Fryser statlig støtte på 50 millioner kroner

HAUGESUND (Aftenposten.no): Norsk filminstitutt har varslet landets produsenter av film og TV-drama at 50,3 millioner kroner av årets filmstøtte må holdes tilbake på grunn av budsjettsprekk.

Børning er en av filmene som sprenger årets rammer for den såkalte etterhåndsstøtten. Roy (Anders Baasmo Christiansen) skifter her ut et punktert dekk påSennalandet i Finnmark i bilfilmen Børning. Nina (Ida Husøy) er hans datter som har tvunget seg med på et illegalt billøp fra Tyrigrava ved Oslo til Nordkapp.

Store deler av årets planlagte bevilgninger til TV-drama er blant det som nå kan nå bli omdisponert til å dekke statsstøtte til kinofilmer som allerede har hatt premiere. Samtidig trues en rekke film— og TV-produksjoner av forsinkelser.

Det er paradoksalt norsk films egen suksess på kino akkurat nå som er årsaken til budsjettoverskridelsene.

— Våre foreløpige beregninger viser at den automatiske ordningen med såkalt etterhåndsstøtte til film, basert på billettsalget på kinoene, kan sprekke med noe over 30 millioner kroner, bekrefter direktør Sindre Guldvog i Norsk Filminstitutt.

De norske suksessfilmene som går på kino i år spiser rett og slett opp bevilgningene til flere nye filmer, slik reglene for statsstøtten er skrudd sammen. 30 millioner kroner tilsvarer tildelinger til to-tre store norske filmer og flere TV-serier.

Rekordsalg av kinobilletter

Går det slik mange i bransjen selv tror, vil norsk film i år omsette over tre millioner billetter på norske kinoer. Det meste siden 1975, da tallet var 3,8 millioner.

Les også:

Les også

2014 kan bli det beste kinoåret for norsk film på 39 år

Ifølge en e-post avdelingsdirektør Sveinung Golimo i filminstituttet har sendt generalsekretær Leif Holst Jensen i Produsentforeningen, blir 50,3 millioner kroner av årets statsstøtte til film og TV-produksjoner foreløpig frosset. Det vil ikke bli foretatt nye tildelinger på flere programområder inntil videre.

Pengene som nå er satt på vent utgjør 11,4 millioner kroner via markedsordningen til kommersiell film, 24,1 millioner kroner til TV-drama, 7,5 millioner kroner til co-produksjoner og 7,3 millioner kroner til den såkalte langfilmordningen Nye veier.

— Dette er pengene som gjenstår på disse postene i år, og som vi holder midlertidig tilbake til vi ser hvor store overskridelsene blir, bekrefter avdelingsdirektør Golimo i filminstituttet.

— Det som blir til overs vil bli overført til neste års midler, sier han.

Gambler på 10.000 solgte billetter

Ordningen med etterhåndsstøtte gir filmprodusenter en populær mulighet til å gamble på å lage film, uten å få en eneste støttekrone fra Norsk filminstiutt på forhånd.

Om de klarer å selge mer enn 10.000 billetter på kino, er de kvalifisert til å få matchet omsetningen av kinobilletter, DVD’er og visningsrettigheter i utlandet de neste tre år.

Les også:

Les også

- Bruker ikke norske filmpenger på utenlandsk film

En av årets filmer som er laget på denne måten er Filmkameratenes Børning . Den er nå sett av 156.000 på kino, og ligger an til å få utbetalt maksimal etterhåndsstøtte.

Ifølge Norsk filminstitutt kan filmen maksimalt få 15 millioner 2010-kroner, noe som ifølge inflasjonskalkulatoren til nettstedet smartepenger.no er ca. 15,8 millioner kroner akkurat nå.

Må utsette TV-dramainnspilling

Miljøet som leverer dramaserier til TV-kanalene reagerer kraftig på at 24,1 millioner kroner av årets totale bevilgning på 32 millioner kroner nå holdes tilbake, og at man faktisk risikerer at pengene brukes på noe helt annet enn de var tiltenkt.

— Dette er den andre sjokknyheten på kort tid for oss, og det er en ren skandale, sier programsjef for dramaproduksjon hos Rubicon TV, Anne Kolbjørnsen. Selskapet har de siste årene hatt stor suksess som produsenter av TV-serier som Lilyhammer for NRK og Det tredje øyet for TV 2.

Mandag ble det kjent at et analyseselskap foreslår overfor Kulturdepartementet å sløyfe hele den årlige bevilgningen på 32 millioner kroner til TV-drama, og isteden gi mesteparten av pengene til dokumentarfilm.

I 2013 var potten til TV-drama 45 millioner kroner. I fjor ble den kuttet til 32 millioner av den borgerlige regjeringen.

— Den siste søknadsfristen for TV-drama i år er i oktober, men nå har vi fått vite at det ikke vil bli tildelt penger før neste år. Dette betyr at vi nå trolig må utsette en planlagt opptaksstart på en ny sesong av Det tredje øyet. Dette skaper også uro hos internasjonale samarbeidspartnere som har vært med på å investere i serien, og som driver med salg av den i utlandet, sier Kolbjørnsen.

Den første sesongen av Det tredje øyet er blant annet solgt til New Zealand og Latin-Amerika.

Uheldig å omdisponere penger

Produsentforeningens generalsekretær Leif Holst Jensen mener det er svært uheldig at en ordning skal dekke inn underbudsjetteringen på et annet felt.

— TV-drama er viktig for produksjonsmiljøet og publikum og trenger sikkerhet og langsiktighet, sier han.

Generalsekretæren mener budsjettkrisen oppstår som følge av et stort og uventet kutt sent 2013 i budsjettet for 2014.

— Prosjekter planlegges i lang tid forveien, og bransjen har tilpasset seg de ressursene som det var signalisert var disponible, legger han til.

- Største tabben i norsk film

Ordningen med etterhåndsstøtte har vært omdiskutert i flere år, etter at den nåværende modellen trådte i kraft i 2010.

- Dette er den største tabben i norsk film på mange år, sa tidligere langfilmkonsulent Thomas Robsahm om ordningen på et seminar under filmfestivalen i Tromsø i januar 2013.

Les også:

Les også

Kutt av TV-dramapenger truer populære serier

Under et innspillseminar med bransjen mandag denne uken under filmfestivalen i Haugesund foreslo konsulentselskapet Ideas2evidence en markant omlegging av den statlige filmstøtten, for at Norsk filminstitutt skal få bedre kontroll med hvilke filmer som får statsstøtte.

Tiltakene skal også bedre økonomien i norsk film og gjøre produksjonsselskapene mer robuste.

Selskapet, som har analysert økonomien og pengeflyten i norsk film på oppdrag fra Kulturdepartementet, anbefaler blant annet å løfte kvalifiseringstaket for etterhåndsstøtten til et billettsalg på mellom 20.000 og 40.000.

Dette er filmstøttepengene som det var budsjettert med via Norsk filminstitutt i år:

Sum415,5
Tilskuddsordning(1000 kr)
Forhåndstilskudd til kinofilm129,5
Forhåndstilskudd til kinofilm med utenlandsk hovedprodusent13,0
Etterhåndstilskudd120,0
Kortfilm20,0
Dokumentarfilm40,0
Tv-drama32,0
Interaktive produksjoner20,0
Lansering i Norge og utlandet41,0

Disse filmene som har fått mest etterhåndsstøtte siden 2010:

Kon-TikiNordisk Film24.08.20128884821543548840700576
HodejegerneFriland26.08.20115580201235772025007720
Blåfjell 2 - Jakten på det magiske hornRosenberg18.11.20112858641227500025275000
Gåten RagnarokFantefilm04.10.20132522451060000029014862
Reisen til julestjernenMoskus Film09.11.20124627191056250024562500
Karsten og Petra blir bestev.Cinenord15.02.2013218586926241112489113
Gråtass får en ny vennFantasi-Fabrikken18.02.20118487588346129960922
Mormor og de åtte ungeneParadox16.08.2013189321867500022061682
Pelle Politibil på SporetNeofilm03.05.2013158087856018215008046
Knerten i knipeParadox23.09.2011320004785000020126257
Sønner av NorgeFriland09.09.201187292764252524190125
Solan og Ludvig - Jul i FlåklypaMaipo08.11.2013875968729334121880023
Hokus Pokus Albert ÅbergMaipo13.09.201374880729182717671027
Varg Veum -Kalde hjerterCinenord30.03.20126861472040978504097
Varg Veum -De døde har det godtCinenord20.01.20126013572040978504097
Kong Curling4 1/223.09.2011169545719306513193065
Varg Veum - I mørket er alle ulver gråCinenord04.11.201110090071930659493065
Varg Veum -Svarte fårCinenord21.01.20115591071930658643065
Tina & Bettina - The MovieStorm Rosenberg07.09.201218862571121809112180
Varg Veum -Dødens drabanterCinenord08.04.20115288470984988548498