NRK med sakte-TV fra sykkelsetet
I sommer blir det ny sakte tur-TV fra NRK. Nå står landeveien for tur.
- Maria T. PettrémJournalist
– Skal du oppleve Norge fra veien – sakte – finnes ingen bedre utsiktsplass enn sykkelsetet. Vi gleder oss til å tråkke gjennom landet, sier Ingrid Langeland Olderbakk, prosjektleder for årets sommersatsing i NRK i en melding.
I sommer blir det ny sakte tur-TV på NRK. Denne gangen foregår turen på to hjul, fra sykkelsetet. Hvem som blir årets programledere, er ikke klart ennå.
Både programledere og fotografer skal bruke sykkel som fremkomstmiddel. Teamet vil bestå av rundt 20 personer.
NRK roses for nytt sakte-TV-program. Ideen kom for 11 år siden.
NRK om Svalbard-program: – Noe av det treigeste vi har laget
Vise vakre sykkelstrekninger
I løpet av fem uker skal det sykles med sykler, elsykler og transportsykler gjennom fem områder i Norge. På dagtid sendes turen. På kveldstid blir det sending med gjester, artister og publikum fra målet for dagens etappe.
Slik ser den planlagte ruten ut:
- Uke 28: Varangerbotn – Hamningberg, Troms og Finnmark
- Uke 29: Brønnøysund – Nesna, Helgelandskysten, Nordland
- Uke 30: Bremsnes – Urke, Atlanterhavsvegen, Møre og Romsdal
- Uke 31: Dombås – Aulestad, Innlandet
- Uke 32: Tvedestrand – Lindesnes, kystveien, Agder
– Målet er å vise frem vakre sykkelstrekninger minutt for minutt, fremme hverdagssykling med kurv på styret, sykkelturisme og grønn ferie, sier Langeland Olderbakk i meldingen.
Tidligere har NRK tatt med TV-seerne på skinner, til vanns og til fots.