Operaen skroter IT-prosjekt til 35 millioner
Det store IT-prosjektet til Den Norske Opera & Ballett har havarert. Ledelsen krever erstatning fra leverandøren, noe leverandøren mener de ikke har rett på.
Kontrakten skulle etter planen gi en av Norges største kulturinstitusjoner et nytt IT-system. Her er Operaen i Oslo slik den fremsto en sommernatt i juli 2018.
I februar skrev Aftenposten at Den Norske Opera & Ballett (DNO&B) hadde utsatt et IT-system til 35 millioner kroner. Eksperter mente prosjektet hadde høy risiko, og pekte på at ett av ti IT-prosjekter ikke lykkes.
Nå har Operaens samarbeid med IT-selskapet Experis Ciber fått verst tenkelig utfall. Onsdag gikk det ut en mail til alle ansatte om at Operaen har besluttet å heve kontrakten og kreve erstatning.
Les hele saken med abonnement