Dette er mest populært blant de innsatte
Jo Nesbø, Breaking Bad og Les Miserables topper fengselsbibliotekenes utlånsstatistikk.
For ungarske Sándor blir bøkene lyspunkt i en monoton fengselshverdag. Foto: Trygve Indrelid
— En innsatt kom og spurte meg om vi hadde TV-serien Prison Break. Jeg fortalte ham at han bør oppdatere seg, og anbefalte Breaking Bad isteden.
I biblioteket i Oslo fengsel, avdeling A, forteller Mirreh om sine medinnsattes serievaner. Her inne er det ikke internett, ingen Netflix, Spotify eller Nordli bokhandel. Her finnes det kun én port til populærkulturens verden: biblioteket.
Og det blir godt brukt. Ifølge Nasjonalbiblioteket låner en gjennomsnittsinnsatt 112 bøker, filmer og cd-er i året. I den øvrige befolkningen ligger tallet på beskjedne 4,9 utlån. Hva går det i?
— Krim og religiøse bøker, forteller Mirreh. Han sitter inne selv, men har gjennom sin deltidsjobb i biblioteket oversikt over hva som leses, ses og høres på i avdelingens rundt 150 celler.
Les også:
Musikkterapi på vei inn i norske fengsler
Nesbø på topp
På toppen av utlånsstatistikken til de tre fengselsbibliotekene i Oslo ligger Jo Nesbøs Sorgenfri, historien om Harry Holes jakt på en raner. Deretter følger Kjetil Østlis Politi og Røver, hvor den tidligere Aftenposten-journalisten undersøker hvorfor noen havner på feil side av loven.
— Det er litt logisk. Dette er en bok som tar på alvor de som havner i fengsel, og den er delvis skrevet fra en forbyters perspektiv, sier Østli.
Fengselsbibliotekar Sissel Rødland Dalen, som har jobbet i den inngjerdede Deichman-filialen i åtte år, slutter seg til.
— Det er naturlig at innsatte er interesserte i å lese denne typen bøker, selv om jeg anbefaler dem å lese noe annet, forteller hun.
Dalen har komponert en egen «fengselshylle» i det lille biblioteket. Her står blant andre Nordisk Kriminalkrønike, diverse kriminologibøker og Henri Charrières fengslende klassiker Papillon , om forfatterens utallige fluktforsøk fra de franske straffekoloniene i Karibia.
- Folk synes kanskje det er morsomt at innsatte leser slikt, men skjønnlitterær krim leses like mye utenfor fengselet. I denne sjangeren er lesevanene de samme, sier hun.
Det er Sándor et fint eksempel på. Ungareren ramser opp forfattere han er blitt kjent med bak murene, Stieg Larsson, Karin Fossum, Jo Nesbø. Men også forfattere fra hjemlandet.
— For eksempel visste jeg ikke hvem Dezső Szabó, en berømt forfatter i Ungarn, var. Ham hørte jeg først om her, forteller Sándor ivrig og fortsetter:
— Jeg lærer mye av å lese: språk og annen kunnskap. Og bøkene hjelper meg å glemme hvor jeg er, at jeg er innelåst. Jeg bruker all min ledige tid til å lese.
Går mest i rap
Ifølge Nasjonalbibliotekets lånestatistikk for 2012 er det likevel ikke bøker det lånes mest av. Blant innsatte er det særlig film og musikk som er populært. Mens 31 prosent av folkebibliotekenes utlån besto av andre medier enn bøker, var tallet 68 prosent for fengselsbibliotekene.
I fengselsbibliotekene i Oslo er det musikken til Les Miserables som troner på utlånstoppen for cd-er. Den svenske popartisten Laleh følger hakk i hel . Ikke helt «gangster»?
- Husk at bredtveit kvinnefengsel inngår i statistikken din, hehe. Her går det mest i rap, altså, forsikrer Mirreh.
Her er utlånstoppen:
Oslo fengsel og Bredtveit fengsel for kvinner
BØKER:
Jo Nesbø, Sorgenfri
Kjetil Østlie, Politi og Røver
Zlatan Ibrahimovic, Jeg er Zlatan
Jo Nesbø, Marekors
Jo Nesbø, Frelseren
Rolf J. Widerøe, Dødsranet
Koranen
Jan-Erik Fjell Hevneren
Nordisk kriminalkrønike: 2011
DVD:
Killing them softly
Breaking bad : the complete first season
Cloud atlas
From Paris with love
Snow White & the huntsman
Contraband
Total recall
The Bourne legacy
The Spirit
Zero dark thirty
M USIKK
Les Miserables: Highlights from the motion picture soundtrack
Laleh Sjung
Rammstein Made in Germany: 1995-2011
Adele 21
Michael Jackson Thriller
2Pac Me against the world
Patti Smith, Land: 1975-2002
Horn, Melissa Säg ingenting till mig
Rihanna Loud
Ila fengsel
BØKER:
Henning Mankell, Hånden
Per Asle Rustad, Blodig brorskap: på innsiden av Oslos gjenger
Arne Næss, Filosofiens historie
Fredrik Backman, En mann ved navn Ove
Karin Fossum, Carmen Zita og døden
Roy Jacobsen, De usynlige
Birgitte Langset Storvik, Forvaringsstraff
Arnulf Øverland, Samlede dikt 1911-1940
Irvin D. Yalom, Kjærlighetens bøddel : og andre fortellinger fra psykoterapien
Khalil Gibran, Den vanvittige: hans lignelser og dikt
DVD:
The wolverine
Haywire
Dredd
Now you see me
The Last stand
Olympus has fallen
Vikings. Sesong 1.
Iron Man 3
Pornopung
Elysium
MUSIKK:
Swedish House Mafia, Until now
Basshunter, Now you're gone
Shakira, She wolf
Selena Gomez Star dance
Amy Winehouse, Back to black
Madcon. Icon
Kenny Rogers, 21 number ones
Adele. 21
Lil Wayne. Tha Carter IV
Jason Derulo, Future history
Trondheim fengsel
BØKER:
Dagfinn Moe, Veien til førerkortet
Fangehåndboka 2012, Juss-buss' veiledning i fengselsspørsmål
Espen Andresen, Fri fra avhengighet
Len Williams, Styrketrening: en komplett trinn-for-trinn-guide til en sterkere og sunnere kropp
Birgitte Langset Storvik, Straffegjennomføring etter lov av 18. mai 2001 nr. 21
Spørsmålsbok klasse B: Veien til førerkortet
Martin Norum, Bygg muskler!
Jo Nesbø, Politi
Stor norsk-russisk ordbok
Koranen
MUSIKK:
Rammstein, Sehnsucht
2Pac, Greatest hits
Metallica
Metallica, Kill 'em all
2Pac, Live
Rammstein, Reise, reise
Rihanna, Good girl gone bad
Rammstein, Liebe ist für alle da
Aflak, Marocain moderne
Jay-Z, Reasonable doubt
DVD:
Total recall
Breaking bad sesong 1
Breaking bad. sesong 2
Breaking bad. sesong 5
Breaking bad. sesong 2 (disk 3 og 4)
The Lone ranger
Edge of darkness
Killing them softly
End of watch
The Hangover. Part III.
Thomas og Mirreh bruker biblioteket hyppig. De leser flere bøker i måneden, og begge studerer også i fengselet. Foto: Trygve Indrelid
Flere artikler
Noen innsatte har aldri lest en bok før de kommer i fengsel. Innenfor murene låner de mest bøker av alle i landet.
Mørk og morsom «Fargo»
Blodfattig avslutning
Familiedramaet i en helt ny drakt
Olive Kitteridge: Skuespill blir ikke bedre enn dette
Utredning: – Katarina Frostenson bør forlate Svenska Akademien