske nobelprisforfatteren og politiske aktivisten Nadine Gordimer er i Oslo og innvilger motstrebende et eneste avisintervju. Hun har det egentlig for travelt med alt som skjer i hjemlandet. Denne uken har det vært lokalvalg i Sør-Afrika. Gordimer er utålmodig og skal kaste seg på telefonen for å høre om resultatene straks intervjuet er over.

I helgen kom hun på Litteraturhuset i Oslo for å snakke om Sør-Afrika under og etter apartheid. En ny bok av henne kom på norsk på Gyldendal i vår, Beethoven var en sekstendedel svart .

Les hele saken med abonnement