Glem DAB – dette er din neste radio
Alle de store radioaktørene satser nå tungt på ny og bedre teknologi.
I dag kommer Googles norsktalende smarthøyttaler Google Home til Norge. Det markerer et epokeskifte. NRK og de andre radiokjempene satser nå blytungt for å nå fremtidens radiolyttere. Foto: Beck Diefenbach
- Joacim Lundkommentator
Stemningen var mildt sagt anstrengt da alle de mektigste toppene fra norsk radiobransje var kalt inn på teppet til kulturminister Trine Skei Grande i forrige uke. Noen brukte tiden på å gråte for det døende FM-formatet, andre på å forsikre kulturministeren om at DAB var et ytterst visjonært og fremtidsrettet valg. I to timer til ende kranglet de, før Asbjørn Englund i analyseselskapet Oslo Economics omsider hevet fornuftens stemme:
«Det kan være at alle lytter til nettradio både hjemme og i bilen om noen få år. Da står DAB igjen som en dyr mellomløsning på veien til digitalradio,» sa han.
Les hele saken med abonnement