Kultur

Her er de Spellemanns-nominerte

Her er listen over nominerte til Spellemannprisen.

  • Ntb

Barnemusikk

  • Britt-Synnøve Johansen — «Skakke sanger»
  • Maj Britt Andersen - «Væla omkring»
  • Meg og kammeraten min - «Ostepop»

Blues

  • Knut Reiersrud og Mighty Sam McClain - «Tears Of The World»
  • Richard Gjems / Øyvind Stølefjell / Ronnie Jacobsen / Robert Skoglund - «Blått rom»
  • Joe RUSI - «Who I Am»

Country

  • Erik Moll - «Many Years To Go»
  • Ida Jenshus - «Starting Over Again»
  • Janne Hea - «Wishing Well»
  • Roy Lønhøiden - «Du spør meg om sannhet»

Danseband

  • Contrazt - «Hælj»
  • Gluntan - «Gluntan 50 år»
  • Hanne Mette - «Akkurat nå»

Elektronika/Dancemusikk

  • André Bratten - «Gode»
  • Jan-M. Iversen - «Elements»
  • Todd Rundgren / Emil Nikolaisen / Hans-Peter Lindstrøm - «Runddans»

Folkemusikk/Tradisjonsmusikk

  • Aastad Bråten - «Til Ragna»
  • Nils Økland Band - «Kjølvatn»
  • Per Anders Buen Garnås - «Greinir»
  • Susanne Lundeng - «111 Nordalsslåtter - Hilsen Susanne Lundeng»
  • Østerdalsmusikk - «Østerdalsmusikk 1975-2015»

Indie

  • Band Of Gold - «Band Of Gold»
  • Bror Forsgren - «Bror Forsgren»
  • Razika - «Ut til de andre»
  • The Megaphonic Thrift - «Sun Stare Sound»

Jazz

  • Gard Nilssen's Acoustic Unity - «Firehouse»
  • Mathias Eick - «Midwest»
  • Megaladon Collective - «Megalodon»
  • Møster! - «When You Cut Into The Present»
  • Team Hegdal - «Vol. 3»

Klassisk

  • Det Norske Solistkor / Grete Pedersen - «Meins Lebens Licht - Nystedt / Bach»
  • Ensemble Allegria - «Volt 22»
  • Håkon Austbø - «Chopin Now»
  • Rolf Lislevand - «Scaramanzia»
  • Vasily Petrenko & Oslo Philharmonic Orchestra - «Alexander Scriabin: Symphony No. 3, Op. 43, Symphony No. 4, Op. 54»

Metal

  • Enslaved - «In Times»
  • Kampfar - «Profan»
  • Leprous - «The Congregation»
  • Tsjuder - «Antiliv»

Popgruppe

  • A-ha - «Cast In Steel»
  • Bow To Each Other - «My Heart Is A Target»
  • Marcus & Martinus - «Hei»

Popsolist

  • Ane Brun - «When I'm Free»
  • Anneli Drecker - «Rocks & Straws»
  • Erlend Ropstad - «Det beste vi får til»
  • Sondre Justad - «Riv i hjertet»
  • Susanne Sundfør - «Ten Love Songs»

Rock

  • Amund Maarud - «Volt»
  • Beglomeg - «Eurokrjem»
  • Kindred Fever - «Sabre - Toothed Model Youth»
  • The Good The Bad And The Zugly - «Hadeland Hardcore»
  • Undergrünnen - «Undergrunnen»

Samtid

  • Anders Førisdal - «Bjørn Fongaard - Galaxe»
  • asamisismasa - «Neon Forest Space»
  • Gisle Kverndokk / Nordic Voices - «Fuge der Zeit»
  • Song Circus - «Anatomy Of Sound»

Urban

  • Arif - «HighEnd / Asfalt»
  • Lars Vaular - «666 ALT»
  • Unge Ferrari - «Til mine venner»

Viser

  • Hilde Selvikvåg - «Slepp meg fri»
  • Kjersti Kveli - «No e tida»
  • Odd Nordstoga - «Dette landet»
  • Tommy Tokyo - «Hev deg over det derre der»
  • Tønes - «Vindbrest»

Åpen Klasse

  • Erland Dahlen - «Blossom Bells»
  • Geir Sundstøl - «Furulund»
  • Jaga Jazzist - «Starfire»
  • Morten Qvenild - «Personal Piano»
  • Slagr - «Short Stories»

TONOs Komponistpris

  • Anneli Drecker - «Rocks & Straws»
  • Farao - «Till It's All Forgotten»
  • Gisle Kverndokk / Nordic Voices - «Fuge der Zeit»
  • Morten Qvenild - «Personal Piano»
  • Peter Herresthal & Stavanger Symfoniorkester - «Ørjan Matre: PreSage & Violin Concerto»

Tekstforfatter

  • Black Debbath - «Universell Riffsynsing»
  • Daniel Kvammen - «Fremad i alle retninga»
  • Lars Vaular - «666 MENING»
  • Odd Nordstoga - «Dette landet»
  • Tønes - «Vindbrest»

Årets Album

  • Ane Brun - «When I'm Free»
  • Lars Vaular - «666 ALT GIR MENING» (hele trilogien)
  • Sondre Justad - «Riv i hjertet»
  • Susanne Sundfør - «Ten Love Songs»
  • Trondheim Jazz Orchestra & Kristoffer Lo - «Savages»

Årets Nykommer og Gramostipend

  • Aurora Aksnes
  • Daniel Kvammen
  • Fay Wildhagen
  • Kygo
  • Marcus & Martinus
  • Sondre Justad

Årets Produsent

  • Anneli Drecker
  • Frode Flatland
  • Kygo
  • Morten Lindberg
  • Susanne Sundfør

Årets Låt

  • Astrid S - «2AM»
  • Aurora Aksnes - «Running With The Wolves»
  • Daniel Kvammen - «Du fortenar ein som meg»
  • Karpe Diem - «Lett å være rebell i kjellerleiligheten din»
  • Kygo feat. Conrad Sewell - «Firestone»
  • Kygo feat. Parson James - «Stole The Show»
  • Madcon - «Don't Worry»
  • Marcus & Martinus feat. Katastrofe - «Elektrisk»
  • Morgan Sulele - «Bare min»
  • Susanne Sundfør - «Delirious»

Årets Musikkvideo

  • Cold Mailman - «Something You Do» (regissør: André Chocron)
  • Karpe Diem - «Hvite menn som pusher 50» (regissør: Marie Kristiansen)
  • Karpe Diem - «Lett å være rebell i kjellerleiligheten din» (regissør: Kavar Singh)
  • Kygo - «Stole The Show» (feat. Parson James) (regissør: Saman Kesh)
  • Röyksopp - «Skulls» (regissør: Stian Andersen)

(©NTB)

Relevante artikler

  1. KULTUR
    Publisert:

    Disse kan vinne pris under årets Spellemann

  2. KULTUR
    Publisert:

    Sigrid kåret til Årets Spellemann

  3. KULTUR
    Publisert:

    Prisdryss til Aftenposten da årets mediepriser ble delt ut

  4. KULTUR
    Publisert:

    For første gang på 14 år er Årets Spellemann en kvinne

  5. KULTUR
    Publisert:

    Sigrid kan sikre seg fem Spellemannpriser

  6. KULTUR
    Publisert:

    Karpe Diem med Spellemann