Ber om snarlig gjenåpning av Nasjonalgalleriet i påvente av nytt museum
Arkitekt Fredrik Torp og kunsthistoriker Knut Ljøgodt vil sikre publikum et tilbud mens åpningen av Nasjonalmuseet lar vente på seg. Nå ber de kulturminister Abid Raja komme på banen.
Det nye Nasjonalmuseet på Vestbanen i Oslo er ytterligere forsinket og åpner ikke før i 2022. Det får sentrale aktører i norsk kunstliv til å reagere.
I påvente av det nye bygget på Vestbanen, valgte Nasjonalmuseet å stenge Nasjonalgalleriet på Tullinløkka i januar 2019. Det var her publikum for inntil to år siden kunne oppleve Skrik og en rekke andre norske kunstskatter. Nasjonalmuseet stengte også Kunstindustrimuseet i 2016 og Museet for samtidskunst i 2017. Alle disse museene skal samles på Vestbanen i 2022.
Les hele saken med abonnement
Les også
Skal man bli i et forhold uten sex – bare for barnas skyld?
Amy Lynn Tandberg (29) går på sexfester: – Det har gitt meg bedre selvtillit
Hun ble angrepet av hunder, ble slått, flådde kanin og gikk 17 mil i bitende kulde uten mat eller varme klær. Anna Krogh (23) bare beit tennene sammen.
«Nattrikken» Oscar-nominert. Se filmen her.